פקיסטן: מאבטח התחזה למנתח, החולה מתה

רק לאחר שהדימום לא פסק התברר כי האיש שביצע את הניתוח לא עבר כל הסמכה ולא ידע כיצד לצרוב את כלי הדם על מנת לעצור את הדימום.

תגיות: פקיסטן
מיכל לוי , כ"ט בסיון תשפ"א

פקיסטן: מאבטח התחזה למנתח, החולה מתה-ערוץ 7
רופא
צילום: ISTOCK

כתב אישום חמור הוגש בימים האחרונים נגד מאבטח לשעבר בבית חולים בפקיסטן, שחשוד בגרימת מוות בנסיבות מחמירות לאשה כבת 80, שסבלה מכאבי גב עזים.

האשה נותחה ולאחר מכן ביקר המאבטח בבית פעמיים כדי לחבוש את הפצע שנגרם בניתוח. במשך כל הזמן הזה הוא התחזה לרופא כירורג והמשפחה לא ידעה שמדובר במתחזה.

רק לאחר שהדימום לא פסק והאשה הוחזרה לבית החולים, התברר כי האיש שביצע את הניתוח לא עבר כל הסמכה ולא ידע כיצד לצרוב את כלי הדם על מנת לעצור את הדימום.

במסגרת החקירה התברר כי הרופא המתחזה עבד בעבר כמאבטח בבית החולים, ופוטר מעבודתו לאחר שניצל את תפקידו כדי לסחוט כסף ממטופלים שהיו מאושפזים במקום.

מבית החולים נמסרה תגובה לכלי תקשורת שסיקרו את הפרשה: "מדובר בבית חולים גדול, ואין לנו אפשרות לדעת מה קורה פה כל הזמן. אנחנו לא יכולים לעקוב אחרי כל עובד ולבדוק מה הוא עושה".

על פי הדיווחים, מדובר במקרה קיצוני מעט אבל לא יחיד במינו בפקיסטן. רק לפני חודש אותר מאבטח בבית חולים בעיר לאהור, שסחט גם הוא מטופלים ופוטר מעבודתו. בבית חולים אחר בלאהור, נתפסה פעם אשה שהתחזתה למנתחת מוח והיתה שותפה בצוות של מנתחים.

אירועים מסוג זה מתאפשרים בפקיסטן בשל העובדה שמערכת הבריאות במדינה מאוד מבולבלת ומבולגנת, אין סדר, לא נשמר מידע על חולים ולפעמים גם לא על אנשי רפואה, ובכל ביקור וטיפול רפואי נדרש המטופל לשלם לרופא, ולצד זאת יכולים הרופאים גם לקבוע תעריפים באופן עצמאי בתמורה לטיפול שהם מתחייבים להעניק לחולה.