די לצביעות - על הזעזוע המדומה מדרכו של נפתלי בנט

אנשים רבים זועקים שלא בצדק כנגד ממשלת בנט לפיד. זו העת לחשוף את צביעותם

ד"ר דוד שאקי , ג' בתמוז תשפ"א

די לצביעות - על הזעזוע המדומה מדרכו של נפתלי בנט-ערוץ 7
הפגנה מול ביתה של איילת שקד. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90


מכל עבר שולחים בימים האחרונים גורמים שונים בציונות הדתית חיצי ארס אל עבר נפתלי בנט וחבורתו, ומביעים זעזוע עמוק כביכול מההונאה הגדולה, כך לדבריהם. לדעתי אין זו אלא צביעות מלאכותית המזהמת את האווירה, וראוי סוף סוף לחושפה במלוא מערומיה.

מבט מפוכח על המציאות מגלה שכל ה"מזועזעים" מהפרת ההבטחה של בנט, קובלים באותה נשימה ממש על גדעון סער על כך שלא הסכים לחבור למחנה הימין - ובכך להציל את שלטון הימין. ליתר דיוק, קובלים הם על בנט שבגללו, ורק בגללו, כביכול, סער לא חבר בסופו של דבר למחנה הימין. הרי הצביעות זועקת לשמים - וכי הקמת ממשלה על יסוד הפרת ההבטחה המשמעותית היחידה שהעניק גדעון סער לבוחריו - לא מוציאה מכם, לוחמי האמת,  כל בדל של זעזוע? האם באמת ערך קיום ההבטחות לבוחרים הוא המהווה נר לרגלכם או שמא אינטרסים אחרים? הרי נותר רק לדמיין אילו תארים נעלים היו מודבקים לו ע"י אותם "מזועזעים" אילו היה מפר את הבטחתו. 

הלאה, נמשיך. ה"מזועזעים" הנ"ל מדברים כאילו זו הפעם הראשונה שהבטחת בחירות לא מקוימת. קלמן ליבסקינד, המוערך בצדק רב, למשל, ניסה לרגש אותנו באומרו שלמרות כל הביקורת שלו על בנימין נתניהו, לפחות הוא ב-30 המנדטים שקיבל, זכה ביושר. לא נלאה את הקוראים העייפים בכל סדרת הפרת הבטחות הבחירות של מר נתניהו לאורך השנים, וגם לא רק לכל אורך סדרת מערכות הבחירות המטורללת הנוכחית. נסתפק אם כן רק בשתי מערכות הבחירות האחרונות.

 לפני הבחירות השלישיות פרסם נתניהו טור תגובה מיוחד ל'ישראל היום', ובו התחייב: "ההתחייבות שלי ברורה: להקים אחרי הבחירות ממשלת ימין חזקה... זאת המחויבות שלי למצביעי הליכוד. לא תהיה ממשלת אחדות". הבטחה נוקבת זו לא מנעה מאיתנו להתעורר באותו בוקר לאחר הבחירות ולגלות ממשלת אחדות שבה כחול לבן והעבודה בפנים, אבי ניסנקורן שר המשפטים, וימינה בחוץ.

ושוב, נמשיך. שבוע לפני הבחירות הרביעיות התראיין נתניהו באולפן ynet ונשאל: "אתה יכול להתחייב שלא תקים ממשלה בהסתמכות או הימנעות או תרחיש אחר של רע"מ מבחוץ?", ועל כך השיב: "חד משמעית. אני מתחייב שלא יהיה דבר כזה. לא אשען עליהם ולא אכלול אותם, לא בהימנעות ולא בשום דבר אחר... לא אציע ולא אשען ולא כלום".  כולם יודעים היטב אילו מגעים אינטנסיביים התקיימו בין הליכוד לרע"ם  עם היוודע תוצאות הבחירות, ואיזה לחץ הפעיל נתניהו אחרי הבחירות על מפלגת 'הציונות הדתית' להסכמה על הסתמכות ממשלה על רע"מ. כל זה כנראה לא הספיק בשביל להוציא מקלמן ודומיו זעזוע, וכל זה לא מנע ממנו לספר לנו על היושר כביכול שבזכיית 30 המנדטים של הליכוד.

וכן, נמשיך עוד.  מדוע "מזועזעים" אלו לא מזכירים לנו גם את כל שאר האמירות וההבטחות שאיתם ניגש בנט לבחירות ועליהם חזר שוב ושוב ושוב בניסוחים שונים במהלך כל מערכת הבחירות. מה עם "לא פרנסה לא מעניין" שאמור לשלוח כל מצביע פוטנציאלי לעבר אפשרות של ממשלה פריטטית שבה לא תהיה ברירה אלא לעסוק בנושאי קונצנזוס?  מה עם "לא נלך לבחירות מספר חמש" של בנט או "הצבעה לימינה היא תעודת ביטוח שלא יהיו בחירות חמישיות" של שקד או בעשרות ורסיות אחרות של שאר חברי הכנסת מרשימת ימינה? מה עם "ימינה נגד פסילות וחרמות מכל סוג שהוא" ?   מה עם "העם מפוצל ומפולג, צריך לאחות את הקרעים"? מה עם "נקים ממשלה שתחליף את נתניהו"? ועוד ועוד. בניגוד למפלגות אחרות שבגדול באו לבחירות עם "כן ביבי, לא ביבי" הציג בנט שלל מורכב של אמירות והתחייבויות שאמור היה לתת מענה למנעד אופציות רחב שיעמידו בפנינו תוצאות הבחירות. המבוי הצר שמצאו את עצמם בו לאחר הבחירות ולאחר כשלון האפשרות של הקמת ממשלת ימין גם לאחר שנתן את אצבעות כל חברי סיעתו לנתניהו,  יצר התנגשות חזיתית בין הבטחות שונות כך שבכל מקרה אחת ההבטחות לפחות לא היתה יכולה להתממש.

והלאה, נמשיך עוד כמובן. היכן הייתם כל ה"מזועזעים" ביום שבו בני גנץ הפר את הבטחת הבחירות הכי יצוקה והכי דרמטית באמת ולא בכאילו, לפחות בעשור האחרון. הרי לא עברה שעה במהלך אותה מערכת בחירות שבה לא נתן גנץ את מילתו מעל כל במה ותחת כל מיקרופון רענן. היכן היו כל שרי הליכוד שזעקו היום במשכן הכנסת על הונאת בוחרים? היכן הייתם אז? לא נרשם כל זעזוע בגזרתכם. לא שמענו את קולכם! סליחה, קולכם כן נשמע. דיברתם על "זו העת לבגרות ואחריות" וכיוצא באלה. שוב - צביעות.

ובכן, מי אתם באמת באמת כל המזדעזעים? הרי אנו יודעים שרובכם הגדול כבר שנים מדבר וכותב נגד בנט, כל אחד מסיבותיו הוא, היותר והפחות אישיות. אנא, לפחות,  תפתחו כל זעזוע כזה בגילוי נאות על יחסכם האמיתי הקודם לאיש, ואז תנסו למכור לנו את עומק הזעזוע. תנו לנו, בבקשה, להחליט עד כמה הוא אמיתי.

דבר אחד צריך להיות מוסכם- לא ניתן להגן על ערך האמת בעזרת צביעות והסתרת האמת. נודה מעומק הלב לראש הממשלה היוצא על כל הטוב הרב שעשה, לא נחשוש מלבקר בכבוד ובענייניות את הפחות טוב ונתפלל כולם להצלחת הממשלה החדשה שבע"ה תוסיף אור בעולם