ישראל ניצחה בשומר החומות?

רק אחד מתוך שלושה ישראלים מאמינים שישראל "ניצחה" במבצע, רוב הישראלים מתנגדים לכניסה קרקעית לרצועת עזה.

ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשפ"א

ישראל ניצחה בשומר החומות?-ערוץ 7
תקיפה בעזה
צילום: רויטרס

פרויקט לניצחון ישראל השיק בחודש שעבר את קמפיין "העם דורש ניצחון" שביקר את אופן סיום מבצע "שומר החומות", והיום (ד') חושף סקר חדש ומקיף של מכון המחקר "מדגם", המציג לראשונה את עמדת הציבור הישראלי ביחס למבצע ולמדיניות הניצחון הישראלית מול ארגון הטרור חמאס.

הסקר, שנערך בשבועות האחרונים בעברית וברוסית, כלל 503 משיבים המהווים ייצוג סטטיסטי של האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל.

הנשאלים התבקשו להשיב על השאלה: "עם סיום מצבע שומר החומות, מי לדעתך ניצח?", בתשובה לכך השיבו כ- 50% שאף אחד מהצדדים לא ניצח, 35% בלבד מאמינים כי ישראל ניצחה במבצע, 9% השיבו כי חמאס ניצח. כשנשאלו האם מבצע "שומר החומות" היה מוצלח יותר או פחות ממבצע "צוק איתן" השיבו 51% כי דווקא מבצע "שומר החומות" היה מוצלח יותר, 9% נתנו את הבכורה למבצע "צוק איתן" ו-23% מאמינים כי אף אחד מהמבצעים לא היה מוצלח.

באשר לאפקטיביות המבצע, משיבי הסקר נשאלו מספר שאלות. לשאלה האם "חמאס הורתע מהמבצע", מחצית מהמשיבים טענו כי נוצרה הרתעה מסוימת מול חמאס. שליש מכלל מהמשיבים (33%) מאמינים כי המבצע יחזיר את השקט לדרום. בקרב תושבי הדרום 27% בלבד מאמינים כי המבצע יצליח להביא שקט ורגיעה ביטחונית לאזור.

68% מהמשיבים מאמינים כי מבצע "שומר החומות" הסתיים מוקדם מידי, ובחרו בתשובה- "המבצע היה צריך להימשך עד לריסוק יכולת ורצון חמאס להילחם בישראל והחזרת השבויים והנעדרים". 20% מהמשיבים טוענים כי החלטת הממשלה על הפסקת האש הייתה נכונה, ומאמינים כי ישראל עמדה ביעדי המבצע.

74% מהמשיבים חושבים כי הממשלה קיבלה החלטה נכונה להימנע מכניסה לבוץ העזתי שהייתה עולה לישראל בקורבנות רבים. 16% מאמינים כי רק כניסה קרקעית תוכל לשבור את חמאס ולחסל את יכולות התקיפה שלהם.

באשר ללחצים הבינלאומיים להפסקת המבצע, רוב גורף מהמשיבים מאמינים כי צריך לשים את האינטרס הישראלי לפני הדרישות הבין לאומיות. 60% מהמשיבים בחרו באופציה זו לעומת 33% הטוענים שיש להתחשב בדרישות מדינות העולם. בהתפלגות על פי הבחירה הפוליטית של המשיבים עולה כי 75% ממצביעי ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית מאמינים כי אין להתחשב בלחצים הבינלאומיים, לעומת 25% בקרב מצביעי מפלגות השמאל (מרצ, עבודה) שמצדדים בעמדה זו.

המשיבים ענו על מספר שאלות באשר למדיניות הישראלית הדרושה אל מול ארגון הטרור חמאס לאחר המבצע. בכל השאלות נמצא רוב להנהגת מדיניות תקיפה אל מול חמאס. 90% תומכים או תומכים מאוד בחיסול מפקדי חמאס גם בין המבצעים, 76% תומכים בהפסקת המימון הקאטרי לרצועת עזה, 74% תומכים בעצירת אספקת חומרי הבניין והברזל לרצועה. רוב מוחלט של 82% מהמשיבים מאמינים כי אין שום אפשרות לפיוס והפסקת אש ארוכת טווח מול חמאס, ורק תבוסה מוחלטת של ארגון הטרור תוכל להביא את הסכסוך לקיצו.

עוד עולה בסקר כי 37% מהמשיבים תומכים בכיבוש רצועת עזה ופירוק החמאס מנשקו. 54% מהמשיבים מתנגדים לכיבוש הרצועה. בחלוקה לגילאים, 55% מבני 18-24 תומכים בכיבוש הרצועה, לעומת 20 אחוזים מקרב בני 55 ומעלה.

מרבית המשיבים, 29%, מאמינים כי המטרה של הסבב הבא ברצועת עזה צריכה להיות השבת השבויים והנעדרים ללא תנאים. 24% טוענים כי המטרה צריכה להיות פירוק חמאס מנשקו, 22% מבקשים בסבב הבא להרתיע את חמאס ולהבטיח את השקט לתושבי הדרום.

מנכ"ל פורום המזרח התיכון גרג רומן: "בימים אלו מוקמת ממשלה חדשה בישראל וחובתה להנהיג מדיניות חדשה כלפי הסכסוך עם חמאס. לציבור הישראלי מגיעה הנהגה שיודעת לנצח. הנתונים שעולים מהסקר מראים כי הציבור הישראלי רוצה שההנהגה תפסיק לנהל את הסכסוך ותתחיל לפעול להכרעת חמאס, פירוקו מנשק והשבת השבויים והנעדרים. רק באמצעות הכרעה חד משמעית אשר יכולה להגיע באמצעים כלכליים, צבאיים ומדיניים- תוך עמידה איתנה מול הלחץ הבינלאומי, ניתן לנצח ולסיים את הסכסוך".