הישיבה החגיגית של מועצת הרבנות הראשית
הישיבה החגיגית של מועצת הרבנות הראשית צילום: יעקב כהן

מועצת הרבנות הראשית התכנסה היום (רביעי) לישיבה חגיגית לציון 100 שנה להקמת הרבנות הראשית לישראל בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, נשיא המדינה הנבחר, רבנים, דיינים ושרים.

את הישיבה המיוחדת פתח נשיא מועצת הרבנות הראשית הראשון לציון הרב יצחק יוסף ואמר "חובה עלינו להודות להשם על כך שאנו מציינים מאה שנים לרבנות הראשית לישראל, שתפקידה לשמור על מסורת התורה. בשנת תרפ"א שהוקמה הרבנות הראשית היינו אורחים ונאלצנו לקבל אישור מהנציב הבריטי, הרי שהיום יש לנו מדינה משלנו, כל הגויים והשלטונות חלפו והרבנות הראשית עדין עומדת ופועלת בדיוק באותה מתכונת. מוסד הרבנות הראשית נועד להמשיך את ההוראה בישראל עוד מימי משה רבינו.

"דווקא עכשיו שאנו מציינים מאה שנה לרבנות, זה הזמן להביט אל הדורות של הרבנים הראשים שהיו במשך כל הדורות ולומר להם 'לא נשנה מאומה מן הדרך אשר לימדתם והנחתם אותנו כל ימיכם'. מול כל אותם גופים שמנסים לשנות ולחולל רפורמות ברבנות הראשית אנו חייבים להתאגד ולהיזכר במורשת המפוארת ולהישבע אמונים אל כל אותן הדורות ולומר 'זאת התורה לא תהיה מוחלפת'. על הרב והרבנות לזכור כי תפקידו של הרב הוא להשתמש בכוחא דהיתרא ככל הניתן אך יחד עם זאת לא להקל ולא לשנות בשום פנים מהלכה ומהדרך המסורה לנו", הוסיף הרב יוסף.

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו אמר, "אנו מציינים שנה מיוחדת בה מונים מאה שנה לרבנות הראשית לישראל. הרב הראשי הראשון בארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, כתב כי הרבנות היא א-פוליטית. הרבנות חייבת לעמוד ולהשפיע על כלל אזרחי הארץ בכל תחומי החיים על פי התורה הקדושה. עם אחד רבנות אחת. יכולות להיות דעות שונות אבל מי שרואים מבט כלל ישראלי לכלל האומה זאת הרבנות הראשית שרואה תמונה אמיתית ולא נסחפת אחרי שום כתבה או סחף כזה או אחר אלא רק התורה הקדושה בנועם וסבר פנים".

נשיא המדינה הנבחר יצחק הרצוג, נכדו של הרב הראשי הראשון הרב יצחק הרצוג סיפר, "אנו נמצאים ערב ראש חודש תמוז שבמהלכו נציין את יום י"ז בתמוז ואת תקופת בין המצרים הנמשכת עד לתשעה באב, יום חורבן בית המקדש שנחרב בגלל שנאת חינם. במיוחד בימים אלו חשוב לציין את דבריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק שיסד את הרבנות הראשית לפני 100 שנים כשאמר 'אם נחרבה בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם'.

"לרבנות הראשית בישראל ולמנהיגות הרוחנית בראשה תפקיד קריטי ודווקא בימים אלו יש להרבות באהבת חינם. גם כאשר ישנן מחלוקות וויכוחים נוקבים ככל שיהיו אנו צריכים לזכור שעם ישראל הוא עם אחד ומאוחד כפי שתורת ישראל ומסורת ישראל איחדה אותנו במשך אלפי שנים בגלות. אנשי הרוח והתורה הם אלו שצריכים להוביל את השיח בעד אהבת חינם ואחדות", סיכם הרצוג.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו