להגיד בקול רם: אלה האחראים להצתות

מי שמנסה להעלות באש את המדינה הם ערבים אזרחי המדינה וערבים פלסטינים. זאת לא עבריינות, זאת לא רשלנות פושעת ולא טעות אנוש.

נגה חדד , ל' בסיון תשפ"א

להגיד בקול רם: אלה האחראים להצתות-ערוץ 7
שריפה בירושלים
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יש לי בן רגיש מאוד. בשבוע האחרון הוא לא מפסיק להשתעל. העשן מהשריפות האדירות בצור הדסה, בבת עין ובפרוזדור ירושלים הגיע גם אלינו.

אז בואו נגיד את זה רגע בקול. המילים המכובסות "חשד להצתות", "רשלנות מכוונת" ואפילו "עבריינים" מסתירות מאחוריהן אמת פשוטה: מי שמנסה להעלות באש את המדינה הם ערבים אזרחי המדינה וערבים פלסטינים. זאת לא עבריינות, זאת לא רשלנות פושעת ולא טעות אנוש. כולם יודעים את זה, ואף אחד לא מעז להגיד בקול רם.

אני אמנם לא חוקרת משטרה או כיבוי אש, אבל אני מעזה לנחש בקול שהמניע הוא לא פלילי אלא לאומני. שריפה אחר שריפה בשטחי יו"ש, בצפון ובאזור ירושלים, מצטרפות לאחיותיהן הוותיקות בעוטף עזה. האם ניתן להם להמשיך עד שכל החורש במדינה יהרס? עד שישרפו בתים? עד שיקופחו חלילה חיי אדם?

הניסיון לטשטש את העקבות הוא ברור. לא של המציתים, של המשטרה וכיבוי האש. כי הרי אם נגיד בקול רם שמדובר בערבים שמציתים את המדינה על רקע לאומני, זה אומר שהערבים אשכרה נלחמים בנו. הם לא מחפשים דו קיום, הם לא מחפשים שקט. הם מחפשים להבעיר את השטח.

זה הורס לנו הכל. הורס את החלום הפוסט מודרני לדו-קיום שמבוסס על אובדן זהות לאומית. הורס את האשליה שכל מה שהם מחפשים זה פרנסה וחינוך. הורס את ההאשמה העצמית שלנו שהכל זה בגלל הגרעינים התורניים, בגלל המתנחלים, בגלל האפליה וסתם בגלל שאנחנו פה. הורס את הדמיון הזה שאם ניתן להם עוד תקציבים ונאשר בנייה לא חוקית בנגב, הם יותרו על החלום למדינת פלשתין בכל חלקי הארץ.

מדיניות ההכלה של המשטרה באה לידי ביטוי גם ב"הכלת השריפות". ובינתיים עיני כלות לראות אלפי דונמים של חורש יפיפיה נשרפים לנגד עינינו, תושבים מפונים מבתיהם, ילדים וזקנים משתעלים מהעשן.

כנראה שעד שלא נסכים להגדיר את הבעיה ואת השורשים שלה, לא נצליח לטפל בה באמת.

ועכשיו, ממשלה שמבוססת על קולותיהם של הזרם הקיצוני יותר של הערבים בארץ עומדת לקום. השאלה - האם יהיה שם מישהו שיוכל לכבות את השריפות האלה? להתמודד עם הבעיה באומץ, במקום לנסות להכיל אותה ולדמיין שאם נתעלם הבעיה תעלם? ימים יגידו, בינתיים לפחות צריך להגיד את האמת בקול רם.

הכותבת היא אם לשלושה, אחיינית של ראש הממשלה בנימין נתניהו