דרכון גרמני
דרכון גרמניצילום: ISTOCK

יותר ויותר ישראלים מבקשים להוציא דרכון אירופאי, כך מספר עו"ד ניר לנקר ממשרד "לנקר ירדני עורכי דין ונוטריון" ממגדל אלקטרה סיטי מת"א, המתמחה בהוצאת אזרחות אוסטרית ואזרחות גרמנית.

העלייה בביקוש מתרחשת על רקע הקלות שנקבעו במדינות אוסטריה וגרמניה ליהודים המבקשים לקבל אזרחות ממדינות אלה.

"גם בחוק האזרחות האוסטרית וגם בחוק האזרחות הגרמנית יש הקלות", הסביר בשיחה עם ערוץ 7 עו"ד ניר לנקר. "בזכותן נפתח פתח לעשרות אלפי ישראלים להשיג אזרחות".

"אנחנו המשרד הכי ותיק ומקצועי בתחום הזה", הוא הדגיש. כבר שנים רבות שהם מלווים ישראלים רבים שפותחים בתהליך לקבלת אזרחות אוסטרית ואזרחות גרמנית. בידיהם למעלה מ-3,000 לקוחות מרוצים.

תחילה הסביר עו"ד לנקר מדוע, לדעתו, ישראלים רבים מעוניינים להוציא אזרחות באחת ממדינות האיחוד האירופי. "קודם כל אין לזה חסרונות", אמר. "לא צריכים לוותר על אזרחות ישראלית חס ושלום. אני בטוח שאם זה היה התנאי לא הייתה לנו עבודה בתחום. למעט סעיף זניח אחד בחוק האזרחות הגרמנית לא צריך לדעת את השפה הגרמנית ואין שום קשר לכך האם האדם עשיר כקורח או עני מרוד".

"האזרחות האוסטרית והגרמנית זאת אזרחות באיחוד האירופי", הדגיש. "זה מקנה לך כניסה חופשית לאירופה בלי בירוקרטיה. זה היה מאוד רלוונטי עכשיו בתקופת הקורונה כשמי שלא החזיק באזרחות אירופית לא יכל להיכנס לאירופה".

יתרון נוסף הוא שמי שמחזיק בדרכון אוסטרי או דרכון גרמני יכול לעבוד בכל מדינות האיחוד. "לימודים אקדמיים באירופה הם בחינם או מאוד מאוד בזול למחזיקים באזרחות גרמנית או אזרחות אוסטרית. חוץ מזה, עם דרכון אוסטרי או דרכון גרמני אתה פטור מוויזות לארצות הברית ואוסטרליה. זה מסייע להמון ישראלים".

החוקים להוצאת אזרחות בגרמניה או באוסטריה נותנים הקלות מיוחדת לצאצאים של מי שחיו במדינה תחת שלטון הנאצים. כך למשל, בגרמניה מי שרוצה את האזרחות צריך להיות צאצא לאזרח גרמני. "לא מספיק שאבות אבותיך נולדו בגרמניה, אלא שהיו אזרחים בגרמניה", אמר עו"ד ניר לנקר. "נחקקו בגרמניה חוקים שנועדו להקל על מי שהוא צאצא לאדם שנמלט מגרמניה בגלל השלטון הנאצי. הרי בשנת 1941 נשללה האזרחות הגרמנית מכל היהודים כחלק מחוקי הגזע, חוקי נירנברג".

בנוסף, "המון שנים הייתה אפליה כנגד צאצאים של נשים גרמניות. ממש עכשיו, לפני כשנה, יצא פסק דין בבית המשפט החוקתי בגרמניה שביטל את האפליה הזאת. לכן עכשיו כל מי שצאצא של אישה יהודיה גרמניה שנולד לפני שנת 1953 יכול לבדוק אם מגיעה לו אזרחות".

ובאוסטריה? לדבריו, "כל מי שנולד לאזרח אוסטרי זכאי לקבל אזרחות אוסטרית ועם קבלת האזרחות קמה כמובן הזכות להנפיק ולקבל דרכון אוסטרי, בלי קשר להיותו יהודי. בנוסף, כל מי שנולד לאם אוסטרית לפני שנת 83, אם זאת הייתה רק אמא שלו שהייתה אזרחית אוסטריה הוא לא יכול לקבל אזרחות. בשנת 2019 נוסף סעיף לחוק שמדבר על הצאצאים של מי שנמלטו מהנאצים באוסטריה. כל מי שנמלט מהם עד שנת 1955, צאצאיהם יכולים לקבל אזרחות אוסטרית ואין כל משמעות האם הוא צאצא של אישה או גבר ומהי שנת לידתו. ישנה הקלה נוספת השונה מגרמניה - מי שדורש אזרחות מסיבה כזאת יכול לבקש אותה גם אם הוא צאצא של מי שהיו בסך הכל תושבי אוסטריה".

בנוסף, "בחוק הכללי האוסטרי ניתן לישראלים להחזיק אזרחות ישראלית ואוסטרית ביחד", אמר. "בעבר לא נתנו לישראלים שמוציאים אזרחות מסיבה זו להחזיק באזרחות שלישית אבל עכשיו מי שמוציא אזרחות בגלל שהוא צאצא למי שנמלטו מהנאצים יכול להחזיק בכמה אזרחויות שרוצה".

"בעבר, על פי החוק האוסטרי, היה מאוד מורכב למי ששירת בצבא קבע בישראל לקבל אזרחות אוסטרית. תחת הסעיף של מי שנמלט מהנאצים עניין שירות הקבע חדל מלהוות בעיה ", הדגיש.

על אף ההקלות, הוצאת אזרחות כזאת לא תמיד קלה ללא סיוע מקצועי. "רוב האנשים פונים אליי מכיוון שאין להם את הראיה הניצחת לאזרחות של אבות אבותם במקרה של אזרחות גרמנית או שחסרות להן ראיות לגבי מועד בריחתו של האב/אם ,סב/סבתא מאוסטריה ו/או פרטים מהותיים נוספים", הסביר.

"כשפונים למשרד שלי אני שולח שאלון קצר בעברית למי שפונה, הוא ממלא את הפרטים והוא צריך להוסיף לי כל ניירת בשפה הגרמנית שיש לו, ככל שיש כזו. ואז אנחנו, באמצעות הזרועות שלנו בגרמניה ואוסטריה, דואגים להביא את הראיות הנדרשות לפי החוק. בגרמניה המכשול הכי קשה זה לדעת אם התושב הגרמני היה גם אזרח, באוסטריה ברוב המקרים חסר מידע מהותי אודות אלו שנמלטו מאימת הנאצים.

לסיכום אמר עו"ד לנקר: "קרה פה מהלך כפול. הגרמנים והאוסטרים, מהסיבות שלהם, הסכימו לתת הקלות מרובות לקהל היעד שרובו חי בישראל. בנוסף, בלי קשר, פרצה הקורונה וכתוצאה מזה האיחוד האירופי סגר את השערים שלו לבעלי דרכון ישראלי. יש בישראל הרבה אנשים שעובדים עם אירופה ומחזיקים בדרכון ישראלי. יש כאלה שמשפחתם גרה באירופה. סגירת הגבולות המריצה אנשים להשיג דרכון גרמני ודרכון אוסטרי".

משרד עו"ד ונוטריון לנקר ירדני
טל':03-5052141
כתובת :רח' הרכבת 58 (מגדל אלקטרה סיטי) ,ת"א.
אתר :https://austrogerman.co.il/

עו"ד ניר לנקר ועו"ד ונוטריון מאיה לנקר -ירדני
עו"ד ניר לנקר ועו"ד ונוטריון מאיה לנקר -ירדנינמרוד כהן