דבורה גונן
דבורה גונןצילום: חזקי ברוך

דבורה גונן, אמו של דני הי"ד שנרצח בפיגוע במעיין בבנימין לפני שש שנים וחברה בפורום בוחרים בחיים, מספרת בשיחה עם ערוץ 7 על ההתנגדות לממשלת בנט-לפיד הצפויה להישבע אמונים ביום ראשון.

גונן מספרת כי כחלק מפורום בוחרים בחיים תומכת בהפגנה, וכי אנשי הפורום יגיעו לזעוק נגד הקמת ממשלה בתמיכת רע"מ מול הכנסת, "כל עוד זה לא סגור, תמיד יש אפשרות ורצון לשנות. התביעה שלי באופן אישי, זה שלא ישתפו פעולה עם גורמי טרור. ולא שלא יקימו ממשלה".

גונן עושה הפרדה בין דעותיה הפוליטיות לבין העמדה המוסרית נגד ממשלה בתמיכת רע"מ, "ברור שיש לי דעה פוליטית, אבל לא בגלל זה אני לא שוללת מהם לגיטימציה לנסות להקים ממשלה, אבל כן מתנגדת לשיתוף פעולה עם רע"מ".

היא מסבירה מדוע היא מתנגדת לרע"מ, "כתושבת לוד אנחנו ראינו שהם מדברים בשתי שפות: בעברית דברים יפים כדי למצוא חן בעינינו, ובערבית הם מסיתים לאלימות. עבאס הוציא הודעה שהוא מקים מנגנון שיתמוך ויגן על כל הפורעים שעברו על החוק בערים המעורבות. לא יכול להיות שהוא בעד שלום ודו קיום בעברית ובערבית הוא בא לתמוך בפורעים"

גונן מזהירה, "שיתוף הפעולה עם עבאס ורע"מ מתירה את דמם של יהודים בלוד ובערים המעורבות. אם פניהם לשלום אהלן וסהלן, אבל פניהם לא לשלום. יהיה מאוד קשה להילחם בטרור כשיש בממשלה תומכי טרור".

כדוגמא להחלשת המאבק בטרור מביאה גונן לדוגמא את חוק שלילת תושבות ממחבלים ישראלים, חוק שזכה לתמיכת חברי כנסת מכל סיעות הכנסת מלבד מרצ והמפלגות הערביות, וכעת לא מקודם, "החוק הזה לצערי לא יצא לפועל כי יש בממשלה מי שמתנגד אליה. זה חוק מציל חיים. אתם לא רוצים להציל חיים?!"

ההפגנה הערב מול הכנסת היא לא סוף המאבק, גונן אומרת כי בכוונתם להמשיך ולמחות גם בזמן השבעת הממשלה ואחריה, "נגיע להשבעת הממשלה ונזעק את זעקתנו. נעשה פה עוול לציבור שלם. זאת הדעה שלי גם אם לא הייתי אם שכולה, אלא כיהודיה וכתושבת לוד.

גונן מדגישה כי מצפה לאיחוד ולריפוי בחברה הישראלית ומאמינה בכוונותיהם של המנהיגים אך הם טועים בדרכם, "עם ישראל עובר תקופה לא פשוטה וצריך לרפא את עם ישראל וזה לא נעשה על ידי שיתוף פעולה עם מפלגה תומכת טרור. אני בטוחה שהם רוצים בטובת ישראל, אבל הכמיהה להחליף את השלטון הקיים מעוורת את עיניהם. המכנה המשותף 'רק לא ביבי' זה לא מספיק כדי לנהל את המדינה. צריך מכנה משותף יותר רחב".

גונן מסכמת את השיחה ואומרת, "אסור לנו לוותר על הארץ הזאת, אין לנו ארץ אחרת. יש בלבול במדינה, והממשלה הזאת תיצור בלבול הרבה יותר רחב. להניף דגל זה חובה וזה שיש מקומות שאי אפשר להניף בהם דגל זה בושה".