תם עידן נתניהו: נפתלי בנט - ראש ממשלת ישראל

ממשלת ישראל ה-36 זכתה באמון הכנסת. נפתלי בנט ראש הממשלה, יאיר לפיד ראש הממשלה החליפי. 60 ח"כים הצביעו בעד, 59 נגד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בתמוז תשפ"א | עודכן: 20:56

תם עידן נתניהו: נפתלי בנט - ראש ממשלת ישראל-ערוץ 7
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
צילום: דוברות הכנסת

הממשלה ה-36 זכתה הערב (ראשון) באמון הכנסת: נפתלי בנט הוא ראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל, יאיר לפיד הוא ראש הממשלה החליפי.

60 ח"כים הצביעו בעד הממשלה, 59 ח"כים הצביעו נגד.

ממשלת בנט-לפיד שמה סוף ל-12 שנות שלטונו הרצופות של בנימין נתניהו, שכעת הפך ליו"ר האופוזיציה וגם התיישב בכיסאות האופוזיציה במליאת הכנסת.

הקואליציה החדשה הייתה אמורה למנות 61 חברי כנסת, אך ח''כ סעיד אלחרומי מרע"מ נמנע בשל סוגיית הריסת בתים בנגב.

ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו אמר: ''זה ערב חג באולפני הטלוויזיה אבל ערב לא קל למיליוני אזרחי ישראל. אני מבקש מכם: אל תיפול רוחכם. אנחנו נחזור - ומהר יותר ממה שאתם חושבים''.

לשכת ראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, תיאמה עם לשכת ראש הממשלה הנכנס, נפתלי בנט, פגישת חפיפה בין השניים שתיערך מחר בשעות הצהריים במשרד ראש הממשלה בירושלים.

נפתלי בנט
צילום: קובי גדעון, לע"מ

מוקדם יותר נאם בנט במליאת הכנסת. הח"כים החרדים השמיעו קריאות ביניים: "נוכל, גונב את קולות הבוחרים שלך".

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', מיכל וולדיגר ואורית סטרוק הוצאו מהמליאה לאחר שנופפו בתמונות של נרצחי טרור. גם ח"כ בן גביר הוצא מהאולם לאחר שהניף דגל שחור.

בנט פתח את נאומו במילות תודה לרה"מ היוצא נתניהו: "תודה לך אדוני רה"מ על שירות ארוך שנים ועטור הישגים למען מדינת ישראל. כרה"מ פעלת לאורך שנים רבות במסירות לביצור עוצמתה המדינית, הביטחונית".

ראיתיך לא פעם מקרוב בדיונים ביטחוניים ארוכים בשעות הקטנות של הלילה שואל, חוקר ודורש מתוך תחושה של כובד האחריות. בנימין ושרה נתניהו, לאורך הדרך לא תמיד הסכמנו אבל שניכם הקרבתם המון מבחינה אישית כדי לשרת את העם שלנו. הכרת הטוב היא ערך יסוד ביהדות, וזה הזמן של העם לומר לכם תודה", אמר בנט.

בנט אמר כי "אנחנו נפתח פרק חדש ביחסים עם אזרחי ישראל הערביים. חייב לתת את הקרדיט לראש הממשלה נתניהו שפרץ את הדרך בסדרת מפגשים עם מנסור עבאס".

"אנחנו מבינים את מצוקותיה וצריכה של החברה הערבית. הם זועקים שנסייע במאבק בפשיעה, מצוקת דיור, הפערים בחינוך, אנחנו נתחיל בתהליך נכון להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב כדי שהם יוכלו לחיות בכבוד. כל מי שנסע לים המלח דרך ערד לפני 20 שנה ועכשיו רואה את ההזנחה''.

''לפיד יוביל תהליך שיקום במשרד החוץ; ליברמן יוביל תוכנית להחזרת מובטלי הקורונה לעבודה. נגדיל את קצבת ההכנסה לקשישים ל-70% ונפתח תחרות במערך הכשרות. היוזמה של סער לפיצול תפקיד היועמ"ש היא צעד ראשון ומשמעותי שלא נעשה כבר שנים''.

ראש האופוזיציה המיועד בנימין נתניהו נאם גם הוא במליאת הכנסת ותקף את הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד. ''שמעתי את הדברים של בנט על איראן. עכשיו אני מודאג שבעתיים. בנט תמיד עושה הפוך ממה שהוא מבטיח. הוא יילחם באיראן כמו שהוא לא ישב עם מנסור עבאס, יאיר לפיד העבודה ומרצ'', אמר נתניהו.

"לנפתלי בנט אין את כוח העמידה בנושא האיראני. ראש ממשלה חייב להיות מסוגל להגיד לא לנשיא ארצות הברית. באיראן חוגגים היום כי הם מבינים שמהיום יש ממשלה חלשה ורופסת שתיישר קו עם תכתיבי הקהילה הבינלאומית. יש לי מסר בשבילם: לאופוזיציה בישראל יהיה קול ברור וחזק''.

נתניהו תהה: ''איך נגן על ההתיישבות כשרוב חברי הממשלה המיועדת בעד עקירת יישובים? איך אפשר לתת אמון במי שהונה את בוחריו בהונאה שכמותה לא ראינו בתולדות המדינה?".

ראש הממשלה היוצא הזהיר במליאת הכנסת: "מהרגע שארה"ב תחזור להסכם הגרעין עם איראן, הממשלה הנכנסת לא תאשר פעולות משמעותיות בתוך איראן כדי לבלום את תוכנית ההתחמשות".

נתניהו ביקש מהממשלה הנכנסת: "יש לי בקשה אחת צנועה בשם כל חבריי - תשתדלו לקלקל כמה שפחות את הכלכלה הנהדרת שאנחנו מפקידים בידיכם, כדי שנוכל לתקן אותה כמה שיותר מהר כשנחזור לשלטון".

נתניהו המשיך בנאומו: ''איך אפשר לתת אמון בידי מי שהונה את בוחריו בהונאה הגדולה בתולדות המדינה. בנט התחייב פעם אחר פעם שלא ישב עם השמאל ועם רעמ. ערב הבחירות הוא הבטיח שבשום תנאי לא יתן את ידו להקמת ממשלה בראשות לפיד. על זה נאמר בתהילים: ״פיהם דיבר שווא וימינם ימין שקר״. וגם השיר בן זמננו של להקת גזוז: מילים יפות ללא כיסוי, והבטחות ללא גיבוי, והסוף תמיד חסר סיכוי".

"אם המצביעים של בנט היו יודעים מה שהוא סגר עם לפיד עוד לפני הבחירות הוא לא היה עובר את אחוז החסימה ולא היה פה היום בכנסת''.

ראש הממשלה תקף: ''בנט הוליך שולל מאות אלפי מצביעי ימין והעביר את קולותיהם לשמאל. הוא בונה על כך שהציבור ישכח. אבל הציבור לא ישכח את תרגיל ההונאה הזה ויבוא חשבון איתו ועם חבריו בקלפי.

''בנט וחבריו הם פייק ימין וגם הציבור יודע את זה. יש צדיק אחד בסדום הזאת. ח״כ עמיחי שיקלי. הוא היחיד מבין חברי הכנסת של הימין המדומה, היחיד שנשאר נאמן לעקרונותיו. לא הוא העריק, אתם חברי ימינה, אתם העריקים'', כך נתניהו.

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ המיועד ח"כ יאיר לפיד עלה לנאום במליאת הכנסת והודיע: "אני אוותר על הנאום שתכננתי לשאת, עליתי הנה רק מסיבה אחת, אני רוצה לבקש סליחה מאימא שלי, בת 86. אנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים ועשינו את זה כי בכך הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע החשוב הזה, והיא תראה איך מתחלף שלטון.

''כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל, לא היה לנו פרלמנט ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי. ובמקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר גם מתבייש בכם וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם", כך לפיד.טוען....