מאסר. ברלנד
מאסר. ברלנד צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שופטת בית-משפט המחוזי בירושלים, עינת אבמן-מולר, גזרה היום (ראשון) 18 חודשי מאסר בפועל על אליעזר ברלנד בן ה-84, מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידי ברסלב.

עוד נגזרו על ברלנד קנס בסך 2,415,000 שקלים לטובת המדינה, תשלום פיצוי לנפגעי העבירה ומאסר על תנאי למשך שנה.

ברלנד הורשע, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של קבלת דבר במרמה, עושק, ניסיון לאיום ועבירות מס והלבנת הון. הסדר הטיעון כלל גם הסכמה בנוגע לעונש.

בית המשפט קבע, "אין ספק בדבר חומרתם של המעשים בהם הורשע הנאשם, מעשים שנעשו בשיטתיות ומתוך תאוות בצע, תוך ניצול רגעי השבר בו היו מצויים המתלוננים ומצוקתם בשעתם הקשה ביותר".

"מהצהרות נפגעי העבירה שהוגשו לעיוני עולה זעקתם של המתלוננים, ולא ניתן שלא לחוש את כאבם הרב ואת תחושתם הקשה, לאחר שנתנו אמונם ומבטחם בנאשם, שניצל אותם ברגעים של חולשה ומצוקה. מעשים אלו מצדיקים ענישה מחמירה שתבטא את הסלידה ושאט הנפש של החברה ממעשיו הפסולים של הנאשם ומהפגיעה בערכים המוגנים בעבירות שבביצוען הורשע. בהקשר זה מקובלת עלי עמדת המדינה כי מתחם הענישה הוא 'שנות מאסר לא מעטות', כפי שטענה", הוסיפה השופטת.

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר, "ברלנד הורשע כי הציג מצגי שווא והונה, פעם אחר פעם, אנשים שביקשו לרפא ולעזור ליקיריהם בחולי ומצוקות שונות, וכן כי העלים הכנסות בעשרות מיליוני שקלים, והלבין כספים. העונשים אשר הוטלו על ברלנד מהווים מסר לפיו ניצול מעמד מנהיגותי-דתי לביצוע מעשי מרמה ועושק כלפי אנשים במצבי מצוקה בכסות של 'פידיון נפש', דינם מאסר משמעותי מאחורי סורג ובריח".

"הפרקליטות רואה חשיבות בהודאה ולקיחת האחריות של ברלנד, בשלב מוקדם יחסית של ההליך והשגת הרשעה בכל ארבעת האישומים עליהם הועמד לדין. כמו כן נלקחו בחשבון במסגרת הסדר הטיעון העובדה שבנוסף ל- 18 חודשי המאסר מאחורי סורג ובריח, נמצא ברלנד במשך 8 חודשים במעצר בית באיזוק אלקטרוני כשהוא מורחק מקהילתו ותחת תנאים מגבילים נוקשים. עוד הובאו בחשבון, גילו המתקדם, ומצבו הבריאותי, אשר הקשו על ניהול ההליך עד כה, והיוו שיקול נוסף בחשיבות הרשעתו של ברלנד כעת ולא בעוד מספר שנים", הוסיפו בפרקליטות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו