"הכרה ביישובים בדואים בהמשך להצעת ממשלת נתניהו": ההסכם בין יש עתיד לרע''מ וישראל ביתנו

נחתמו ההסכמים הקואליציוניים עם רע"ם וישראל ביתנו: הכרה בשלושה יישובים בדואים "בהמשך להצעת החלטה שעלתה בממשלת נתניהו".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בתמוז תשפ"א

"הכרה ביישובים בדואים בהמשך להצעת ממשלת נתניהו": ההסכם בין יש עתיד לרע''מ וישראל ביתנו-ערוץ 7
מנסור עבאס
צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

מפלגת יש עתיד חתמה במהלך הלילה (שישי) על הסכמים קואליציוניים עם מפלגות רע"ם וישראל ביתנו.

בהסכם עם ישראל ביתנו נקבע כי מיד עם הקמת הממשלה יועבר חוק להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים רצופות.

עוד הוחלט לתת תמריצים חיוביים ושליליים למוסדות חינוך שילמדו או לא ילמדו לימודי ליבה: "הצדדים רואים יעד לאומי בכך שכל תלמידי ישראל ילמדו לימודי יסוד מתוך הכרה כי שילובם בשוק העבודה הכרחי לעתידה הכלכלי של ישראל. לצורך כך יבוא הדבר לידי ביטוי בתקציב המדינה, בתמריצים חיוביים ושליליים''.

מפלגתו של אביגדור ליברמן תקבל את תפקיד שר האוצר, שר נוסף במשרד האוצר, ושר חקלאות ונגב והגליל. בנוסף, ישראל ביתנו תעמוד בראש ועדת הכספים בכנסת.

ההסכם כולל התחייבות לקדם תחבורה ציבורית בשבת, לקדם את מתווה הכותל, תיקון חוק המרכולים ונישואים אזרחיים. נדגיש כי בנושאי דת ומדינה יש וטו למפלגת ימינה.

ההסכם עם ישראל ביתנו כולל התייחסות להשתלטות הפלסטינים על שטחי סי: "יש להבטיח את האינטרס הישרלאי בשטחי סי. לשם כך יוקצו תקנים ומשאבים יעודיים לאכיפת הפרות בניה והשתלטות בלתי חוקית על קרקעות בשטחי סי".

רע"ם תקבל בכנסת את תפקיד יו"ר ועדת הפנים אך תוקם ועדה לביטחון פנים ויעמוד בראשה ח"כ מיש עתיד, סגן יו"ר הכנסת ויו"ר ועדה לענייני החברה הערבית. מנסור עבאס יוכלו למנות גם סגן שר במשרד ראש הממשלה.

עוד נקבע בהסכם כי הצדדים יפעלו לאישור תוכנית חומש חדשה למגזר הערבי בהיקף של 30 מיליארד שקלים, ותוכנית חומש נוספת למיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי בסכום של 2.5 מיליארד שקלים.

הממשלה החדשה גם תאמץ תוכנית לתחבורה במגזר הערבי ותתקצב אותה בשני מיליארד שקלים נוספים. בנוסף, תקציב המדינה יכלול תקציב של מאה מיליון שקלים למשך חמש שנים לפרויקטים ביישובים הערביים.

בנוגע לחוק קמיניץ - הממשלה תבחן בתוך 120 יום את התיקונים בחוק. תוך 45 יום הממשלה תאשר הכרה בשלושה יישובים בדואים לא מוכרים בנגב ''בהמשך להצעת החלטה שעלתה בממשלת נתניהו''.

בתוך תשעה חודשים תציג הממשלה תוכנית כללית להסדרת ההתיישבות בנגב. עד אז הממשלה תבקש להקפיא הריסת בתי מגורים בנגב.

ההסכם עם ישראל ביתנו:טוען....

ההסכם עם רע"מ:טוען....