ח"כ מנסור עבאס
ח"כ מנסור עבאסדוברות הכנסת, נועם מוסקוביץ

יו"ר מפלגת רע"מ מנסור עבאס נאם הערב (ראשון) במליאת הכנסת והתייחס להחלטתו להצטרף לממשלה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד.

עבאס הדף את הטענות שנשמעו מצד חלקים בימין ואמר: ''אף אחד לא מכר את הנגב, הוא נשאר במדינת ישראל. החזון שלנו הוא לחיות בשלום, בשוויון ובשותפות''.

עבאס הבטיח בערבית: ''נחזיר את האדמות שהופקעו מבני עמנו - זה מעשה לאומי ממעלה ראשונה''.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב: ''אז עבאס שוב במופע צביעות מרהיב, עם נאום לאומני בערבית שבו הוא אומר את האמת ונאום מלא דברי חלקות בעברית שנועד לאוזני יהודים עיוורים וחרשים, ובעיקר כאלה שעושים את עצמם כאלה''.

מוקדם יותר במליאת הכנסת הודה ראש הממשלה המיועד בנט לראש הממשלה היוצא נתניהו על פתיחת הצוהר לשותפות עם החברה הערבית. בנט אמר: "אנחנו נפתח פרק חדש ביחסים עם אזרחי ישראל הערביים. חייב לתת את הקרדיט לראש הממשלה נתניהו שפרץ את הדרך בסדרת מפגשים עם מנסור עבאס".

"אנחנו מבינים את מצוקותיה וצריכה של החברה הערבית. הם זועקים שנסייע במאבק בפשיעה, מצוקת דיור, הפערים בחינוך, אנחנו נתחיל בתהליך נכון להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב כדי שהם יוכלו לחיות בכבוד. כל מי שנסע לים המלח דרך ערד לפני 20 שנה ועכשיו רואה את ההזנחה'', כך בנט.

התשובה של בנט לקריאות הבינייםערוץ כנסת

הישיבה המיוחדת של מליאת הכנסת לכינון הממשלה ה-36 ובחירת יושב ראש הכנסת החדש נפתחה היום (ראשון) בשעה 16:00. הח"כים החרדים השמיעו קריאות ביניים לעבר ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט לפני ההשבעה: "נוכל, גונב את קולות הבוחרים שלך".

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', מיכל וולדיגר ואורית סטרוק הוצאו מהמליאה לאחר שנופפו בתמונות של נרצחי טרור. גם ח"כ בן גביר הוצא מהאולם לאחר שהניף דגל שחור.

בנט פתח את נאומו במילות תודה לרה"מ היוצא נתניהו: "תודה לך אדוני רה"מ על שירות ארוך שנים ועטור הישגים למען מדינת ישראל. כרה"מ פעלת לאורך שנים רבות במסירות לביצור עוצמתה המדינית, הביטחונית".

''ראיתיך לא פעם מקרוב בדיונים ביטחוניים ארוכים בשעות הקטנות של הלילה שואל, חוקר ודורש מתוך תחושה של כובד האחריות. בנימין ושרה נתניהו, לאורך הדרך לא תמיד הסכמנו אבל שניכם הקרבתם המון מבחינה אישית כדי לשרת את העם שלנו. הכרת הטוב היא ערך יסוד ביהדות, וזה הזמן של העם לומר לכם תודה", אמר בנט.

בנט אמר כי "אנחנו נפתח פרק חדש ביחסים עם אזרחי ישראל הערביים. חייב לתת את הקרדיט לראש הממשלה נתניהו שפרץ את הדרך בסדרת מפגשים עם מנסור עבאס".

"אנחנו מבינים את מצוקותיה וצריכה של החברה הערבית. הם זועקים שנסייע במאבק בפשיעה, מצוקת דיור, הפערים בחינוך, אנחנו נתחיל בתהליך נכון להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב כדי שהם יוכלו לחיות בכבוד. כל מי שנסע לים המלח דרך ערד לפני 20 שנה ועכשיו רואה את ההזנחה''.

''לפיד יוביל תהליך שיקום במשרד החוץ; ליברמן יוביל תוכנית להחזרת מובטלי הקורונה לעבודה. נגדיל את קצבת ההכנסה לקשישים ל-70% ונפתח תחרות במערך הכשרות. היוזמה של סער לפיצול תפקיד היועמ"ש היא צעד ראשון ומשמעותי שלא נעשה כבר שנים''.

נתניהו עוקץ: בנט תמיד עושה ההיפך ממה שהוא מבטיחערוץ כנסת

ראש האופוזיציה המיועד בנימין נתניהו נאם הערב (ראשון) במליאת הכנסת ותקף את הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד.

''שמעתי את הדברים של בנט על איראן. עכשיו אני מודאג שבעתיים. בנט תמיד עושה הפוך ממה שהוא מבטיח. הוא יילחם באיראן כמו שהוא לא ישב עם מנסור עבאס, יאיר לפיד העבודה ומרצ'', אמר נתניהו.

"לנפתלי בנט אין את כוח העמידה בנושא האיראני. ראש ממשלה חייב להיות מסוגל להגיד לא לנשיא ארצות הברית. באיראן חוגגים היום כי הם מבינים שמהיום יש ממשלה חלשה ורופסת שתיישר קו עם תכתיבי הקהילה הבינלאומית. יש לי מסר בשבילם: לאופוזיציה בישראל יהיה קול ברור וחזק''.

נתניהו תהה: ''איך נגן על ההתיישבות כשרוב חברי הממשלה המיועדת בעד עקירת יישובים? איך אפשר לתת אמון במי שהונה את בוחריו בהונאה שכמותה לא ראינו בתולדות המדינה?".

ראש הממשלה היוצא הזהיר במליאת הכנסת: "מהרגע שארה"ב תחזור להסכם הגרעין עם איראן, הממשלה הנכנסת לא תאשר פעולות משמעותיות בתוך איראן כדי לבלום את תוכנית ההתחמשות".

נתניהו ביקש מהממשלה הנכנסת: "יש לי בקשה אחת צנועה בשם כל חבריי - תשתדלו לקלקל כמה שפחות את הכלכלה הנהדרת שאנחנו מפקידים בידיכם, כדי שנוכל לתקן אותה כמה שיותר מהר כשנחזור לשלטון".

נתניהו "אמשיך למלא את השליחות של חיי- להבטיח את קיומה של המדינה"ערוץ כנסת

נתניהו המשיך בנאומו: ''איך אפשר לתת אמון בידי מי שהונה את בוחריו בהונאה הגדולה בתולדות המדינה. בנט התחייב פעם אחר פעם שלא ישב עם השמאל ועם רעמ. ערב הבחירות הוא הבטיח שבשום תנאי לא יתן את ידו להקמת ממשלה בראשות לפיד. על זה נאמר בתהילים: ״פיהם דיבר שווא וימינם ימין שקר״. וגם השיר בן זמננו של להקת גזוז: מילים יפות ללא כיסוי, והבטחות ללא גיבוי, והסוף תמיד חסר סיכוי".

"אם המצביעים של בנט היו יודעים מה שהוא סגר עם לפיד עוד לפני הבחירות הוא לא היה עובר את אחוז החסימה ולא היה פה היום בכנסת''.

ראש הממשלה תקף: ''בנט הוליך שולל מאות אלפי מצביעי ימין והעביר את קולותיהם לשמאל. הוא בונה על כך שהציבור ישכח. אבל הציבור לא ישכח את תרגיל ההונאה הזה ויבוא חשבון איתו ועם חבריו בקלפי.

''בנט וחבריו הם פייק ימין וגם הציבור יודע את זה. יש צדיק אחד בסדום הזאת. ח״כ עמיחי שיקלי. הוא היחיד מבין חברי הכנסת של הימין המדומה, היחיד שנשאר נאמן לעקרונותיו. לא הוא העריק, אתם חברי ימינה, אתם העריקים'', כך נתניהו.

הנאום הקצר של ראש הממשלה החליפי יאיר לפידערוץ כנסת

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ המיועד ח"כ יאיר לפיד עלה לנאום במליאת הכנסת והודיע: "אני אוותר על הנאום שתכננתי לשאת, עליתי הנה רק מסיבה אחת, אני רוצה לבקש סליחה מאימא שלי, בת 86. אנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים ועשינו את זה כי בכך הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע החשוב הזה, והיא תראה איך מתחלף שלטון.

''כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל, לא היה לנו פרלמנט ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי. ובמקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר גם מתבייש בכם וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם", כך לפיד.

לאחר סיום נאומיהם של בנט, לפיד ונתניהו ייערך דיון סיעתי, בו יוקצו לכל סיעה 9 דקות לנאום שיחולקו על פי בקשתה. בסיום הדיון הסיעתי תבחר הכנסת יו"ר חדש ולאחר מכן תתקיים הצבעת האמון בממשלה.

אם תזכה הממשלה בראשות בנט ולפיד לרוב יעלו חבריה בזה אחר זה על הדוכן ויצהירו אמונים כקבוע בחוק. בחירת היו"ר, ההצבעה וההשבעה צפויים להתרחש לא לפני השעה 20:00 בערב.