פגיעה בעולם התורה? החרדים חוששים רק מהניתוק מהשלטון

למה יצא הקצף של המפלגות החרדיות דווקא על בנט? כי הוא מייצג דתיות שיש בה יראת שמיים ואהבת תורה, אך יש בה גם ראייה רחבה ודאגה לכלל החברה

יפעת ארליך , כ"ט בסיון תשפ"א | עודכן: 12:30

פגיעה בעולם התורה? החרדים חוששים רק מהניתוק מהשלטון-ערוץ 7
יפעת ארליך
צילום: פלאש 90

המילים המכוערות שהוטחו בנפתלי בנט מלמדות שהפוליטיקאים החרדים - חרדים מאוד.

לא כינונה של ממשלה חדשה בישראל טורד את מנוחתם. לא סיומו העצוב של עידן נתניהו מפחיד אותם. גם לא שאלות הגיור או עתידו של עולם התורה. הם חוששים מדבר אחד בלבד - הניתוק הצפוי בין המפלגות החרדיות לבין עטיני השלטון.

את השנים שבהן ישבו נבחרי הציבור החרדים בספסלי האופוזיציה ב־45 השנים האחרונות אפשר לספור על יד אחת; שנתיים בין 2013 ל־2015, כשביבי השאיר אותם בחוץ וחבר ללפיד, ועוד כשלוש שנים בממשלת רבין הראשונה בין השנים 1977-1974. בכל יתר השנים הקפידו החרדים לאחוז במושכות השלטון, תוך השתדלות מתמדת לעמוד בראש ועדת הכספים.

מעמדתם האיתנה בממשלה הם לא דאגו לכלל הציבור הישראלי, לא ניסו לשפר את ביטחונם או את רווחתם של אזרחי ישראל.

הם הביטו דרך חור העינית הצרה של דלת המגזר, ודאגו לו ואך ורק לו. אלא שהדאגה לחברה החרדית רק הגבירה את תחלואיה. במקום להפוך למגזר יצרני, הודות לתקציבים שקיבלו החרדים בתמורה לתמיכתם בממשלות השונות, הפכו רבים בציבור החרדים לעניים ולתלותיים.

אני תומכת נלהבת בעולם לימוד התורה ובעד שמדינת העם היהודי תגדיל תורה ותאדירה. אלא שמעטים האנשים המסוגלים להתמיד ולהעמיק בלימוד במשך כל חייהם, כך שתורתם אכן תהיה אומנותם. במקום לגדל את יחידי הסגולה הללו, הצמיחה המנהיגות החרדית צעירים בינוניים שחלקם לומדים מעט, ואחרים ששבויים בתוך הישיבות ומתוסכלים מכך שאינם יכולים להתפרנס בכבוד מיגיע כפיהם.

כחלק מאותה הסתכלות צרה, המנהיגות החרדית מנעה כל ניסיון לפתור את משבר הגיור. 400 אלף לא יהודים חיים כיום במדינת ישראל. את המנהיגות החרדית שדורשת להחמיר בדיני גיור זה לא מטריד, כי ממילא הסיכוי שצעירים חרדים החיים בבועה ייפגשו עם ישראלים שאינם יהודים על פי ההלכה - נמוך מאוד. לא אכפת להם להחמיר בדיני גיור, גם כשהמשמעות היא להקל מאוד בנישואי תערובת. אותה ראייה צרה ודאגה רק לאנשי שלומם היא־היא חילול השם הגדול ביותר.

למה יצא הקצף דווקא על בנט? כי בנט מייצג דתיות אחרת. דתיות שהתנתקה במכוון ממגזר. דתיות שיש בה יראת שמיים ואהבת תורה, אך יש בה גם ראייה רחבה ודאגה לכלל החברה הישראלית. דתיות של התגייסות ויצרנות ואחריות. דתיות של קידוש השם.

(המאמר פורסם בעיתון ישראל היום)