עגונות. אילוסטרציה
עגונות. אילוסטרציה iStock

אשה שהגט שלה עוכב במשך 16 שנים זכתה לקבלו הלילה (רביעי) לאחר מאבק ארוך.

מדובר באחת מפרשיות העגינות הקשות והמורכבות שעמם התמודדה מערכת בתי הדין הרבניים, והתפרסמה בתקשורת כפרשיית 'הגביר המעגן'.

מדובר בבני זוג שחיו בארה"ב והתגוררו ליד הורי הבעל. הם הגיעו לפני 16 שנה לביקור בישראל אצל הורי האישה לאחר לידת בנם השני. במהלך הביקור לקתה האישה באירוע מוחי קשה ונשארה נכה ומוגבלת עד היום. במקום לסייע לאשתו כשהיא מוטלת נכה על מיטת חוליה, הבעל נטש את האישה וילדיו וחזר לארה"ב אל הוריו, כשהוא משאיר אותה נכה וחולה לגדל לבדה ילדה בת 7 ותינוק בן כמה חודשים. מאז ועד היום סירב לשחרר את האשה ולתת לה גט.

לפני שבע שנים אזרה האישה כוח ובסיוע ארגון 'יד לאישה' הגישה תביעת גירושין כנגד בעלה בארה"ב. הבעל סירב לשתף פעולה ובית הדין הוציא כנגדו פסק דין לחיוב בגט. מאחר שהמעגן שהה בארה"ב אין לבית הדין כל דרך להפעיל עליו סנקציות לכפיית הגט מחוץ לישראל.

עקב מורכבות המקרה, הוכנס אגף העגונות בבתי הדין הרבניים לתמונה. לאחר בדיקה יסודית שערך אגף העגונות, התברר כי העומד מאחורי עיגון זה ותומך בו הוא לא אחר מאשר אביו של הבעל.

האב, שכונה בתקשורת 'הגביר המעגן', איל הון אמריקאי, לא רק שניהל בנוקשות את ניסיונות המו"מ למתן גט והדף אותם, אלא התברר מעדויות שעלו בבית הדין כי האב אף ניסה לארגן לבנו בארה"ב 'היתר אשה שניה' ('היתר מאה רבנים') כדי שבנו יוכל להינשא מחדש תוך שהוא מותיר את אשתו עגונה.

בשנת 2016 חזר הבעל המעגן על דרישתו כי האישה תשוב עם הילדים לארה"ב, למרות מצבה הקשה, ובאופן הזוי אף הציע לה 'שלום בית'. בהמשך שלח המעגן מכתב מארה"ב בו הוא דורש מהאישה בתמורה לגירושין גם סכום 'פיצוי' של 2 מיליון דולרים, כאשר הוא זה שנטש אותה ואת הילדים ומעגנה במשך שנים.

לאחר שהתברר כי הדמות המרכזית העומדת מאחורי העיגון הוא אביו של המעגן, הוציא בית הדין כנגד הורי המעגן בעת ביקורם בישראל, צו עיכוב יציאה מהארץ ופתח כנגדם בהליך 'בזייון בית משפט'.

במארס 2016 לאחר קיום דיונים רבים וממושכים הכוללים שמיעת עדויות והוכחות הוציא בית הדין הרבני האזורי בת"א, בראשות הדיין הרב שלמה שטסמן, פסק דין בו הוא מוכיח את תמיכתו של האב ושידול בנו לעגן את אשתו והטיל עליו באופן תקדימי מאסר של 30 יום. לאחר שבית הדין הרבני הגדול דחה את ערעורו, עתר האב אל בית המשפט העליון כנגד פסק הדין.

את אבי המעגן ייצג עו"ד אליעד שרגא. הייעוץ המשפטי של בתי הדין הרבניים השיב לעתירה. לייצוג האישה בבית המשפט העליון הצטרף גם פרופ' אביעד הכהן ואף היועץ המשפטי לממשלה הצטרף לדיון וגם הוא סבר כי בית הדין היה מוסמך להטיל את המאסר.

בית המשפט העליון פסק כי בית הדין הרבני היה מוסמך להטיל סנקציה של מאסר כלפי מי שגורם לסירוב מתן הגט. בהמשך הוציא בית הדין פסק דין משלים בו הוא ממיר את המאסר שהטיל עליו ב"קנס יומי בסך 5,000 שקלים עד ליום בו תקבל העגונה גט".

לפני כשנה הוציא בית המשפט העליון (השופטים עמית, מינץ ווילנר) פסק דין נוסף המאשר באופן מלא את פסק דינו של בית הדין הרבני וקובע כי אכן אביו של המעגן "הוא הגורם שעודד את בנו מלכתחילה לעמוד בסירובו ליתן גט, כפי שעולה מפסקי הדין של בית הדין האזורי ובית הדין הגדול". בית המשפט הוסיף ואישר תקדים משפטי לפיו האב שתמך באופן אקטיבי בעיגון צריך להראות כי הוא פועל אקטיבית לשחרור העגונה.

בית המשפט העליון ביקר בחריפות את ההשתלחויות הקשות שנקט האב כנגד דייני בית הדין "והלחצים קשים, בדרכים ובאופנים ששופטים במערכת האזרחית אינם מורגלים בהם".

בהמשך, במסגרת הגברת הלחץ על הבן המעגן בארה"ב, משרד המשפטים בשיתוף היעוץ המשפטי בבתי הדין הרבניים ועוה"ד מ'יד לאישה' פעלו להוצאת פסק דין בארה"ב למימוש חוב האב למזונות הילדים שלא שילם במשך השנים וביהמ"ש בניו יורק חייב את הבעל המעגן ב- 120,000 דולרים.

הלחץ המצטבר על המעגן ואביו כנראה שהצליח להשפיע לטובה, ולאחרונה, במסגרת בקשת פסילה כנגד בית הדין האזורי שהגיש האב אל בית הדין הרבני הגדול, אחר שהקנס שהוטל על האב הצטבר כבר למעל שני מיליון שקלים, הועלתה על ידי ביה"ד מחדש היוזמה לפגישה בין העגונה וילדיה עם האב בארה"ב.

בית הדין ביקש מהאישה לבדוק האם היא יכולה מבחינה רפואית לקחת את הסיכון ולטוס לארה"ב כדי לקבל את גיטה. האישה בדקה זאת עם רופאיה והחליטה כי היא 'לוקחת נפשה בכפה' וחרף הסיכון עקב מצבה הרפואי היא טסה בליווי רפואי לארה"ב לקבל את הגט.

בניגוד לעבר, אביו של המעגן עתיר הממון סייע לפתרון בדרך של היענות לבקשת בית הדין הרבני הגדול, ומימן מכיסו את טיסתם ושהייתם של האישה והילדים (נכדיו) בארה"ב לצורך קבלת הגט. הנהלת בתי הדין הרבניים אף צירפה פסיכולוג מטעמה שיילווה את האישה והילדים במפגש הטעון והקשה עם האב.

הבוקר, לאחר הפגישה המתוכננת ולא מעט דרמות וקשיים שהערימו המעגן ומשפחתו קיבלה סוף סוף האישה את גיטה.

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא בירך את האישה על שחרורה מכבלי העגינות ואיחל לה הצלחה בהמשך דרכה. "בית הדין האזורי וביה"ד הגדול פעלו באופן יצירתי בשיתוף פעולה עם הייעוץ המשפטי של בתי הדין הרבניים יחד עם ערכאות המשפט האחרות על מנת להושיע את האשה ממצוקה אנושית קשה זו" אמר הרב מלכא.

מנהל בתי הדין, קרא לקידום הליכי הסגרה של מעגנים וסרבני גט מחו"ל, אשר במקרים מעין אלה יכולים להביא לסיום מהיר ויעיל של מקרי העגינות. "מערכת בתי הדין הרבניים תמשיך לפעול בנחישות רבה כנגד כל מקרה של סרבנות גט ותילחם בתופעה קשה זו בכל דרך אפשרית לפי החוק וההלכה".

פרופ' אביעד הכהן שייצג את האשה בהליכים שהיו בבג"ץ אמר, "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. יש לעשות הכל על מנת שתופעה בזויה זו של סרבנות גט תצומצם ככל שניתן. יש להודות לבית הדין הרבני ולבג״ץ כמו גם לארגון יד לאישה שפעלו ללא לאות כדי למנוע את העוול הגדול הזה. חכמי ישראל חייבים לעשות שימוש בארגז הכלים ההלכתי שעומד לרשותם כדי למנוע תופעות בזויות מעין אלה".

עו"ד יעל נגר, וטו"ר משה מיטלמן המייצגים את אביו של הבעל מסרו בתגובה: "אנו שמחים מאוד על השגת הגט המיוחל בבית הדין הרבני בניו יורק. עם זאת, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי ההליך שהתנהל כנגד האב בישראל, במשך חמש וחצי שנים, שבר שיאים חדשים של הפרת זכויות אדם בסיסיות. אב בית הדין הרבני האזורי ניסה לתקן עוול בעוול, כאשר החזיק אדם מבוגר וחולה, אזרח ותושב ארה"ב, כבן ערובה וכקלף מיקוח בהליכי הגירושין בין בנו לכלתו, וזאת תוך שעיכב את יציאתו מהארץ, חייב אותו בתחילה בעונש מאסר שערורייתי, הטיל עליו לאחר מכן קנס אסטרונומי של 5000 ש"ח ליום (2.5 מיליון שקלים), עד שבנו בארה"ב יואיל לתת גט, ודחה כל בקשה אלמנטרית שלו לחקור את הבן או לשמוע את עמדתו ישירות".

"למרבה הצער, במהלך השנים בהן הוחזק בישראל, ובעקבות ההליכים שהתנהלו נגדו, אושפז האב מספר פעמים במצב קשה בבית החולים, לאחר שלקה בשלושה אירועים מוחיים ובשני התקפי לב, ובפועל הפך לחולה סיעודי במצב קשה. תודתנו נתונה לבית הדין הרבני הגדול אשר עצר את מסכת ההתעללויות שעבר האב בבית הדין האזורי, וזאת לאחר שהגיע לתובנה כי אין כל תועלת בסנקציות האכזריות שהוטלו עליו. בעקבות התערבות בית הדין הגדול, אשר עודד את בני הזוג לנהל סוף כל סוף מו"מ ישיר ביניהם, ללא מעורבות האב, הסכימה האישה לטוס לארה"ב על מנת לקבל את הגט בבית הדין הרבני בניו יורק, כפי שהוצע לה כבר לפני שנים רבות", מסרו עורכי הדין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו