המבחן של הציבור הדתי-ליברלי מתחיל עכשיו

כבר שנים שהציבור הדתי לאומי נמצא "באופוזיציה" מבחינת השיח לגבי שירותי הדת במדינת ישראל.

יובל אהלי , ד' בתמוז תשפ"א

המבחן של הציבור הדתי-ליברלי מתחיל עכשיו-ערוץ 7
יובל אהלי
צילום: עצמי

היום אחה"צ ייכנס לתפקידו מתן כהנא כשר הדתות (או השר לשירותי דת או השר במשרד לענייני דת כמו שהחליטו בטמקא) ובעצם יהיה השר הדתי-לאומי הראשון מאז יצחק לוי ב-1998 (אני לא מחשיב את כהונתו של בנט במשרד כי הוא לא באמת רצה להיות שם או עשה משהו בעניין...)

כבר שנים שהציבור הדתי לאומי נמצא "באופוזיציה" מבחינת השיח לגבי שירותי הדת במדינת ישראל. כבר שנים ששליטה חרדית במשרד, ברבנות הראשית ובמוקדי הכוח לא אפשרו לקולות אחרים לבוא לידי ביטוי, מה שיצר במשך השנים ניתוק מציבורים רחבים שהגיע בשיאו לשפל באמון הציבור במוסד הרבנות הראשית עם 20% בלבד והנמוך מכל המוסדות הממשלתיים.

וכשאתה מקבל את המושכות אחרי כל כך הרבה שנים קל מאוד לשנות מיד כיוון, להתחיל לשנות וליזום רפורמות מה שיכול בקלות "לתקוע אצבע בעין" למתנגדים שעד לפני כמה שעות היו על אותו כיסא. וזה גם מובן לגמרי, אחרי שנים בהם ציבור מסוים מרגיש מושתק, ללא קול, סמכות או אחריות ביחס לשירותי הדת במדינה הנה ההזדמנות לשנות את המציאות.

אבל כאן גם מגיע האתגר.

היהדות מאז ומעולם ידעה לשמור על איזון שבין שמרנות וחידוש, בין מסורת והתחדשות. זו תהיה טעות חמורה לנהוג באותה מידה שבה נהגו בנו ובתפיסת עולמנו, הבשורה צריכה להיות אחרת - שירותי דת יעילים ומאירי פנים שנותנים מקום לקהילות הדתיות השונות שחיות במדינת ישראל.

נכון, אגף הכשרות צריך ניעור רציני אבל זה לא אומר לפסול את הקיים אלא לאפשר לעוד גופים להצטרף למשימה הלאומית. תחום הגיור זקוק לתכנית אסטרטגית ולמחשבה ציונית ולאומית אבל זה לא חייב לבוא עם פסילה של דיינים שחושבים אחרת.

יש ערך עצום לרב ראשי ציוני שרואה ערך במדינת ישראל ובתקופת החיים בה זכינו להיות אבל ודאי שאין זה אומר זלזול ברבנים שחושבים אחרת. במשך שנים ביקשנו שייתנו גם לנו מקום וזו אחריות שלנו לאפשר לאחרים את אותו דבר שביקשנו לעצמנו.

זו ההזדמנות להראות שהתפיסה הדתית הליברלית לא מבקשת "להחריב" את היהדות, לא מבקשת "לטשטש" את זהותה היהודית של המדינה, היא לא "עמלק" ורבניה (ורבניותיה) הם א.נשי תורה והלכה, מדינה וציונות.

זו ההזדמנות להראות איך ניתן לנהל מדינה יהודית ומוסדות רבניים בצורה ששם אלוקים יתקדש על ידם, יחבר אליהם יותר אזרחיות ואזרחים וייתן חופש לכל קהילה להביא לידי ביטוי את חייה הדתיים והרוחניים.

זו לא תהיה משימה קלה אבל מהיכרותי הדלה אני חושב שמתן כהנא יכול להיות האדם הנכון במקום הנכון ועם קצת עזרה, המון רצון טוב ולא מעט תפילות אפשר יהיה לקיים את דבריו של הרב קוק: "הישן יתחדש והחדש יתקדש"