עומאן
עומאןצילום: אייסטוק

התאחדות הקהילות היהודיות במדינות המפרץ הודיעה כי הרב אלי עבאדי, שעבר להתגורר לפני חודשים ספורים בדובאי, ערך בימים האחרונים בת מצווה לנערה יהודיה בסולטנות עומאן.

בהודעה שפירסמו בחשבון הטוויטר, הזמינו ראשי התאחדות הקהילות היהודית את העוקבים לאחל "מזל טוב" וכן "מברוק" לנערה היהודיה הצעירה ובני משפחתה שחגגו את בת המצווה.

הרב ד"ר אלי עבאדי, ששימש בעבר כרב הראשי של בית הכנסת "אדמונד ספרא" במנהטן, עבר בסוף שנת 2020 לדובאי באיחוד האמירויות, וכבר כעבור מספר חודשים קיים היסטוריה כאשר ערך את בת המצווה הראשונה בסולטנות עומאן.

סולטנות עומאן נמצאת בחלק הדרומי-מערבי של אסיה וגובלת עם איחוד האמירויות שחתמה לפני מספר חודשים על הסכם נורמליזציה עם ישראל. למרות שבאופן רשמי עומאן תומכת בפלסטינים בסכסוך הישראלי – פלסטיני, מאז שנות ה-70 התקיימו מגעים לא רשמיים בין מדינת ישראל ועומאן, כאשר בשנת 1994 ביקר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין בעומאן.

עם זאת, היחסים בין ישראל ועומאן עלו לכותרות בשנת 2018, לאחר שהתפרסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש המוסד יוסי כהן ביקרו ביקור חשאי בעומאן ונפגשו עם הסולטן בן סעיד. ההודעה על "הסכמי אברהם" עם מדינות המפרץ הביאו את ראשי סולטנות עומאן לפרסם הודעת תמיכה בנורמליזציה עם ישראל ותקווה כי יביאו גם להתקדמות לקראת הסדר עם הפלסטינים.