מקצוע העתיד שהוא גם רווחי וערכי. אילוסטרציה
מקצוע העתיד שהוא גם רווחי וערכי. אילוסטרציה צילום: unsplash

רבים מאיתנו חושבים ברצינות על הגדלת ההכנסות דרך מקצוע חדש, כזה שמשלב בין שליחות ונתינה לבין הכנסה מכובדת וביטחון כלכלי, והוא מותיר מספיק זמן לעצמנו, למשפחה ולחברים.

לקראת פתיחת תוכנית הכשרה לאחד ממקצועות העתיד המבוקשים ביותר, אשר יכול להכניס 9,360 ₪ בהשקעה של 10 שעות חודשיות, הכנו את הכתבה הבאה.

בשנים האחרונות קיים שינוי דרמטי בעולם התעסוקתי. הדו"ח האחרון של משרד התעסוקה מלמד שבעקבות הטכנולוגיה והאוטומציה המואצת, הביקוש למקצועות רבים מצטמצם במידה משמעותית, כדוגמת פקידים, נציגי מכירות טלפוניות, קלדנים ועובדים בתחנת דלק, בעוד שמקצועות אחרים הם "מקצועות העתיד", אשר צפויים להיות בעלי ביקוש גבוה בשנים הקרובות ולצבור תאוצה, כדוגמת מפתחי תוכנה, מהנדסי חשמל ויועצים בתחומים שונים. הגדלת הביקוש תהיה כרוכה, באופן טבעי, גם בהגדלת השכר העוסקים במקצועות אלו. לנתונים אלו חשיבות מכרעת בבחירת מקצוע.

אם בעבר חשבנו שכדי ללמוד מקצוע מכניס ומספק יש הכרח בהשקעה של כסף רב ושנים ארוכות של לימודים באוניברסיטה, הבשורה הטובה היא שבעידן הנוכחי ניתן לעשות זאת בצורה הרבה יותר מהירה, ועם השקעה של הרבה פחות כסף לצורך הלימודים.

במאמר מענייןשפורסם לאחרונה באתר האמריקאי CNBC אותרו 15 מקצועות שצפויים להיות "מקצועות העתיד". בשמינייה הראשונה נמצא ייעוץ לכלכלת המשפחה: מקצוע שיש בו סיפוק רב הנובע מנתינה מתמדת לאחרים, תחושת ערך ומשמעות, השקעת זמן בהיקף קטן יחסית והכנסה יפה. המקצוע משתלב בצורה מושלמת באורח החיים הקיים, וזה אחד מיתרונותיו הגדולים.

לדברי גיל אורלי, שהיה הראשון שהכניס לפני כ20 שנה את תחום היעוץ לכלכלת המשפחה לארץ, היום יש בארץ מאות יועצים שמרוויחים עשרות אלפי שקלים בהכנסה חודשית, בעבודה של מספר שעות בחודש. הביקוש למקצוע רק עולה כל הזמן, כי יותר ויותר אנשים מבינים שבעידן החדש הכרחי לבנות תוכנית כלכלית ארוכת טווח שיוצרת ביטחון כלכלי, בלי להסתמך על משכורת אחת ואפילו לא שנים או על הפנסיה המצומצמת בדרך כלל. משבר הקורונה האיץ מאוד את המגמה הזו.

פעם בשנתיים, גיל פותח תוכנית הכשרה שנמשכת 10 שבועות, שיש בה לא רק לימוד מעמיק של התחום אלא גם ניסיון בעבודה עצמה. התוכנית כוללת פרקטיקום וליווי של 4 משפחות (מתוכן 2 בתשלום), וכל זאת בהתחייבות להכנסהשל אלפי שקליםכבר במהלך התוכנית. הפרקטיקום נעשה כמובן בפיקוח.

מלבד לימודי תחום האימון לכלכלת המשפחה, הלימודים כוללים גם הכשרה בעניין הקמת עסק, וכן הכשרה ועל הדרכים להגיע ללקוחות.

למה המקצוע הזה כל כך מספק? על פי הלמ"ס, מעל 40% ממשקי הבית בישראל נמצאים במינוס קבוע. לא זו בלבד אלא שהמינוס הממוצע הוא 25 אלף ₪! מצב זה יוצר מעגל קסמים, של לקיחת הלוואות בריבית גבוהה שרק מחריפות את המינוס, מה שכרוך גם במחיר נפשי ומשפחתי. היועץ עוזר למשפחות לצאת מחובות, לשפר את דרך ההתנהלות עם הכסף ולמצוא אפשרויות להכנסות נוספות. המאמן יודע שבזכותו משפחות ניצלות מסכנה כלכלית ומשפחתית – וכל אדם שאוהב לעזור לאנשים מתמלא באופן טבעי מסיפוק רב לאחר כל תהליך ליווי מוצלח. מצוות התוכנית נמסר כי יש גם מאמנים שהצילו משפחות מקריסה במהלך תוכנית ההכשרה עצמה.

האם כל אחד יכול להצליח בתחום? לדברי אורלי, התשובה לכך שלילית. אמנם אין צורך בתואר בכלכלה או ב5 יחידות במתמטיקה, אבל יש צורך במוכנות לעבוד (התוכנית לא מתאימה למי שמחפש התעשרות מהירה), בתקשורת בינאישית טובה, ברצון אמיתי לעזור ולהוביל אנשים להצלחה כלכלית, ובחשיבה מתמטית בסיסית. באופן כזה, תוך 10 שבועות ניתן לרכוש מקצוע רווחי ומבוקש, שיש בו גמישות מקסימלית בשעות העבודה. המקצוע יכול להשתלב עם לימודים או עבודה קיימת, וכמובן ניתן לעבוד בו גם מהבית – במיוחד בעידן הזום שאחרי הקורונה.

כמה מרוויח יועץ על תהליך? ליועץ בתחילת הדרך, ההמלצה היא לגבות 4000 שקלים (+מע"מ) לתהליך. משך תהליך ליווי הוא כחודשיים, ויש בו 6-8 פגישות של שעה. באופן כזה, תלמידי ההכשרה מכניסים לפחות 9,360 ₪ במהלך הקורס עצמו. יועצים מנוסים יותר גובים סכומים הרבה יותר גבוהים. חשוב לציין שהתחום כולל גם אפשרויות תעסוקה נוספות, כמו העברת סדנאות והרצאות ועוד.

אם הנושא מעניין אתכם, נצלו את ההזדמנות והירשמו להדרכה בנושאשתתקיים בעוד מספר ימים. ההדרכה מיועדת למי שאוהב לעזור לאנשים ומעוניין בהכנסה נוספת או אף לעשות הסבת מקצוע לתחום שמהווה כאמור את אחד ממקצועות העתיד. גיל ידבר בהדרכה על הדרך להצליח בתחום, איך להשיג לקוחות, על 5 התכונות הנדרשות כדי להצליח בתחום ובגדול, איך לשלב את המקצוע עם עיסוקים קיימים ועוד.