מדוע שנקבל החזר על מס שבח?

משה מיכאלי, מומחה להחזרי מס, מסביר איך מצד אחד אנו חייבים במס שבח, אך מצד שני אפשר לקבל את כולו או לכל הפחות חלק ממנו - בחזרה

משה מיכאלי , ג' בתמוז תשפ"א

מדוע שנקבל החזר על מס שבח?-ערוץ 7
משה מיכאלי
צילום: באדיבות המצולם

בעת מכירת נכס מקרקעין (דירה / מגרש / זכויות בניה) ולמעט מקרים ספציפים (כגון דירת מגורים יחידה, ירושה וכד') חלה חובה על מוכר הנכס לשלם מס הכנסה עבור הרווח שלו בעסקה. או בשמו המוכרמס שבח.

בשעת המכירה, מלווה אותנו עו"ד הממונה על מספר דברים וביניהם חישוב מס השבח. עורך הדין מחשב את כל ההוצאות שהוצאו עבור הנכס במהלך השנים, מחשב פחת, מתייחס למועד הרכישה ומועד המכירה, ויעשה כל שניתן על מנת להקטין את מס השבח.

עם זאת ואחרי כל זה - פעמים רבות ניתן לקבל החזר מס על תשלום מס השבח. 'איך זה ייתכן' – תשאלו, 'הרי ליווה אותנו עו"ד מקצוען?'

אמת. אך עדיין כל מה שיעשה ויחשב - הוא יעשה ברמת העסקה, הנכס, וזה בסדר כמובן. אלו הם גבולות הגזרה של תפקידו.

לאחר שמסיים עורך הדין את תפקידו, ומחשב את המס ברמת העסק, נשאלת השאלה האם מס ההכנסה הזה (מס השבח) אכן מדויק עבורנו ברמה האישית.

מה הכוונה? שיעור מס השבח אמנם עומד על 25%, אך יש לבדוק: האם אני טיפוס עם אחוז מס שולי בגובה הזה? האם כל נקודות הזיכוי שלי הגיעו לידי מימוש בתלוש השכר / הפנסיה או שאולי יש לי נקודות זיכוי מיותרות? אולי במקרה היו לי הפסדים בשוק ההון בתקופה הקודמת למכירת הדירה וניתן לקזז משיעור השבח? ועוד כהנה וכהנה שאלות ברמת המיסוי האישי, המגלות לנו הרבה פעמים הפתעות המתבטאות בהחזר מס שבח.

לבירור על החזר מס שבח לחצו כאן

קשה לדעת מראש כמה מתוך מס השבח ניתן לקבל בחזרה. עברו תחת ידינו מקרים רבים. פעמים (נדירות) שאין החזר כלל, פעמים שניתן לקבל חלק מהמס ששולם ופעמים שניתן לקבל את מלוא המס בחזרה. זה תלוי בהרבה מאוד פרמטרים, ברמת ההכנסה של המשפחה, בגילאים, באם יש נכסים נוספים ועוד.

בשולי הדברים, חשוב להדגישזה שבסוף התהליך תקבלו החזר מס ובעצם יתגלה שחישוב המס היה יכול להיות נמוך יותר מכפי שחושב בעת המכירה לא אומר שום דבר רע ולא מטיל דופי כלל במקצועיותו של עורך הדין שליווה אתכם.

זהו תהליך חשבונאי נפרד, שאינו קשור לעורך הדין ולא לדירה ובהחלט לא נכלל בשירות שעבורו שילמתם לו שכר טרחה.

מדובר כאן בתהליך הדורש מקצועיות רבה, ולפעמים מצריך שיתוף פעולה של כמה בעלי מקצוע, יועץ מס ועו"ד יחד, במידה ומדובר במקרים רפואיים ייתכן ויידרש אף שיתוף פעולה עם רופאים או חברות המתעסקות בזכויות רפואיות.

אחרי כל זאת - במרבית המקרים, כשנפנה לבעל מקצוע לבדוק את מס השבח ששילמנו – ככל הנראה נמצא את עצמינו מקבלים כספים חזרה לחשבון הבנק שלנו.

רוצים לקבל את מס השבח ששילמתם - בחזרה? לחצו כאן