גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל לשעבר רא״ל במילואים גדי איזנקוט נאם היום (רביעי) בכנס דגן לביטחון ואסטרטגיה במכללה האקדמית נתניה, והסביר מדוע היעדר אסטרטגיה ברצועת עזה מחייב את צה״ל והשב״כ לספק תחושת ביטחון.

איזנקוט אמר בנאומו: ״אני חשבתי שהיחסים המיוחדים עם ארה"ב קריטיים למדינת ישראל אבל גם חשבתי שהדיבורים על ברית הגנה הם שגיאה.

״מדינת ישראל בנתה כוח צבאי מרשים, לא מושלם ויש פערים אבל כוח שהוא תעודת הביטוח של המדינה הזו. חשבתי שהדיבור על ברית הגנה הוא שיח לא נכון. ברור לכל בר דעת שאם נכתבת ברית הגנה מתאמים פעולות כדי לא לסבך ולהיפך. זה מחייב כל דור לחזק יכולות ולדאוג שישראל תהיה בלתי מנוצחת וב-73 שנים נבנה כוח מרשים שמאפשר ביטחון, חופש פעולה ולא מאשר יהירות ודברי רהב״.

איזנקוט טען כי אין איום קיומי על מדינת ישראל. ״אם תהיה לאיראן יכולת גרעינית זה יהיה איום גרעיני. בקיץ 99 התמניתי למזכיר ראש הממשלה והדיון היה על ועדת ראשי השירותים אצל אפרים הלוי. ולדיון היה נושא אחד - התמודדות עם האיום האיראני. צריך להמשיך ולהבטיח שאיראן לא תהיה יכולת גרעינית. עוד לפני ראש הממשלה הנוכחי החלה הסוגיה האיראנית״. 

לדבריו, ״אנחנו תמיד צריכים להיות מוטרדים. אנחנו צריכים להמשיך למקד אנרגיה משמעותית למניעת אנרגיה משמעותית באיראן. זה אפשר לנו להסיט משאבי ענק למשאבים אחרים- איומי קרקע, שותפים משמעותיים מאוד 4 שנים בלחימה נגד דעאש, לפתוח במערכה כנגד ההתבססות האיראנית, זה אפשר לנו להסיט משאבים גדולים מאוד כפי לפתור בעיות ביטחוניות במעגל הראשון. 

״לאורך השנים נבנתה יכולת משמעותית מאוד ויש פעילות משמעותית לסיכול ומניעה שמביאים להישגים גדולים מאוד וצריך להמשיך למנוע ולהכין תשובה אמינה ליום סגריר״.

באשר למבצע "שומר חומות" אמר איזנקוט כי “רצועת עזה נשלטת על ידי ארגון עם אידיאולוגיה חדה ברורה למדינת ישראל. מאז שחמאס לקח את השלטון היו 4 סבבים גדולים והמציאות שם מורכבת מאוד. הם הצליחו לירות 4500 רקטות במדינת ישראל. מה שהטריד אותנו ב"צוק איתן", המנהרות ההיקפיות, סוכלו. אבל הם הצליחו לירות בהיקפים גדולים לשטחנו וראינו יכולת מרשימה מאוד בהגנה ושל תקיפת מטרות בהתקפה בסופו של יום הפעלת הכוח של צה"ל נגזרת מטרות של דרג מדיני וכשהמטרה היא פגיעה משמעותית והעמקת הרתעה קשה לכמת את ההישג. 

״הפגיעה ביכולת והעמקת ההרתעה, הפעלת הכוח נגזרת מזה, ובאופן שהסתיימה המערכה אחרי 14 ימים היא הסתיימה עם אותם פרמטרים של 2014. נשאלת השאלה מה האסטרטגיה הישראלית? זירה הפלסטינית? אנחנו מדברים בצורה עקיפה או רואים בו אויב מר שצריך למוטט? חלק גדול מהבעיה זה שהמדיניות שלנו והאסטרטגיה שלנו לא מספיק ברורה בזירה הפלסטינית בכלל ובזירה של עזה בפרט. נותר לצה"ל ולשב"כ לספק תחושת ביטחון״. 

הרמטכ״ל לשעבר התייחס למלחמת לבנון השנייה: ״שיח של תמונת ניצחון הוא לא רציני. ניצחון נגזר מהאם הצבא מימש את המטרות שהדרג המדיני הטיל עליו והאם שופר מצבה של המדינה לאורך זמן. בסופו של דבר קרו דברים משמעותיים מאוד. היו הישגים וגם לא מעט ליקויים. אבל כשמביטים אחורה 15 שנים שולם מחיר. הכוח הביא לכך שבמשך 15 שנים יש מציאות ביטחונית טובה בגבול לבנון לצד זה התעצמות של חיזבאללה שבונה יכולת.

״לפני לבנון השנייה הארגון החל לבנות תכנית לכיבוש הגליל. במשך 15 שנים עבדו על זה ואנחנו איתרנו את זה באיחור של עשור ומטפלים ומשמידים את כל המנהרות ההתקפיות שהיו אמורים להכניס אלפי לוחמים בהפתעה וזה מראה את גודל האתגר מול חיזבאללה וההבנה שהקצה הוא חיזבאללה והמוח והאצבעות פנימה הוא איראן וזה מחייב אותנו להתכונן.

״בלבנון השנייה הגענו לא מספיק מוכנים. אבל למדנו מאז. מה שראינו בדרום זו תצוגה מרשימה של הגנה רב שכבתית ותקיפת מטרות אבל עדיין צריך להגביר הרתעה ולהמשיך חלון של שקט ונורמליות ככל האפשר. כשיגיע נשק כימי ונשק מדויק לרמת יכולת מסוימת יצטרכו לשקול אם לעשות מלחמת מנע או לא. למלחמת מנע יש יתרונות אבל גם משמעויות גדולות״.