לראשונה בתולדות המדינה ראש ממשלה ציוני דתי

אני אזכר כאיש שהדיח את נתניהו? הייתי מעדיף להיזכר כמי שנתן לראשונה הזדמנות לראש ממשלה מהציונות הדתית

ערוץ 7 , א' בתמוז תשפ"א

לראשונה בתולדות המדינה ראש ממשלה ציוני דתי-ערוץ 7
ניר אורבך
צילום: ערוץ 7

"אחרי כל הפחדים, שחלקם אמיתיים וחלקם מנופחים, ואחרי כל החששות וכל ההסתכלות על הסיכונים, הגיע זמן גם להסתכל על הסיכוי שיש פה", אומר חבר הכנסת ניר אורבך בראיון לעיתון ידיעות אחרונות.

"יש פה ראש ממשלה, לראשונה בתולדות המדינה, שהוא ציוני דתי, שהוא בא מהציבור שלנו, שהוא מוביל את הערכים שלנו. נפתלי בנט בסופו של דבר זה מנכ"ל מועצת יש"ע".

"יש פחד, כי גם בתוך הציונות הדתית היו מהלכים של נפתלי, פוליטיים, שהיו שנויים במחלוקת. וגם יש קמפיין ברור, פוליטי, שגורמים פוליטיים עומדים מאחוריו, שהמטרה היא להפחיד".

אורבך מודע לבעיה של מפלגת רע"מ, "הבעייתיות זה האחים המוסלמים והתנועה האיסלאמית. אבל אני הבנתי שכרגע הם שמים את כל השאיפות הלאומיות שלהם בצד. כרגע ההסכם לא נוגע ולו בזיקה לאיזשהו משהו לאומי, אלא הכל מדובר על שוויון זכויות אזרחי. ואומר לך מנסור עבאס, וזה גם בהסכמים הקואליציוניים, אני שם בצד, לא נוגע בזה. עכשיו, אני לא הולך לשכנע אותו להיות חובב ציון, כי ברור לי שהוא לא, אבל הוא שם בצד כרגע את השאיפות הלאומיות שלו והוא כן דואג כרגע לאוכלוסייה הערבית. אני אומר שצריך לתת לזה הזדמנות".

יש לך הסבר מניח את הדעת למה נפתלי בנט וימינה הפרו את הבטחת הבחירות המרכזית? "אני לא יודע מה הבטחת הבחירות המרכזית שלנו כי היו שם כמה. לדוגמה, החלפת הממשלה. דבר שני זה שלא ניתן ללכת לבחירות חמישיות. אז במשקל אני לא יודע מה יותר משמעותי. אנחנו יושבים עכשיו ומנתחים את זה בסלון נחמד.

היה שדה קרב. מכל הכיוונים ניסו לרסק אותנו, גם מימין וגם משמאל, ואנחנו היינו צריכים בשביל לשרוד להגיד גם כל מיני אמירות, שחשבנו שבאותו זמן הן נכונות. במציאות קיווינו שיהיו לנו מספיק מנדטים, קיווינו שלגוש הימין יהיו מספיק מנדטים, אנחנו בסופו של דבר מפלגת ימין. וכשנגמרו הבחירות והתותחים נדמו וישבנו לראות מה המציאות, התברר שהמציאות היא לא כמו שקיווינו ולא כמו שרצינו".

אז מכרתם את העקרונות? "היו לנו כמה אפשרויות: יכולנו להיות, אתם יודעים, אנשי עקרונות במאה אחוז, שלא זזים קמעה ממה שהם אמרו במערכת הבחירות, ומטפסים על עץ, כמו שעשו חלק מהמפלגות האחרות, ואומרים, שהמדינה תלך לעזאזל, או שאנחנו אומרים, בואו נסתכל רגע למציאות בעיניים, בוא נסתכל מה האפשרויות, גם אם הן אפשרויות שהן לא הכי טובות. בפוליטיקה אתה לפעמים בוחר בין אפשרות שהיא פחות גרועה, ואני לא אומר, אגב, שהאפשרות שבחרנו היא גרועה, כי אני גם עברתי תהליך עם היכולת שלי להאמין במהלך הזה. אז או שאני נשאר על העץ ואני אומר חשוב לי מאוד לשמור על המנדטים שלי גם במערכת הבחירות הבאה, ושתישרף המדינה. ואנחנו בחרנו בעיניי באפשרות שהיא אחראית, אפשרות שצריך גם להסביר אותה".

סמוטריץ' צייץ עליך בטוויטר: "רציתי לכתוב שהוא אפס, אבל הוא שחצן, חצוף, שקרן, רודף כבוד ותפקידים וזה העיקר. אם הוא היה מקבל שריון אצלנו, הוא היה בא מיד". ביקשת שריון מסמוטריץ'?

"לא דיברתי עם סמוטריץ' מאז תחילת המהלך. אנשים שמכירים אותי והם בקשר טוב איתו, הביאו לי כל מיני הצעות מהצד הזה, כמו הצעות ממקומות אחרים. אני סירבתי לשמוע אותם".

"עצוב לי. עצוב לי. סמוטריץ', דרכתי לו כנראה על הזנב וכנראה אמרתי דברים שהם אמיתיים. יש היום מאבק בתוך הציונות הדתית לאיפה לוקחים אותה. האם הציונות הדתית הופכת להיות משהו מתבדל וקיצוני, וזה מה שבצלאל רוצה או לא רוצה, אבל במעשים שלו הוא לוקח אותה למקומות קיצוניים. אני מייצג את הציונות הדתית הקלאסית, המכילה, מאירת הפנים והמתחברת".