גבי אשכנזי
גבי אשכנזי צילום: Miriam Alster/Flash90

ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ אורנה ברביבאי שמעה היום (רביעי) את סקירתו של שר החוץ, גבי אשכנזי, שצפוי לסיים את תפקידו עם השבעת הממשלה החדשה.

ברביבאי אמרה בפתח הוועדה, "אין מילים כדי להגדיר את חשיבות יחסי החוץ של המדינה, לחוסנה הלאומי של ישראל. משרד החוץ דיווח לוועדת החוץ והביטחון בדצמבר 2020 על תכנית העבודה, השינוי בהצבת החזון ואת האופן שבו הוגדרו יעדי המשרד. אף אחד לא העלה אז על דעתו את העוצמה של אתגרי משרד החוץ בעת הזו – וביניהם התגברות האנטישמיות בעולם, אתגר ה-ICC, חילופי המשטר בארה"ב ועד מבצע "שומר החומות", על כל אתגר ההסברה שהוא הכיל בתוכו''.

היא פנתה לאשכנזי ואמרה: ''אני מבקשת להביע הערכה על הדרך שאתה, גבי אשכנזי, הובלת את משרד החוץ. האתגרים גדולים ומגוונים אבל היכולת לדייק את האתגרים, לקבוע סדרי עדיפויות ולייצר תכנית עבודה עם מדדים להצלחה היא מאוד משמעותית. תודה לך ולאנשי משרד החוץ בארץ ובעולם".

שר החוץ אשכנזי ציין כי "בשנה החולפת עמדו בפני ישראל המון אתגרים, עם שלושה מעצבים עיקריים: אתגר הקורונה שהצריך דיפלומטיה של קורונה; חתימה על הסכמי השלום והנורמליזציה שהם שינוי פרדיגמה דרמטי והמעצב השלישי – הכניסה של הממשל האמריקאי החדש. השתדלתי להביא את הנכסיות של מדינת ישראל, לנצל את ההזדמנויות ואת האתגרים.

''בשנה האחרונה מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית התחזק תוך אבחנה בין מממשלות לבין ארגונים בינלאומיים ודעת קהל. זה עמד למבחן במבצע "שומר החומות". במהלך המבצע ישאל זכתה לתמיכה בינלאומית רחבה, מדינות מרכזיות בעולם הכירו בזכותנו להגן על עצמנו וגינו את החמאס, וזה קנה לנו חופש פעולה. במהלך המבצע ובסופו של המבצע לא התקבלה אף החלטה, למרות שהיו ניסיונות אנטי ישראליים, לא בזירה של מועצת הביטחון, לא בעצרת הכללית ולא באיחוד האירופאי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו