ההונאה: בנט יהיה ראש ממשלה?

נתניהו לא חף מביקורת וגם ממשלת האחדות עם כחול לבן הייתה תקלה פוליטית. אבל בשורה התחתונה הוא הוביל את הספינה ימינה

ברל'ה קרומבי , א' בתמוז תשפ"א

ההונאה: בנט יהיה ראש ממשלה?-ערוץ 7
ברל'ה קרומבי
צילום: באדיבות המצולם

השקר הכי גדול של ממשלת בנט-לפיד הוא "אבל בנט יהיה ראש ממשלה". כי מה שיקרה החל מעוד מספרים ימים הוא שאולי יהיה לבנט את התואר ראש הממשלה, אבל שום לא שום דבר מעבר לזה.

תחשבו רגע מה יקרה אם למשל מירב מיכאלי, שרת התחבורה המיועדת, תחליט להקפיא את כל התקציבים לכבישים ביהודה ושומרון, כפי שפורסם השבוע. בואו נגיד שבנט יכעס וירצה להעמיד אותו במקום.

איך הוא יעשה את זה עם שישה מנדטים ובלי אף סמכות, כשכל ח"כ במפלגת העבודה יכול להפיל לו את הממשלה? או למשל מה יקרה אם גנץ יחליט להקפיא את כל אישורי הבניה ביו"ש ולפנות את אביתר,. איך בנט ימנע את זה ממנו, אם על כל ציוץ שלו כל חבר כנסת בכחול לבן יכול להפיל לו את הממשלה?

אומרים לי נכון, אבל גם נתניהו הקים ממשלות עם השמאל. ההבדל הוא שנתניהו הקים ממשלות עם השמאל ובנט מקים ממשלת שמאל. אפילו בממשלה הפריטטית נתניהו היה ראש ממשלה על מלא, עם מעל 30 מנדטים שלו בקואליציה. כשגנץ התחיל להשתולל, עם חוק הפונדקאות למשל, או עם ניסנקורן במשרד המשפטים, נתניהו העמיד אותו במקום והקפיא את התקציב.

נתניהו לא חף מביקורת וגם ממשלת האחדות עם כחול לבן הייתה תקלה פוליטית. אבל בשורה התחתונה הוא הוביל את הספינה ימינה ובלם את הסטיה החדה שמאלה של ניסנקורן, שמולי ועמיר פרץ. בסוף זו הייתה הממשלה שהביאה את הסכמי אברהם, תקפה בסוריה והובילה את הניסיון להסדרת ההתיישבות הצעירה. לבנט לא תהיה אפשרות כזו. הוא יהיה ראש ממשלה על הנייר, בזמן שיאיר לפיד וליברמן ינהלו אותו כמו בובה על חוט.

2.

הצביעות הכי גדולה היא לא של השמאל, אלא של הימין. אותו ימין בכאילו, שמורכב מאנשים שמדברים בסיסמאות גבוהות, אבל כשמגיעים לתפקיד אינם יודעים לממש אף אחד מהערכים בשמם נבחרו.

בנט כשר ביטחון לא הכשיר את ההתיישבות הצעירה ושקד כשרת משפטים השאירה בתפקיד את אתי פלמור, דינה זילבר ושאר פקידי השמאל הקיצוני. הצמד הזה לימדו אותנו איך עושים הרבה יח"צ ומעט מאד עשייה אמיתית. עכשיו הם אלה שמבינים את מצוקתם של הבדואים בנגב ובאים לקראתם, כי גם הם צריכים להרגיש חלק מהמדינה.

כתב לי השבוע אליהו עטיה מפורום ההתיישבות הצעירה קצת נתונים, כדאי שנכיר:

מבחינת מספרים האופציה הכי מינימלית שממשלת בנט-לפיד תיתן לבדואים בנגב במסגרת ההסכמות עם רע"מ כוללת: 1. הקמת שלושה ישובים חדשים לבדואים בנגב ועוד עיר עירונית. 2. הכשרת בנייה הבלתי חוקית בהיקף שטח של 11,450 דונם.

סתם להשוואה, בכל ההתיישבות הצעירה יש כ-3,000 יחידות דיור שדרושות הסדרה, בהיקפי שטח של 7,500 דונם. אך למרות שאלה ישובים שנבנו באישור וחלקם אף על ידי מוסדות המדינה, הם לא מאושרים ועומדים תחת חרב העקירה. קוראים לזה אכיפה סלקטיבית וזו הולכת להיות המדיניות של ממשלת בנט-לפיד.

4.

ואי אפשר לנקות גם את הממשלה היוצאת מאחריות לרפיסות הנוראה. לפני שבועיים רעשה הארץ, כשהטרור הערבי מבית הרים את הראש בתוך מדינת ישראל. אבל מערכות אכיפת החוק עדיין רואות את הבעיה בנערות גבעות עם דגל ישראל, במקום באיום האמיתי. השיא כמובן היה השבוע כשמשטרת ישראל מנעה מהנערה שיבת ציון פרידמן ללכת לביתה ברובע היהודי בירושלים, דרך שער הפרחים עם דגל ישראל בידה, כי מדובר ב"פרובוקציה".

להיות עם חופשי בארצנו. * למעט ברחובות המסומנים בירושלים, שער שכם ושער הפרחים.

הכותב הוא עורך העיתון גילוי דעת. הטור המלא מתפרסם בעיתון בסוף השבוע