זמן לבנות אמון

קמה לנו קבוצה של מנהיגים שבחרו לעצור ולבחון את המציאות מחדש. לא להמשיך באוטומט. גם לא עם כל הבטחות הבחירות. הערכים לא מוחלפים, המשקפיים מוחלפות;

גילה יובל , כ"ט בסיון תשפ"א

זמן לבנות אמון-ערוץ 7
גילה יובל
צילום: מירי שמעונוביץ

כל-כך חיכינו שמשהו ישתנה אחרי הקורונה. הטלטלה העמוקה הולידה בנו תקווה גדולה למשהו גדול שיקרה. ברמה הפרקטית הקורונה לימדה אותנו לצאת מאזור הנוחות, להיות יצירתיים, למצוא תשובות בתוך מציאות אחרת. ברמה הערכית היא הזכירה לנו מה העיקר: בריאות ופרנסה. 

תקוות, יש להם נטייה להיות ורודות. ומתוקות כמו בסרטים. יש לנו ידיעה ברורה איך זה צריך להראות; איך הוא יכרע על ברך, יציע לה נישואין והיא תסמיק באושר ותזיל דמעה. הם יתחתנו ויחיו באושר ועושר עד היום הזה. בחיים אנחנו יודעים ש"עד היום הזה" הם יעברו הרבה עליות ומורדות. סדקים, מהמורות, כישלונות והצלחות.

לסרטים יש מסלול אחד, אבל החיים הם מורכבים. אחת ההתמודדויות הבסיסיות שלנו כאנשים מאמינים היא לפגוש את סיפורי בראשית. אם היינו צריכים לכתוב את סיפורי האבות היינו מדלגים על כמה פרקים נבחרים. אבל התורה מספרת לנו דווקא שמשיח נולד מבנות לוט, מסיפור יהודה ותמר ורות המואביה שקיבלה הכשר גיור מיוחד. כן אורו של משיח מתנוצץ במקומות בהם שוברים את הכללים.

עברנו ארבע מערכות בחירות. מלוות בקריאות קרב קשות. מערכה אחרי מערכה, כל צד מנסה לכופף את ידו של השני. מערכה ראשונה בלי הכרעה. מערכה שניה, עדיין אין הכרעה. מערכה שלישית של בחירות במדינה שאין בה תקציב. מדינה במשבר כלכלי. במשבר חברתי. הניצים עדיין עומדים מתגרים ולא מכריעים. המדינה יוצאת למערכת בחירות רביעית. בשביל מה???

שוב ושוב חבטנו את הראש בקיר, מדינה שלמה, על אזרחיה וחוסר תקציביה בריצה מוטרפת להכרעה. לאן אתם רצים? על מה??? חבטנו את עצמנו במערכת רביעית. שוב לא הושגה הכרעה. גדודי בוחרים רוצים לרוץ להיחבט בזכוכית במערכה חמישית.

קמה לנו קבוצה של מנהיגים שבחרו לעצור ולבחון את המציאות מחדש. לא להמשיך באוטומט. גם לא עם כל הבטחות הבחירות. הערכים לא מוחלפים, המשקפיים מוחלפות; במקום לנופף בדגלי "ימין" ו"שמאל" תבניתיים ומעמיקי קיטוב, הם בחרו לחפש את הדרך לאפשר למדינה המוכה והחבוטה לקום ולהמשיך ללכת. במקום לחפש את המפריד, מחפשים את המשותף ויש!

בהתנתקות הבנו שהתנחלנו בארץ אבל התנתקנו מהלבבות. בניסיון אחרון לתיקון יצאו אלפי אנשים ודפקו על הדלתות כדי להיפגש, לדבר לגעת בלבבות. אז זה היה מאוחר מידי. 

הידברות הוא תהליך ארוך. תהליך שדורש בניית שפה מכבדת, הקשבה הדדית ובניית אמון. אמון שנרכש צעד אחר צעד. רגב אחר רגב. כמה זמן לוקח לבנות אמון בין בני זוג? בקהילה? על אחת כמה וכמה במדינה!

בתשעה באב יוקמו אוהלי הידברות. מסורת שקמה בעקבות רצח רבין. אלפים מהמגזרים השונים יישבו באוהל משותף בכיכר רבין בתל אביב, למרות השוני והמחלוקת. הכותרות בעיתונים יפרגנו על "אחריות לתמונת עתיד משותפת".

כולי תפילה שהממשלה החדשה תצליח להפוך את המאבק העמוק שטבענו בו עד מיאוס למאבק בשנאת חינם. בדרך הארוכה להקמת המקדש, מתפללת שהממשלה החדשה תשכיל להתמודד עם האתגרים ותצליח לשקם ולפתח את מדינת היהודים. מתפללת שתצליח להנהיג באמונה ובתבונה את כלל תושביה, גם אלה שאינם יהודים.