למה טיקטוק רוצה מעקב ביומטרי אחרינו?

בארה"ב כבר נדרשים משתמשי טיקטוק להסכים למעקב ביומטרי אחר תווי פנים וקול. בקרוב הדרישה צפויה להגיע לכאן. זה מסוכן? בשביל מה זה בכלל?

תגיות: טיקטוק
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשפ"א

למה טיקטוק רוצה מעקב ביומטרי אחרינו?-ערוץ 7
טיקטוק
צילום: FREEPIK

הרשת החברתית 'טיקטוק' עידכנה את מדיניות הפרטיות שלה והודיעה על הוספת סעיף לפיו היא תוכל לאסוף נתונים ביומטריים של פנים ותווי קול המשתמשים. כך הדברים בארה"ב והצפי הוא לשינוי דומה של מדיניות גם במדינות נוספות.

אלכס שטיינברג, מומחה שירות בחברת אבטחת המידע ESET ישראל, מתייחס לשינוי ומשמעויותיו ומסביר כי למעשה לכל אפליקציה יש הסכם משתמש והרשאות שהיא מבקשת, לדוגמא אפליקציית הפנס מצריכה שימוש במצלמה כדי להדליק את הפלאש וכו'. מעבר לכך ישנו יש הסכם משתמש הכולל סעיפים רבים שרובינו לא ממש טורחים לקרוא.

"החברה היא שקובעת את התנאים, וכשהיא עושה שינוי כלשהו המשתמש צריך לאשר את הסכמתו לשינוי החדש, ואם הוא לא יאשר הוא לא יוכל להשתמש באפליקציה", אומר שטיינברגר ומציין כי לפי שעה טיקטוק לא פרסמו הסבר כלשהו לצורך של האפליקציה שלהם בגישה לנתונים ביומטריים, אך ניתן להעריך שהמגמה היא פרסומית והגדלת רווחיה של החברה. "אם פרסמתי באפליקציה סרטון של סקי בבולגריה אוכל לקבל פרסומות של אביזרי סקי, טיסות לאתרי סקי ואביזרים דומים".

האם אכן הדרישה החדשה של טיקטוק מהווה סיכון? או שאולי מדובר במידע שממילא נמצא אצל חברות שונות? ואולי גם אם המידע לא נמצא לא מדובר בסכנה כלשהי? שטיינברג משיב: "אנחנו חיים בתקופה של שיתוף יתר של מידע שאותו אנחנו משתפים ביוזמתנו, אבל האם אנחנו רוצים להעביר את המידע הזה לחברה סינית? הרי טיקטוק היא חברה בבעלות סינית", הוא אומר ומציין כי לעיתים דרישות האפליקציה חורגות מהסביר: "אם פנס ירצה הרשאה לגישה לתמונות זה לא לגיטימי כי פנס לא צריך את זה".

במידה ואכן מידע ביומטרי אודותינו מגיע לחברה מפוקפקת לא ניתן לנחש לאן הדברים יגיעו ואם יום אחד ייסחרו ברשת האפלה ומכאן הדרך להונאות וסחיטה קצרה. "נכון להיום הכיוון הוא פרסומות ורווח נוסף לחברה, מה שלגיטימי, אבל אנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד".

שטיינברג קורא להורים להיכנס לתפקיד המבוגר האחראי בסוגיה זו ומציין כי "רוב המשתמשים הם בני נוער וצעירים. הם מקבלים בקשת אישור משתמש כדי להמשיך ולהשתמש באפליקציה, והפרטים הם ארוכים ומייגעים ומאשרים, האדם הממוצע לא קורא את הסכמי המשתמש והם צפויים לאשר את הסעיף החדש כדי להמשיך ולהשתמש בטיקטוק".

כרגע העדכון החדש נדרש רק בארה"ב אך הצפי הוא שהדרישה של טיקטוק תגיע במוקדם או במאוחר גם לישראל ולמדינות נוספות. קצב הזליגה של הדרישה למדינות נוספות תלוי בהחלטותיה של החברה עצמה, אך החלטות אלה מתקבלות לא פעם על פי תגובות הקהל במדינות הראשונות. במידה ויש תגובה חריפה של קהל המשתמשים, עד כדי מעבר לאפליקציה אחרת, שוקלים בהנהלת החברה אם נכון להמשיך ולדרוש את השינוי גם במקומות אחרים.