תמה מלאכת הרכבת הממשלה, בנט: סוף למשבר הפוליטי

ימינה ויש עתיד חתמו על הסכם קואליציוני, כלל ההסכמים הונחו במזכירות הכנסת. ראש הממשלה המיועד בנט: אתגרים כבירים ניצבים בפנינו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בתמוז תשפ"א

תמה מלאכת הרכבת הממשלה, בנט: סוף למשבר הפוליטי-ערוץ 7
בנט ולפיד
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

מפלגות ימינה ויש עתיד חתמו היום (ו׳) על ההסכם הקואליציוני ביניהן לקראת הקמת ממשלת האחדות. בכך נסתיימה מלאכת הרכבת הממשלה, אשר השבעתה עתידה להתקיים ביום א׳ הקרוב.

כלל ההסכמים הקואליציוניים הונחו במזכירות הכנסת. ההסכמים, לצד מסמך קווי היסוד של הממשלה החדשה, שקופים לעיני הציבור וניתנים לעיונו.

ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט אמר כי "החתימה מביאה לסיום שנתיים וחצי של משבר פוליטי. אתגרים כבירים ניצבים בפנינו ואזרחי ישראל כולה נושאים אלינו עיניהם בתקווה. הממשלה תעבוד למען כל הציבור הישראלי - דתיים, חילונים, חרדים, ערבים - ללא יוצא מן הכלל, כאיש אחד. נפעל יחד, מתוך שותפות ואחריות לאומית, ואני מאמין שנעשה ונצליח".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד הוסיף "לציבור בישראל מגיעה ממשלה מתפקדת ואחראית שבראש סדר העדיפויות שלה ניצבת טובת המדינה. למען זה הוקמה ממשלת האחדות. כל השותפים בה מחוייבים בראש ובראשונה לאזרחי ישראל".

מפלגתו של גדעון סער תקבל את התפקידים הבאים: שר המשפטים עד מועד חילופי ראש הממשלה, ושר חוץ ממועד החילופים. כמו כן יקבלו את תיק החינוך וההשכלה הגבוהה, תיק הבינוי והשיכון, תיק התקשורת, תיק ירושלים ומורשת, סגן יו"ר הכנסת, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה (שר המשפטים), יו"ר קבינט הדיור (שר השיכון) ואת יו"ר ועדת השרים לדיגיטציה, צמצום ביורוקרטיה ושיפור השירות הממשלתי.

מפלגתו של בני גנץ תקבל את התפקידים הבאים: גנץ יכהן כשר ביטחון וכסגן ראש הממשלה. כמו כן תקבל המפלגה את תיקי התרבות והספורט, העלייה והקליטה, החדשנות המדע והטכנולוגיה, אחד מתפקידי סגן יו"ר הכנסת, יו"ר ועדת הכלכלה ויו"ר הוועדה לפניות הציבור. בהסכם עם כחול לבן נכתב בכתב יד כי הנעשה בשטח C ישאר בידי "המנהל האזרחי במשרד הביטחון".

בהסכם עם תקווה חדשה צוין כי "מיד עם הקמת הממשלה, ובכדי ליישם את רעיון הגבלת כהונת ראש ממשלה לשמונה שנים רצופות, יקודם חוק יסוד: הכנסת (תיקון - תקופת צינון והגבלת כהונת ראש ממשלה)".

מפלגתה של מרב מיכאלי תקבל את התפקידים הבאים: משרד התחבורה, המשרד לביטחון הפנים ומשרד התפוצות. בנוסף תקבל הסיעה את ראשות ועדת החוקה וועדת העבודה והרווחה של הכנסת ואת אחד מתפקידי סגן יו"ר הכנסת.

מפלגתו של ח"כ מנסור עבאס תקבל התפקידים הבאים: סגן שר במשרד ראש הממשלה, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, אחד מתפקידי סגן יו"ר הכנסת ויו"ר הוועדה לענייני החברה הערבית.

מפלגת ישראל ביתנו תקבל את תיק האוצר, שר נוסף במשרד האוצר ואת תפקיד שר החקלאות, הנגב, הגליל והפריפריה החברתית. כמו כן תקבל ישראל ביתנו את ראשות ועדת הכספים וגם מטעמה יכהן אחד מחברי הכנסת כסגן יו"ר הכנסת. ליברמן דורש לקדם תחבורה ציבורית בשבת, את מתווה הכותל ונישואים אזרחיים - אך כל ההסכמים כפופים לווטו שיכול להטיל ראש הממשלה המיועד בנט.

מרץ בראשות ניצן הורוביץ תקבל את תיק הבריאות, השרה להגנת הסביבה (שתכהן גם כיו"ר ועדת השרים להגנת הסביבה) והשר לשיתוף פעולה אזורי, את ראשות ועדת העלייה והקליטה והתפוצות, ראשות ועדת משנה בוועדת החוץ והביטחון וראשות הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל.

יש עתיד ומרצ התחייבו גם לפעול בכל הכלים שעומדים לרשותם כדי לקדם את זכויות הקהילה הלהט"בית בישראל אך סעיף זה אינו מחייב את ימינה שתתנגד לכל פגיעה בסטטוס קוו.

מוקדם יותר פורסם בערוץ 7 כי שעות לפני החתימה הסופית על ההסכם הקואליציוני, בכירי ''ימינה'' נפתלי בנט ואיילת שקד הגיעו להסכמה עם שותפיהם לממשלה: תקציב התשתיות והתחבורה ביהודה ושומרון לא ייפגע.

שרת התחבורה המיועדת מרב מיכאלי תעביר את התקציבים הדרושים להמשך פיתוח התחבורה והכבישים ביהודה ושומרון, כפי שהיה בשנים האחרונות.

בימים האחרונים פורסם כי מיכאלי הייתה מוכנה להקצות רק כמיליארד שקלים, אולם בנט ושקד יחד עם ראשי מפלגת תקווה חדשה הגיעו להסכמות עם ראשי המפלגות האחרונות על השארת התקציב כפי שהיה בממשלות הקודמות.