טנק. ארכיון
טנק. ארכיון צילום: עופר צידון. פלאש 90

במהלך מבצע ׳שומר החומות׳ בוצע ירי מקלע של טנק על מנת להרחיק שלושה פלסטינים בלתי מעורבים ששהו סמוך למרחב הגבול. כתוצאה מהירי נפגע אחד מהם.

הירי בוצע בניגוד להנחיות ולהוראות המקצועיות. בעקבות ממצאי התחקיר החליט מפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו, בשיתוף מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, על נקיטת צעדים פיקודיים.

מפקד המחלקה אשר הורה על הירי, יודח מתפקידו ויודח משירות בצה״ל; ינקטו הליכי הדחה כנגד התותחן שביצע את הירי ויבוצע הליך של נזיפה פיקודית כנגד מפקד הפלוגה שפיקד על הגזרה.

במקביל לתחקיר הפיקודי נפתחה חקירת מצ"ח, בסופה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית.

התחקיר הוצג אמש (ה׳) לרטמכ''ל רב-אלוף אביב כוכבי אשר סיכם את ממצאיו בחומרה ואישר את המלצות התחקיר הפיקודי. הרמטכ״ל ציין כי מדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה״ל.

ביום רביעי השבוע נאום הרמטכ"ל רא''ל אביב כוכבי בכנס לזכר רא"ל בדימוס אמנון ליפקין שחק ז"ל, סיכם את מבצע שומר החומות ברצועת עזה והתייחס לראשונה לפרשת הקצין מאמ''ן שמת בכלא הצבאי.

"הקצין מאמ"ן עשה עבירות חמורות ביותר, במודע ובכוונה; אבל הוא עדיין החייל של כולנו. הוא היה בקשר עם משפחתו ועם הסובבים אותו בבית הסוהר, וכל מה שעשינו נבע מרצון לשמור על פרטיותו ופרטיות משפחתו, וגם על הסוד שהוא כמעט חשף ומנענו חשיפתו ברגע האחרון", אמר כוכבי.

"צר לי מאוד על המקרה, וכך או כך אסור היה שימות בכלא. לכן, נתחקר באופן מעמיק, ונעשה הכול שהסוד הגדול לא יתגלה", הדגיש הרמטכ''ל.

בפתח נאומו אמר כוכבי כי "התפקיד של צה"ל כשמלחמה פורצת - לנצח בה, אבל יש לו עוד שני תפקידים חשובים - לטפל באנשים ולהיות ארגון מופת.

"מבצע 'שומר החומות' במהותו לא נועד להכריע את רצועת עזה, אלא להפעיל עוצמה צבאית כזאת שתשלול יכולות רבות מחמאס והג'יהאד האיסלאמי, ותייצר הרתעה שאני משאיר לזמן לשפוט. במבחן שלילת היכולות - חמאס והג'יהאד האיסלאמי חטפו מכה חזקה מאוד".

כוכבי סיפר: "במבצע 'שומר החומות' תקפנו פי שלושה כל יום במטרות איכותיות, מדויקות ובתקיפה מדויקת - מאשר במבצעים קודמים. זה ביטוי ליכולות שצה״ל מפתח וימשיך לפתח".

לדבריו, "נוצרה הרתעה שאני משאיר לזמן לשפוט, אנחנו צריכים להיות צנועים בנוגע לאפקט שההרתעה הזו תייצר. נצטרך לתרגם את זה להישגים מדיניים, כולנו אמרנו - מה שהיה לא יהיה ואנחנו מתכוונים לזה - גם במובן התגובות וגם במובן ההתייחסות לחמאס".

"צה״ל הוא צבא העם, זה מחייב גם אותנו. אנחנו מחויבים לשלוח אותם רק למשימות ראויות, זה נכון משגרה ועד מבצע 'שומר החומות'. אנחנו מחויבים למצות את איכות האנשים למקומות הנכונים, מחויבים לבריאות שלהם, לרווחה שלהם וליחס הוגן כלפיהם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו