יש גם גיבורים שהולכים על ארבע
יש גם גיבורים שהולכים על ארבע צילום: iStock

אחרי קריירה ענפה של כ5 שנים, החליט הגיבור הלאומי מאגאווה לפרוש מתפקידו. 5 שנים אולי לא נשמעים לכם כמו כל כך הרבה זמן, אבל זה רק מכיוון שכאן הגיבור הוא לא בן אדם אלא דווקא חולדה.

מאגאווה הוא חולדה מסוג חולדה אוגרת גמביאנית שאומן לזהות מוקשים מראש ולהתריע על כך למפעיליו. לאחר מחנה אימונים של כשנה, התחיל מאגוואה לעבוד כמזהה מוקשים בקמבודיה ובמהלך עבודתו זיהה למעלה מ70 מוקשים. השבוע, מאגוואה הגיע ל"גיל הפרישה" של החולדות ולמרות שהוא מתפקד היטב גם בגילו המופלג, הוחלט להוציא אותו לפנסיה לאחר שראו שהוא כבר מתחיל לנוע בצורה איטית מהרגיל.

בשנה האחרונה, מאגאווה אף זכה באות עיטור מארגון הPDSA שמעניק מדליות לחיות שסייעו בהצלת חיי אדם. לדברי החברה שאימנה את מאגאווה, הוא היה מוכשר בזיהוי מוקשים כבר מתחילת האימונים והוא הפך לאחד ממאתרי המוקשים היעילים ביותר של החברה.

קמבודיה היא מדינה שסובלת ממספר רב של מוקשים לא מזוהים שגורמים מדי שנה לפציעות רבות. השימוש בזיהוי מוקשים באמצעות גלאי מתכות עשוי להיות מסוכן ולכן נעשה בזהירות מרובה ולוקח זמן רב.

בניגוד לבני האדם, המשקל הקל של החולדות מאפשר להם לעלות על המוקש מבלי להפעיל אותו, לאתר אותו ובכך לנקות אזורים ממוקשים במהירות רבה בהרבה. החולדות מזהים את המוקשים בעזרת חוש הריח המפותח שלהם שמרגיש את החומרים שמרכיבים את המטענים, ומסוגלים לאתר גם מטענים נסתרים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו