אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: istock

צה"ל חשף: 43 אלף חיילים מחזיקים בפטורים מגילוח, 32 אלף מהם חיילים בשירות חובה.

המספר פורסם בתשובת המדינה לבג"ץ בעקבות עתירה שהגישו חיילים נגד החמרת מדיניות הפטורים מגילוח. הנתונים מעודכנים לחודש שעבר.

כזכור, הרמטכ''ל אביב כוכבי הורה לאכוף את פקודת הזקנים שיזם קודמו בתפקיד גדי איזנקוט, שהחליט לשים סוף לתופעה בה חיילים רבים אינם מגולחים ומקבלים פטור מגילוח משלל סיבות, גם בלי קשר לאמונתם הדתית.

בעקבות הנחיית כוכבי בוטלו פטורים רבים, גם לחיילים שמגדלים זקן על רקע דתי, והם נאלצו להגיש את בקשתם מחדש.

17 חיילים עתרו לבג''ץ ואתמול ניתנה תשובת המדינה במסמך בן 89 עמודים, שם נחשף כי 43 אלף חיילים מחזיקים בפטורים מגילוח, 32 אלף מהם חיילים בשירות חובה. הנתון הזה אמור להדוף את טענת החיילים על כך שצה''ל ביטל מספר גדול של פטורים בבת אחת.ב

המדינה הסבירה בבג''ץ כי הסמכות להעניק פטור עברה מקציני השלישות בדרגת אלופי משנה למפקדי היחידות בדרגת סגן אלוף ומעלה, ושתוקף הפטור יהיה לשנה אחת.

"על עתירת החיילים להידחות על הסף, כפי שכבר נדחתה העתירה הקודמת בעניין", טענה המדינה. "לאחר התיקון לפקודה בשנת 2015 נמצא שבחלק לא מבוטל מהיחידות ניתן ההיתר מבלי שיוחס משקל לצורכי המשמעת. בשנה שעברה לא שונתה המדיניות לפיה ניתן לאשר פטור מגילוח למי שזקן הוא חלק מאורח חייו".

המדינה גם התייחסה לאפליית החיילים הדתיים, וטענה כי חיילים דתיים וחילונים כאחד ושניהם מחויבים להתגלח "אלא אם הצביעו על כך שזקן הוא חלק מדמותם, מהווייתם ומזהותם, וכי הזקן לא מהווה חלק מאופנה חולפת או מנוחות. המלצת הרב באה בנוסף להמלצת מפקדים".

תגובת מטה המאבק למען פטור זקן לכולם:

"תגובת המדינה לעתירה רצופה בעיוותים ומנותקת מהנעשה בשטח. אנו מקבלים באופן שוטף ויומיומי עדויות רבות מחיילים וקצינים המשקפים את המשך קיומה של המדיניות לצמצום המזוקנים בצבא, לעיתים זה מגיע עד דבר הדחה מלוחמה ומאסר. ההתעלמות הבוטה משורת הראיות שצירפנו לעתירה המוכיחות את המדיניות הנוגדת את הפקודה הצה"לית והמשך ההכחשה הגסה על קיום מדיניות לצמצום כמות המזוקנים בצבא היא יריקה בפני אלפי חיילים המשרתים בכל יחידות הצבא.

''בנוסף, פרקליטות המדינה ברוב חוצפתה טוענת על שיהוי משמעותי מתיקון הפקודה ועד הגשת העתירה כשהעיכוב נעשה על ידי חבריהם מהפרקליטות הצבאית. אם זו סיבה לבטל את העתירה זהו תעודת עניות המוכיחה את התרבות הקלוקלת של צה"ל ואת חוסר הכבוד לאלפי המשרתים שנמנעת מהם הזכות הבסיסית לגדל זקן בניגוד לחוק ולצדק.

''אנו מצפים משופטי בג"ץ הנכבדים שלא יקבלו את ניסיונות הטיוח של צה״ל ושיהיו מגן לחיילים ששומרים על גבולות ישראל יום ולילה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו