חברת הקונגרס השוותה את ישראל לחמאס וטאליבן - והותקפה

דמוקרטים יהודים תקפו בחריפות את חברת מפלגתם אילהן עומאר שהשוותה לטענתם בין ישראל לארגוני טרור. עומאר התגוננה: "לא עשיתי זאת".

ניסן צור - ערוץ 7 , א' בתמוז תשפ"א

חברת הקונגרס השוותה את ישראל לחמאס וטאליבן - והותקפה-ערוץ 7
אילהן עומאר
צילום: רויטרס

חברת הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית, אילהן עומאר, שהתבטאה בעבר מספר פעמים בחריפות נגד ישראל, העלתה את חמתם של חבריה למפלגה וספגה מתקפה חריפה שגרמה לה לפרסם הבהרה.

מספר מחברי המפלגה הדמוקרטית היהודים האשימו את עומאר כי השוותה את ישראל וארה"ב לארגוני טרור ובהם החמאס והטאליבן, לאחר שביום שני האחרון צייצה כי "ראינו זוועות בלתי מתקבלות על הדעת שביצעו ארה"ב, חמאס, ישראל, אפגניסטן והטאליבן. אנו חייבים להיות בעלי אותה רמה של אחריות וצדק כלפי כל קורבנות הפשעים נגד האנושות".

לצד הכיתוב היא העלתה סרטון שלה כאשר היא מתשאלת את מזכיר המדינה אנתוני בלינקן במהלך דיון בקונגרס. הציוץ של עומאר גרם לזעם עצום בקרב חבריה היהודים במפלגה הדמוקרטית, שמיהרו לתקוף אותה על ההשוואה שביצעה בין ישראל וארה"ב לארגוני הטרור הרצחניים.

מספר חברי המפלגה הדמוקרטית היהודים, בהם ג'ראלד נדלר, פירסמו הודעה המגנה את דבריה של עומאר וקראו לה לחזור בה. "השוואת ארצות הברית וישראל לחמאס והטאליבן פוגעת באותה מידה שהיא מוטעית. "התעלמות מההבדלים בין דמוקרטיות הנשלטות על ידי שלטון החוק לבין ארגונים בזויים העוסקים בטרור מזהמת במקרה הטוב את הטיעון המיועד ובמקרה הגרוע יותר משקפת דעות קדומות עמוקות. השוואות שגויות מעניקות כיסוי לארגוני טרור", נכתב בהודעה שפירסמו חברי המפלגה הדמוקרטית היהודים.

בתגובה למתקפה עליה פירסמה עומאר הבהרה, בה טענה כי לא השוותה בין ישראל וארה"ב לארגוני טרור וכי דבריה לא הובנו כהלכה.

"ביום שני שאלתי את מזכיר המדינה אנתוני בלינקן בנוגע לחקירות הנמשכות של בית הדין הפלילי הבינלאומי. שיהיה ברור: השיחה התייחסה לאחריות לאירועים ספציפיים בנוגע לאותם מקרים שנחקרים בבית הדין הפלילי הבינלאומי, ולא להשוואה מוסרית בין חמאס וטאליבן לארה"ב וישראל. לא השוויתי בשום צורה בין ארגוני טרור למדינות דמוקרטיות עם מערכות משפט מבוססות", טענה עומאר.

כזכור, בין הדין הבינלאומי בהאג הודיע כי יפתח בחקירה נגד ישראל על "ביצוע אפשרי של פשעי מלחמה" במהלך מבצע "שומר החומות" בעזה.