אוצר הארץ שמיטה לכתחילה, למען החקלאות הישראלית

שנת שמיטה בפתח ובארגון "אוצר הארץ" נערכים לכך ופועלים לחבר את הציבור הישראלי למצוות השמיטה ולגייס כמה שיותר שותפים מתוך אכפתיות לעתיד השמיטה והחקלאות הישראלית

תגיות: אתנחתא 948
, ל' בסיון תשפ"א

אוצר הארץ שמיטה לכתחילה, למען החקלאות הישראלית-ערוץ 7
העבודה בשדה
צילום: משה הרשטיק

בעוד שלושה חודשים נחגוג את ראש השנה ושנה חדשה, תשפ"ב, שנה עברית חדשה ללא מגבלות נגיף הקורונה. משפחות יתאחדו וישבו יחדיו סביב שולחנות החג, בתי הכנסת שוב יהיו מלאים במתפללים, ואת תקיעות השופר נחזור לשמוע בבתי הכנסת. ומלבד השגרה המיוחלת הזו, עוד דבר אחד תביא איתה שנת תשפ"ב, שנת שמיטה.

שמיטת הקרקעות היא מצווה התלויה בארץ אשר מתקיימת כל שבע שנים ובה מצווה עם ישראל להימנע מעבודת אדמה, להפקיר את גידולי הקרקע ולנהוג בקדושה בפירות הגדלים בשנה זו, אשר מכונים "פירות שביעית".

בימים אלו ההכנות וההיערכות לשנת השמיטה בעיצומן, ומי שנמצא בחזית ההכנות הוא ארגון "אוצר הארץ".

"אוצר הארץ" הוא מיזם ייחודי שהוקם לפני 21 שנה לקראת שנת שמיטה תשס"א, בהדרכת הרבנים מנהיגי הדור, הרב שאול ישראלי זצ"ל ,הרב אברהם שפירא זצ"ל, הרב מרדכי אליהו זצ"ל, , הרב זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל, הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל,הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור ונוספים. אליהם הצטרפו במהלך השנים מאות רבנים, והלכה למעשה רוב הרבנים בציונות הדתית תומכים באוצר הארץ כפתרון המיטבי ביותר לשנת השמיטה.

המטרות של "אוצר הארץ" הן לחבר את הציבור לקיום השמיטה בארץ ישראל, לשווק פירות מהודרים תוך חיזוק החקלאות היהודית בארץ, להפיץ קדושת שביעית לכל בית בישראל, ולהוביל התקדמות ציבורית לקראת קיום שמיטה כהלכתה במדינת ישראל.

מנוי לשמיטה

אחד האתגרים הגדולים בימינו בכל הקשור לענייני השמיטה הוא חששם של החקלאים כי אם יקיימו את מצוות השמיטה כהלכתה, לא ניתן לדעת האם יהיו להם קונים ולכן מרחף מעל ראשם חששות להפסדים כלכליים.

בשל כך המיזם פועל על בסיס רישום מנויים. ב"אוצר הארץ" פונים לציבור הרחב ומציעים אופציות רישום כמנויים לפי מסלולים שונים, כאשר כל מנוי מקבל שוברים דיגיטליים בשווי זהה עבור רכישת פירות וירקות במשך שנת השמיטה, הרכישה כוללת פריסה ארצית כאשר משאיות של אוצר הארץ יגיעו לכל חלקי הארץ, במטרה לספק את פירות השביעית האיכותיים והטובים ביותר לציבור גדול ככל הניתן.

הפירות אשר ניתנים לרכישה במשך השנה בשוברים הם מאוצר בית דין, פירות וירקות שנזרעו לפני השמיטה וגדלים ונקטפים בשביעית; יבול שישית, תוצרת מערב השמיטה הנשמרת בחדרי קירור (בטטה, גזר, תפוח אדמה, דלעת ועוד); ופירות וירקות שגדלו בשמיטה על ידי מגוון פתרונות הלכתיים כמו גידול במצע מנותק, גידולי מים, יבולים שגדלו בחלקי ארץ שאינם חייבים בכל דיני שביעית, ובתוספת היתר המכירה לחומרה.

המנויים ניתנים לרכישה בשווי של 650 ש"ח(13X50), 1,300 ש"ח(13X100) ו-1,800 ש"ח(13X138). "אוצר הארץ למעשה מקימים מערכת שיווק ארצית שמקשר בין צרכנים ליצרנים" מספרים ב"אוצר הארץ". "הביקוש קודם להיצע, כך שהחקלאים מקבלים מוטיבציה לקיים את שנת השמיטה כהלכתה ולהשקיע בכך בלי דאגה לקהל לקוחות בעתיד, ומבחינת הצרכנים התשלום מראש אותו הם למעשה ממירים בשוברים רותמת אותם ליוזמה".

אחד ממייסדי המיזם לפני 21 שנה הוא אליעזר ברט מעקורי כפר דרום תוב"א. "שיטת העבודה שלנו ב"אוצר הארץ" מבוססת על מסורת של פסיקה הקשורה לשמיטה, ואף אחד מרבני "אוצר הארץ" לא ממציא שום דבר חדש" הוא אומר.

"הרב ישראלי היה תלמידו של הרב קוק וכל השיטה של אוצר בית דין עליה מבוסס אוצר הארץ התבססה ע"י הרב ישראלי. הקמנו את המערך מתוך ידיעה והכרה שהרב זצ"ל לא חשב שפתרון "היתר המכירה" הוא פתרון אידיאלי לתמיד, וכמובן שההיתר הזה מוכר ומבוסס ואנו לא יוצאים נגדו, אבל כל הרבנים ראו בו פתרון זמני שאין ברירה אחרת וההיתר לא תקף בזמן שהשמיטה תהיה מדאורייתא, והחכם שעיניו בראשו נערך לסיטואציה שאי אפשר לעשות היתר מכירה וזאת אחת מהסיבות שהקמנו את אוצר הארץ".

מה הייתה התפיסה שלכם כשהקמתם את "אוצר הארץ"?

"תפיסת בית המדרש של מכון התורה והארץ בראשותו של הרב יהודה עמיחי אומרת שקדושת שביעית זה ערך, ערך אמיתי שצריך לעבוד בשבילו ובעבורו. אנו רואים בערך השביעית דבר חשוב. להרגיש שמיטה זאת בשורה שאדם שקונה יבול נוכרי או קונה פרי היתר מכירה לא יכול להרגיש אותה. בשבילו שנת השמיטה היא שנה רגילה. מי שקונה אוצר הארץ, מרגיש שמיטה, חי שמיטה ויוכל לחנך את ילדיו על מהות של פירות קדושים של ארץ ישראל. והכל מתכנס לדאגה לחקלאות הישראלית "ראשית גיבורי כח עושי דברו"."

לפי אליעזר ברט, יש סיבה נוספת חשובה לשמור שמיטה מלבד ההלכה, והיא מתוך ציונות.

"כשצרכן רוצה לשמור שמיטה וקונה מיבול נוכרי זה למעשה פתרון לא ציוני. "אוצר הארץ" הוא הבשורה הגדולה גם להמון חקלאים שלא מצאו פתרון ראוי בשמיטה וגם לאלפי ישראלים ציוניים שרוצים לקיים שמיטה כהלכתה ומעוניינים לקדם את ההתיישבות והציונות".

להיכנס מתחת לאלונקה של החקלאות הישראלית

איתן מאיר גר בישוב קידה בבנימין, ליד הישוב שילה. הוא בן 37, נשוי עם חמישה ילדים ואחד נוסף בקרוב, ומשמש כמנכ"ל "אוצר הארץ". את כל הלו"ז שלו בתקופה האחרונה וביתר שאת בימים אלו, הוא משקיע בהכנות והיערכות לשנת השמיטה. משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב המאוחרות הוא עוסק בנושא, וכך גם צפויה להיראות השנה הקרובה מבחינתו.

מה החזון שלכם ב"אוצר הארץ"?

"החזון שלנו הוא לאפשר לכל חקלאי ולכל צרכן שרוצה לשמור שמיטה כהלכתה, לקבל את הכלים לעשות זאת בעזרת הפתרונות ההלכתיים ש"אוצר הארץ" מטעם מכון התורה והארץ מציע כדי לקיים את השמיטה בהידור ובשמחה".

יש כאלו שרואים בשמיטה כדבר מאיים

"אנחנו רוצים להפוך את ההסתכלות של כל אדם על השמיטה לחיובית ושיראה בשנת השמיטה כהזדמנות. לכן אנחנו דואגים להכניס חדשנות ורעננות, לקחת את השמיטה בקלות ולקיים את המצווה בהידור. לא צריך לפחד מלשמור שמיטה, זו מצווה שמחברת אותנו לאדמה, לארץ, לחקלאות העברית. אנחנו עושים מצידנו את המירב עבור זה, דואגים לסחורה ולשירות הטובים ביותר, עובדים עם בתי האריזה הטובים ביותר".

יחד עם מאיר גם צוות שלם שעובד במשרה מלאה בנושא, בין השאר מערך טלמרקטינג, סוכנים בשטח, משגיחים שמלווים את התהליך החל מהשתילה ובכל זמן הגידול, בקרי איכות ועובדים נוספים במערך. אחד המהלכים שהכניסו ב"אוצר הארץ" הוא כל נושא החדשנות והדיגיטל כך שההרשמה מתבצעת בצורה מאוד פשוטה באתר האינטרנט של אוצר הארץ, וגם השוברים עצמם הם דיגיטליים. "אנחנו רואים חשיבות גדולה להתאים את נושא השמיטה לימינו" מספר מאיר. "בציבור השמיטה נתפסת כנושא מיושן כביכול, ולכן חשוב לנו להנגיש את כל התהליך בצורה חדשנית עם שירות דיגיטלי נוח, מהיר ונגיש".

איך ההיענות בקרב החקלאים ובציבור עד כה?

"יש היענות מאוד גבוהה. החקלאים מבינים שיש כאן משהו אחר, גדול יותר ועוצמתי יותר. דברים נעשים בצורה אחראית ומסודרת, וזה גורם לרצון גובר להצטרף ולהיות חלק. גם בציבור מגיבים טוב מאוד ומרגישים שיש כאן משהו אחר. בזכות מערכת ההרשמה הידידותית והנוחה זה מאוד פשוט להצטרף, ואנשים מבינים שזו דרך לחזק את החקלאים וליהנות מסחורה איכותית וטובה".

מי קהל היעד שלכם בציבור הישראלי?

"אנחנו פונים לכולם. הציבור הדתי לאומי נכנס מתחת לאלונקה למען החקלאים היהודים וכדי לשמור על משכורתם בשנת השמיטה. יש גם לא מעט חילונים שמצטרפים ותומכים, לאו דווקא מחיבור לצד ההלכתי, אלא מתוך ערכים של ערבות הדדית ודאגה לאחינו החקלאים, וזה מאוד יפה לראות את זה. אנחנו מצפים מעם ישראל להתחבר אלינו וקוראים לציבור להצטרף לאלפים שכבר רכשו מנוי, לא לתת למצוות השמיטה שתעבור לידנו ולא לאפשר לחקלאים היהודים לשאת בעול לבדם. זה הזמן של כולנו להיכנס מתחת לאלונקה ולחזק את החקלאות העברית ואת מצוות השמיטה".

"הזדמנות לתמוך בחקלאות העברית"

ארגון "אוצר הארץ" מטפל בכל ענייני השמיטה מטעם מכון התורה והארץ, מכון אשר עוסק במשך 35 שנים בכל המצוות הקשורות לארץ ישראל וברמה הגבוהה ביותר. בחודשים האחרונים התקבלו מספר החלטות חשובות לשנת השמיטה בארגון יחד עם רבני בית הדין בית של "אוצר הארץ" בו יושבים מנהיגי הדור משלל המגזרים: הרה"ג יעקב אריאל (רב העיר רמת גן לשעבר), הרה"ג דב ליאור (רב העיר קריית ארבע לשעבר), הרה"ג שמואל אליהו (רב העיר צפת), הרה"ג אהרון בוטבול (ראש בית ההוראה יביע אומר, וחתנו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל), הרה"ג אליעזר איגרא (דיין בבית הדין הגדול) והרה"ג יהודה עמיחי (ראש מכון התורה והארץ).

אחת ההחלטות שקיבלו היא שבשנת השמיטה יתקיים שיתוף פעולה עם חברת הענק "ביכורי שדה דרום" – שתספק מענה מיטבי נרחב בכל המישורים, הן מבחינת כמות הסחורה, שינוע מספק והגעה בזמן לנקודות המכירה. "אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה עם חברת "ביכורי שדה", חברת הסיטונאות הגדולה בארץ בשיווק פירות וירקות" אומר איתן מאיר. "מדובר בחברה מקצועית עם שירות ברמה הגבוהה ביותר שייתן לנו אפשרות להגיע לכל נקודה בארץ בפריסה ארצית רחבה ממטולה ועד אילת. אנחנו פועלים מתוך אחריות כדי לספק לקהל הלקוחות שלנו את השירות הטוב ביותר במהלך שנת השמיטה, לדאוג לסחורה ברמה גבוהה ביותר, ובמקביל לכך שכל שרשרת האספקה תפעל באופן המיטבי מבחינת היערכות לכמויות וכדי למנוע ככל הניתן חוסרים".

בין השאר ב"אוצר הארץ" מפקחים ומשגיחים על 80% אחוז מהתוצרת החקלאית המגיעה לצה"ל בשנת השמיטה, וזאת בכדי לדאוג לסחורה כשרה למהדרין ולאיכות הגבוהה גם עבור חיילי צה"ל. בנוסף לכך השנה יספקו בארגון סחורה גם לבתי החולים עבור הצוותים הרפואיים והמטופלים. "אנחנו שמחים לשרת גם את כוחות הביטחון ואת הכוחות הרפואיים, שמקדישים את עצמם למעננו יומם וליל. זו זכות עבורנו לדאוג להם לתוצרת חקלאית מהודרת" אומרים בארגון.

בימים האחרונים בארגון "אוצר הארץ" העלו הילוך וקיימו כנסים וסיורים בערים ברחבי הארץ כדי לגייס תמיכה בחקלאות הישראלית.

"הצטרפות למיזם של "אוצר הארץ" זה הזדמנות לתמוך בחקלאות העברית, 'בגיבורי כח עושי דברו'" אומר הרב אהרון איזנטל, רב הישוב חיספין שברמת הגולן. "חקלאים אלו ויתרו על מתח הרווחים של השוק, ומגדלים את תוצרתם על פי הנחיות בית הדין ועל פי השכר שיקבע להם. חקלאים אלה מוסרים את נפשם כדי להבטיח לנו את פירותיה הטובים של ארץ ישראל ובשנה השביעית את פירותיה הקדושים".

ברוך מרגלית ואברהם שדה, חקלאים ממושב נוב ברמת הגולן מזה 40 שנה. מרגלית מספר כי זו שנת השמיטה השישית שלהם.

"שנת שמיטה זו חוויה חיובית גדולה" מספר מרגלית. "ההכנות לשמיטה והברכה הגדולה של השנה השישית מלווה אותנו. נכון שיש חשש מוצדק לחקלאים מפני שנת השמיטה שעל פניו זו שנה בה ההכנסה נפגעת, אבל אני בוחן את השמיטה לא ביחס לשנה אחת אלא ביחס לכל שבע השנים. אני יודע מהניסיון שלי שמי ששומר שמיטה כהלכתה, יוצא בסך שבע השנים האלו עם אותו רווח".

על מיזם "אוצר הארץ" יש למרגלית מילים טובות. "עבדנו עם "אוצר הארץ" גם בשמיטות הקודמות, וזה מיזם מאוד מבורך שסייע בהרחבת ציבור הצרכנים. אם בעבר בשנת השמיטה ציבור הצרכנים שלנו היה מורכב בעיקר מהציבור החרדי, מאז ש"אוצר הארץ" נכנסו לתמונה ציבור הצרכנים התרחב גם לקהל הדתי לאומי וגם לציבור הכללי, לזרועות הביטחון ועוד".

"אין אפשרות בחקלאות המודרנית לא לגדל את המטעים בשנה השביעית" מוסיף מרגלית. "אי אפשר לעזוב אותם לשנה אחת ואז לחזור אליהם בשנה השמינית. החקלאות המודרנית היא מאוד אינטנסיבית, יש המון טיפולים נצרכים, כך שלחקלאים יש שתי אפשרויות בשנת השמיטה, היתר מכירה או אוצר בית דין. ככל שיש יותר צרכנים שמוכנים לרכוש את פירות קדושת השביעית, כך תהיה אפשרות ליותר חקלאים לשמור שמיטה כהלכתה ויגדלו פירות בקדושת שביעית על ידי אוצר בית דין".

"לא קונים מחקלאים ערבים"

"אוצר הארץ" הגיעו לכותרות בימים האחרונים לאחר שקמפיין רשת שהובילו עורר עניין רב וגם גרר ביקורת מגורמים מסוימים. בקמפיין שיצא מעט אחרי מבצע "שומר החומות" קראו לא לקנות סחורה חקלאית מערבים, כאשר בשנת שמיטה המדינה נוהגת להוציא סכומים של מיליוני שקלים לקניית סחורות מערבים עבור הציבור הדתי והחרדי.

בכל שנה ישראל מכניסה סחורות מעזה , אך בשנת שמיטה התוצרת הערבית גבוהה בהרבה, וכל זה מגיע על חשבון החקלאים הישראלים שעובדים קשה עבור פרנסתם.

בקמפיין של הארגון נכתב בין השאר כי אסור לרכוש מערבים "כדי שהמלפפון שלך לא יהיה הטיל הבא של חמאס והעגבניה שלך לא תהיה בלון הנפץ הבא".

למרות הסערה שהקמפיין עורר, ב"אוצר הארץ" לא התנצלו לרגע והסבירו את הקמפיין ככזה שנועד להציג את המציאות הזו בצורה הברורה ביותר, וכי בקמפיין יש מסר אידיאולוגי כפול, גם חיזוק החקלאות הישראלית והיהודית על רקע שנת השמיטה וגם אי מימון הטרור שמגיע מהרשות הפלסטינית ומחמאס, בגדה ובעזה, אחרי הימים הקשים של מבצע שומר החומות וירי אלפי רקטות לשטחי ישראל.

"דווקא עכשיו, כשרק לאחרונה חווינו את ביזוי הכבוד הלאומי אנחנו קוראים למדינת ישראל ולממשלת ישראל שלא לקנות סחורה חקלאית מהרשות הפלסטינית ועזה" אומר איתן מאיר, מנכ"ל אוצר הארץ. "לא יכול להיות שלאחר שירו עלינו אלפי רקטות והרגו אזרחים, לאחר שהתפרעו בערים מרכזיות, השליכו בקבוקי תבערה, שרפו בתי כנסת ומכוניות וביצעו לינצ'ים באנשים רק כי הם יהודים, אח"כ מדינת ישראל עוד תממן אותם. זה אבסורד. צריך לזכור שכאשר אנחנו מפרנסים שדה של מלפפונים בעזה אנחנו למעשה מכשירים שטח שממנו ירו עלינו טילים, וכאשר אנחנו מפרנסים חממות של עגבניות הן יהפכו לחממות של בלוני תבערה שבהמשך גם ישרפו את המטעים החקלאיים בעוטף עזה ויפגעו בנו. דווקא עכשיו יש לחזק את החקלאים הישראלים ובמיוחד בעוטף עזה ( אזור עם עדיפות) ו"אוצר הארץ" עושים את זה בכבוד".

"יש עוד דבר שחשוב לומר" מוסיף מאיר, "הסחורה מעזה פחות איכותית ופחות בריאה. חלקים גדולים מהסחורה שמגיעה מעזה או מירדן נפסלת במחסן ירקות רגיל בגלל האיכות הנמוכה ובשל חומרים אסורים שהם מכניסים בתוך הירקות. זו סיבה נוספת לעבוד עם החקלאים בישראל, גם מקבלים סחורה טובה ובריאותית וגם מחזקים את האחיזה שלנו בארץ ואת הזהות היהודית בכלל. השמיטה נותנת לנו הזדמנות לחזק את החקלאות העברית".

**************************************************************************************************

כמה חשוב, ככה פשוט!
שלושה שלבים פשוטים להצטרפות ל'אוצר הארץ':

 • רוכשים מינוי לאוצר הארץ
  במסלול המתאים לכם (עד 12 תשלומים ללא ריבית)
 • מקבלים 13 שוברים דיגיטליים (שובר לכל חודש) בשווי זהה, לצורך רכישת פירות וירקות במהלך שנת השמיטה.
 • רוכשים את התוצרת בנקודת המכירה
  הקרובה אליכם בעזרת השוברים

למה חשוב לעשות מינוי כבר עכשיו?

 • בימים אלו מתחיל בית הדין את פעילותו אל מול החקלאים. כוחו של בית הדין נובע מהציבור שממנה אותו לנהל בשבילו את אוצר בית הדין בשמיטה.
 • על מנת להעניק את המענה המקצועי והמיטבי ביותר, לחתום חוזים עם חקלאים ולבנות את מערכת ההפצה והשיווק יש צורך להעריך את כמות הלקוחות, כך שניתן יהיה לדעת מראש לאילו סדרי גודל להיערך.
 • ככל שכמות המנויים גדלה, גדל גם כוח הקנייה אל מול הגופים המסחריים ומסייע לפתיחה של מוקדי הפצה ברשתות שונות וכדו'.
 • טעינת המינוי תאפשר במהלך השמיטה לשלם עבור פירות הקדושים בקדושת שביעית באופן דיגיטלי, תשלום כזה (ולא במזומן) מהודר יותר מבחינה הלכתית.

*9273 | otzar-haretz.co.il