שי ראובני
שי ראובניצילום: עצמי

מכירת החיסול של עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל שהתבצעה אתמול ב"כנסת" ישראל, כואבת יותר מדברים אחרים, מבחינה זו שהפעם אנחנו הם אלו שנתנו לאויבנו להרים ראשם ועוד בפרלמנט, לא פחות ולא יותר. כל מי שיביט בהסכמים הקואליציוניים יבין מיד את מכירת החיסול שנעשתה כאן.

עם ישראל ותורת ישראל נמכרו אתמול, קודם כל ולפני הכל מבחינה זו (ומעוד רבות, אך לא כאן המקום להאריך) שהממשלה שקמה ובפרט מפלגת "ימינה" התעלמו התעלמות גמורה מכלל הגורמים הרבניים האורתודוכסיים שפנו אליהם (שבעים פנים לתורה), חלקם אף לא ענו לשיחות ישירות מהם.

הם כן התחשבו כמובן בראביי הרפורמי (הפן השבעים ואחת, אה אין כזה) החדש בכנסת ונתנו לו לכהן במרכז העצבי של מערכת החקיקה הישראלית ראשות וועדת חוקה חוק ומשפט, הם גם נתנו לו לפתוח מחלקה לרפורמים בסוכנות היהודית. התבוללות מסתבר, היא כבר לא מילה גסה. כך נמכרו עם ישראל ותורתו, על כל שבעים פניה.

ארץ ישראל, נמכרה (גם) במובן זה שמדיניות "אפס משילות" בנגב וביהודה ושומרון מקבלת עתה "הכשר" ממשלתי ולא עוד מסתבר שפרויקט "אחת-עשרה הנקודות" של הבדואים בנגב הצליחה. אני כבר שומע את הטיעון, "אז מה גם ביבי לא עשה כלום כל השנים", בחייאת חאלס עם הטיעון המגוחך הזה, ממתי טיעון בוגר ואחראי מתנסח באופן של "הוא התחיל" "הוא עשה" "הוא לקח", זה לא רציני. (אגב גם סגל כתב על זה).

נחזור לעניין, האם הבדואים והערבים אינם זקוקים לפתרונות דיור ברי קיימא? וודאי שהם זקוקים. אני לפחות סבור שצריך לסייע להם, אך לא כשהם רואים זאת כ"מטרה לאומית ראשונה במעלה" כמו שאמר עאבס אתמול על דוכן הכנסת  או כמו שאמר רק הבוקר עיסאווי פריג' במבזק שהובא בערוץ נכבד זה, "אין הצדקה או חוקיות לבנות מאחז על אדמה פרטית של פלסטינים", איזה כיף של ממשלת אחדות לאומית יש לנו, אולי דו לאומית.

אחרי שהראנו איך נמכרו כלל יסודות עם ישראל, מגיע הטיעון הכי שטחי ואינסטגרמי שיש, "מה אתה רוצה סוף סוף יש ראש ממשלה עם כיפה". בואו נדבר רק רגע אחד על תפקידה של הכיפה ואחר כך ניפטר מה"טיעון" הזה. מהותה של הכיפה הוא התוכן אותו היא מייצגת, שאמור לבוא לידי ביטוי בכך שגברים מישראל חובשים אותה. תפקידה של הכיפה הוא להזכיר לנו שיש מישהו מעלינו, נו, אז מה אם נזכור שיש מישהו מעלינו?

כל מי שגר בבניין זוכר יפה מאוד שיש מישהו מעליו וזה לא עושה לו שום דבר. מהותה של הכיפה היא להזכיר שאלוהים, מעוניין שנפעל בעולם על פי ערכים מסוימים, תפיסות עולם מסוימות ונקדם טוב, מוסר וצדק לכלל האנושות והבריאה בכלל. יסודות הפעולה הזו מתבטאים בעיקר על ידי עם ישראל בארץ ישראל עם תורת ישראל. בנוסף לכל התוכן הפנימי הזה, חבישת כיפה גם נפסקה להלכה במסורת ישראל.

להכשיר אדם שיוצא נגד כלל יסודות ישראל, נגד רוב מניין ובניין של רבני עם ישראל, מכשיר התבוללות ובמו ידיו נותן אדמות למדינה פלסטינית (ככה הם תופסים את זה ואנחנו לא אומרים כלום וכידוע שתיקה כהסכמה.) ועוד. להכשירו על ידי האמירה "לפחות יש לו כיפה על הראש" זה מעוות ונותן מקום להסתכלות שטחית על המציאות, אתם יודעים למי עוד יש כיפה?

לעבריינים, לא זכור לי שעליהם אומרים "לפחות יש להם כיפה". אה, יש עוד מישהו עם כיפה, האפיפיור, זה לא מנע ממנו לשתף פעולה עם רוצח ההמונים יימח שמו בשואה. עדיף שישימו סמרטוט על הראש. סמל חיצוני ללא תוכן פנימי במקרה הטוב לא שווה כלום, במקרה הפחות טוב הוא עלול לתת לגיטימציה לעיוותים.

בנט אולי הונה את בוחריו ואת מצביעי הימין, אבל הוא אינו נוצרי וגם לא עבריין, עדיין. כיוון שכרגע השתלטות על הדמוקרטיה באמצעות הונאה של מאות אלפים עדיין נחשב עבירה פלילית, מקווה שיבוא יום ולעבוד על 200,000 מצביעים יהיה עבירה פלילית במדינה הזאת. הוא ושאר הנוכחים חובשי הכיפה אתמול בטקס השבעת הממשלה, בין אם לשעת השבועה ובין אם בכלל עשו אתמול עוולה שלא תישכח.

כשכל התוכן הפנימי של הכיפה ומשמעותה נעלם ונשארנו רק עם חתיכת בד על ראשנו, חוץ מתמונה שמצטלמת יפה ומטיעון מחנות "הכל בשקל" (שאני מאוד מקווה שיפסיקו להשתמש בו) לא נשארנו עם הרבה. אינני קורא לאף אחד להוריד את הכיפה, רק לחיות את הערכים אותם היא מייצגת, לא רק בבית הכנסת אלא גם ובעיקר בסוגיות הלאומיות והערכיות העומדות לפתחנו.