ראיות שנגבו שלא כחוק ייפסלו?

שר המשפטים המיועד, גדעון סער, מבקש לקדם את החוק שיאפשר לשופטים לפסול ראיות שגבתה המשטרה בניגוד לחוק והפעם יש לזה סיכוי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשפ"א

ראיות שנגבו שלא כחוק ייפסלו?-ערוץ 7
גדעון סער
צילום: Miriam Alster/FLASH90     

חבר הכנסת גדעון סער, הצפוי להתמנות לשר המשפטים הבא של ישראל, מבקש לקדם חקיקה לפיה ראיה שהושגה שלא כחוק לא תוכל לשמש לחובתו של נאשם.

על החקיקה הקיימת במדינות שונות ברחבי העולם שוחחנו עם עורכת הדין מעיין חיימוביץ', מתמחה בדין הפלילי וסגנית יו"ר הועדה הארצית לזכויות חשודים ונחקרים בלשכת עורכי הדין.

"הגיע הזמן", אומרת עו"ד חיימוביץ' המצדדת בלהט בהצעת החוק. "זו הצעת חוק שמדי כמה שנים יש חבר כסת שאומר אולי הפעם ומשום מה זה לא קורה", היא אומרת וכשהיא נשאלת מדוע שוב ושוב עלתה ההצעה על ידי חברי כנסת ולא קודמה, היא משיבה בזהירות: "אני רוצה לקוות שהבעיה היא רק פרוצדוראלית. יש מי שזה נוח לו יותר ומי שנוח לו פחות. אני לא רוצה להאשים אף אחד, אבל במדינה נאורה הגיעה השעה לחוקק את החוק הזה שקיים כחוק מוחלט בארה"ב ובמדינות אחרות. ראיה לא כשרה לא תעבור בבית המשפט".

עו"ד חיימוביץ' מזכירה כדוגמא בולטת למקרה של שימוש משפטי בראיה שנלקחה באופן לא חוקי את מקרה אפי נווה ש"עוול גדול נעשה לו", כלשונה. בנוסף, היא מספרת, "מקרים רבים מגיעים אליי. משטרת ישראל וגורמים אחרים מחפשים נקמה באדם כזה או אחר, גונבים טלפונים ולפטופים, מוציאים ציוד מבית ללא צו או בהסתמך על צו שמתייחס לפריט אחר. כל הפריטים הללו לא יעברו אם תעבור הצעת החוק".

"לא יעלה על הדעת. לא יקרה במדינה מתוקנת שראיות לא כשרות יוכשרו בדרך לא דרך. בטלפונים שלנו יש חיי אדם, ולא יתכן שהמערכת המשפטית תגן על מי שיגנוב טלפון. מחר זה יקרה לשופט ומה יהיה אז? האקרים יפרצו לטלפון של שופט או חוקר, הא יעלה על הדעת שמה שיימצא שם ייפרס בפני כולם?".

האם אותם גורמים שבלמו את קידומה של ההצעה בעבר לא עשויים וצפויים לעשות זאת שוב גם להצעה שאותה מקדם השר לעתיד סער? "חכמתו של גדעון סער היא להכיר היטב את המערכת ולכן חוקק את החוק בצורה שהוא לא חוק מוחלט", היא אומרת ומסבירה כי "ההצעה של סער, שבית המשפט יכול לשקול אם להתייחס, היא טובה ולא טובה". לדבריה יתרונה של ההצעה בכך ש"היא משאירה שיקול דעת לשופט היושב בדין ונותנת לו את היכולת לקבל או לא לקבל את הראיה ואיזה משקל לתת לראיה שהוחלט לקבל, אם היא צריכה תגבור של ראיה נוספת או לא". ככזו צפויה ההצעה למגנט אליה התנגדות של בעלי עניין ואינטרס.

"ההצעה קצת פחות טובה בגלל שאנחנו יודעים איך מתנהלים דברים, ולא ניתן לקבוע שבית המשפט ישב כנייר חלק. זה יהיה נאיבי לומר את זה. יש לחצים כאלה ואחרים בתיקים השונים. בשלב הזה צריך לסמוך על כך שבית המשפט לא יהיה כנוע לאותם לחצים ויגיע להחלטות הנכונות מול הראיות המובאות לפניו ולשקול אם להפיל את הראיה, לתת משקל קטן או לתת לה משקל גבוה. למרות זאת אני סומכת את ידי על בית המשפט והשופט שייתן את פירוט שיקול הדעת שלו בהחלטה לגבי הראיה".

האם יתכן וקבלת ההצעה תביא למצב בו פרקליטים יעסקו בהוכחת אי חוקיותן של ראיות במקום לקדם את המשפט עצמו, ובכך יהפוך המשפט למסורבל הרבה יותר? "אם זה יקרה אוי לנו, כי אם סנגורים יצטרכו להגיע למצב שבו מהות הדיון הוא פסילת ראיות המשמעות היא שנעשה שימוש בראיות בעייתיות".

"במקרה של סכין שנמצאה שלא כחוק דרך חיפוש ללא צו, לא יעלה על הדעת שסנגור יהיה עסוק בהסבר לבית המשפט למה הראיה לא חוקית. החוק הזה לא אמור לסרבל את הדיון אלא לפשט אותו", אומרת חיימוביץ' הסבורה כי "הרשות המשטרתית תלמד את החוק ותפנים שימי התום עברו וכעת צריך צו כדי להגיע לראיות. הם יבינו שלא יעלה על הדעת שיעשו מכאן ואילך את מה שעשו עד עכשיו. אם הם לא יקבלו את הניעור הזה וימשיכו לפעול כדרכם, נמצא את עצמנו נלחמים על זכויות לקוחותינו ללא פקפוק ובית המשפט הראשון שייתקל בסוגיה יחליט, ינזוף ויפסול ראיות וכך המשטרה תפנים את הניעור".