בית החולים בילינסון
בית החולים בילינסוןצילום: יח"צ

בפעם הראשונה בישראל בוצע בבית החולים בילינסון ניתוח באישה צעירה שבמסגרתו הוסטו ממקומם הרחם והשחלות, והוצמדו לחלק העליון של חלל הבטן, כך דווח הבוקר (ראשון) בעיתון 'ישראל היום'.

המטרה: לאפשר טיפול בגידול סרטני באגן בצעירה בת 25 מבלי שמידת פוריותה תיפגע וכדי שתוכל ללדת באופן טבעי בעתיד.

הסיפור החל לפני כמה שבועות, אז הגיעה אל בית החולים בילינסון חולה בת 25 הסובלת מגידול סרטני באגן. על מנת לטפל בגידול הממאיר, נדרשים טיפולי קרינה וכימותרפיה ממוקדים לאזור, אשר פוגעים במערכת הריבייה הנשית. בשל גילה הצעיר של המטופלת, ובהתאם לרצונה להרות בעתיד, נערך ניתוח מיוחד בגישה רובוטית שבו הוציאו את הרחם והשחלות מהאזור שבו אמורה היתה לקבל קרינה, ניתקו את הרחם מהנרתיק והצמידו אותו ואת השחלות אל הבטן העליונה.

בעוד כשלושה חודשים, כאשר המטופלת תסיים את טיפולי הקי רינה והכימותרפיה, היא תחזור לבית החולים בילינסון לניתוח משלים, שבו יחברו את הרחם בחזרה לנרתיק ויחזירו את מערכת הרבייה למי קומה - ובכך יתאפשר לה להרות בעתיד.

המטופלת סיפרה: "כאשר את חולה צעירה כמוני, המחשבה על ילדים עתידיים תמיד מרחפת ברקע. אחרי כל ההסברים על הטיפולים הכימותרפיים, פרופ' איתן, שהוביל את הניתוח, הציג בפניי את כל האפשרויות שלי מבחינת היכולת ללדת בעתיד. אחת מהן היתה הניתוח החדשני הזה, שהוסבר לי שהתקיים עד היום בעולם רק פעמים ספורות, או לבחור בשיטה הרווחת יותר של הקפאת ביציות והליך פונדקאי עתידי".

לדבריה, "זו היתה שאלה מאתגרת. אבל הרצון להיות אמא היה חזק מכל - והחלטתי ללכת עם הלב והרצון להי רות בעתיד בדרך טבעית. לפני הניתוח פרופ' איתן הסביר לי על כל שלב בסבלנות רבה, וכך הרגשתי ביי טחון מלא לעבור את הניתוח. כולי תקווה שגם ההקרנות והניתוח הנוסף יעברו בהצלחה".

פרופ' רם איתן, רופא בכיר במי חלקת נשים ומנהל היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, שהוביל את הניתוח מסביר כי: "זאת הפעם הראשונה שהניתוח מבוצע במדינת ישראל, בעוד בעולם הוא בוצע רק פעמים אחדות. מדובר בפעולה ניתוחית מורכבת מאוד הדורשת מיומנות רבה. מאחר שהגיעה אלינו מטופלת צעירה הצבנו למולנו מטרה לשמור על הפריון שלה, ובעזרת הניתוח החדשני הצלחנו לשי מור על חלומה להיות בבוא העת אמא. הצלחה זו פותחת חלון לעידן חדש ביכולת שלנו להציע שימור פריון לנשים צעירות ואף ילדות, אשר נאלצות לעבור טיפול קרינתי לאגן".