ריבלין וראש ממשלת רומניה פתחו את הסמינר הכלכלי-עסקי

הנשיא ריבלין בטקס הפתיחה: ישראלים ורומנים בורכו ברוח חדשנות, אמונה עמוקה בחינוך ונחישות להתגבר על אתגרים. ההון האנושי המשותף הזה הוא בסיס נהדר לשיתוף פעולה בטכנולוגיה מתקדמת, מחקר ופיתוח.

ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשפ"א

ריבלין וראש ממשלת רומניה פתחו את הסמינר הכלכלי-עסקי-ערוץ 7
פתיחת הסמינר
צילום: מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש ממשלת רומניה פלורין קיצו פתחו היום (רביעי) את הסמינר הכלכלי העסקי, בהשתתפות עשרות מנהלי חברות ישראליות ורומניות.

הסמינר נפתח בהשתתפות שר הכלכלה, היזמות והתיירות קלאודיו נסוי, משלחת אנשי עסקים ותעשיינים מישראל שהתלוו לנשיא בביקורו בראשות נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר ויו״ר מכון היצוא אדיב ברוך, ולצידם מקביליהם הרומנים והצמרת העיסקית והכלכלית של רומניה.

"לסמינר הכלכלי הזה חשיבות רבה. בעוד שיחסים בין ממשלות (G2G) מהווים בסיס ליחסים רשמיים, קשרים בין עסקים (B2B) ואנשים מעצבים את הבסיס האמיתי לשותפות משגשגת בין עמים," אמר הנשיא בפתח דבריו והוסיף: "לשותפות כלכלית בין רומניה לישראל יש פוטנציאל רב עם יתרונות הדדיים עבור שתי המדינות. רב המשותף בינינו. ישראלים ורומנים בורכו ברוח חדשנות, אמונה עמוקה בחינוך ונחישות להתגבר על אתגרים. ההון האנושי המשותף הזה הוא בסיס נהדר לשיתוף פעולה בטכנולוגיה מתקדמת, מחקר ופיתוח."

הנשיא ציין את שיתופי הפעולה הבטחוניים והמיזמים המשותפים במסגרת האיחוד האירופי, והדגיש כי הוא מאמין בשילוב בין החדשנות הישראלית והיכולת הרומנית לרווחת שתי המדינות.

הנשיא הודה לממשלת רומניה והעומד בראשה על "תמיכתה הפעילה בקשרים בין ישראל לרומניה ולשבח את שגרירות ישראל ברומניה והמשלחת הכלכלית על עבודתן המצוינת בבניית גשרים בין המדינות. ולבסוף, ברצוני להודות לכם, משתתפי הסמינר, על מחויבותכם לבניית קשרים עסקיים מועילים והדדיים בין מדינותינו וחיזוק קשרי הידידות בין העמים".

ראש ממשלת רומניה הודה לנשיא על דבריו ואמר כי רומניה רואה בישראל, ששמה יצא למרחוק כאומת חדשנות, שותפה עסקית חשובה. עוד הוסיף שהוא שמח לראות את ההיענות של הקהילה העסקית, והזמין אנשי עסקים וחברות נוספים להצטרף למימוש ההזדמנות.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר הודה לנשיא על קיום הסמינר העסקי ואמר: "השנה החולפת הייתה שנה מאתגרת במיוחד לכל העולם, וישראל לא הייתה שונה. אולם התעשייה הישראלית הוכיחה שוב בעת המשבר, כי היא יודעת להיות יצירתית ולתת מענה מהיר וייחודי לצרכים שעולים מהשטח, תוך שימוש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם ולתת דוגמא למדינות העולם. בטוחני כי גם ממשלת רומניה מבינה בצורך לחיזוק התעשייה ויחד נוכל לייצר סביבה שתוביל לחיזקן בשתי המדינות.

''אחת המשימות תהייה להגדיל וגם לאזן את הסחר בי המדינות כך שהייצוא והייבוא מרומניה יגדלו ישתוו בערכיהם ויובילו את התאוששות הכלכלות של שני העמים מהקורונה. כעת כשהעולם מתחיל לאיטו לצאת מהמשבר, אני מאמין כי ישנו פוטנציאל גדול לפיתוח הקשרים העסקיים והמדיניים בין שתי המדינות. ישראל יכול להגדיל את היבוא של המוצרים האיכותיים והייחודיים של רומניה, וישראל יכולה להגדיל את היצוא לרומניה בתחומים בהם היא מתמחה, כגון תעשיית הביטחון, הסייבר, הפרמצבטיקה והרפואה דיגיטלית ועוד'', הוסיף רון תומר.

יו״ר מכון היצוא, אדיב ברוך: ״קשרי הסחר שמנהלת ישראל עם רומניה הם מהמצוינים והטובים בעולם וביקור זה בא לחזק ולהרחיב את שיתופי הפעולה בעיקר בתחומים הטכנולוגים והדיגיטליזציה. האיחוד האירופי תקצב לרומניה כספים רבים להמשך פיתוח התשתיות וכלכלת רומניה. לתעשיות הישראליות יכולה להיות תרומה רבה בהמשך להתפתחות רומניה. אל משלחת הנשיא יצטרפו 32 חברות בהובלת מכון היצוא מתחומי הסייבר, בריאות דיגיטאלית, מים, חקלאות ועוד.

''ביקור הנשיא הינו חשוב להמשך הידוק הקשרים האמיצים בין המדינות ויאפשר לחברות הישראליות במשלחת להיפגש באופן ישיר עם צמרת מקבלי ההחלטות הן בסקטור הפרטי והן בסקטור הציבורי. שיתוף הפעולה הכלכלי הינו חשוב ובעל ערך גבוה לשתי הכלכלות ובכך אנחנו נמשיך לפעול ללא לאות ולהעצים את המסחר והקשרים הכלכליים בין רומניה לישראל״, דברי ברוך.