הבנות בסיום המסע מול הכותל
הבנות בסיום המסע מול הכותל צילום: שיר בן-מיכאל, 'החוויה הישראלית'

אחרי שחוו יריקות וגידופים אנטישמיים, קבוצה של 44 תלמידות י''ב חרדיות מבית הספר 'מרכז' בברוקלין הגיעו לישראל באמצעות חברת 'החוויה הישראלית' למסע חינוכי של כשבועיים, בסופו קיבלו את תעודות הגמר שלהן כאשר הוריהן צופים בהן דרך הזום.

על גג שצופה לכותל המערבי ישבו בנות בית הספר וקיבלו את תעודות סיום בית הספר שלהן. עד הרגע האחרון לא היה ברור האם הטיול לישראל יתאפשר אחרי שכבר נדחה.

בפעם הקודמת שהגיעה קבוצה מבית הספר מרכז בברוקלין לישראל, היה זה חודש מרץ 2020. מיד לאחר חזרתם, נסגרו השמיים וזו הקבוצה הראשונה והמחוסנת שמגיעה אחרי פתיחת השמיים המחודשת.

לדברי מנהל הקבוצה הרב חיים ולדמן, ''הכל היה פה ניסי ניסים שהצלחנו בכלל להגיע. בתי ספר רבים רצו להגיע ולא יכלו כי לא קיבלו אישורים ואנחנו היחידים שקיבלנו. לבנות היה חשוב להגיע לכאן ולקבל את תעודות הגמר''.

אלישבע מינקופף, בת 18 מברוקלין, סיפרה: "זאת הפעם הראשונה שלי בישראל ואני יודעת היום שאני רוצה לעלות לארץ". לדבריה, היא למדה את התנ''ך בבית הספר אבל לא הכירה את המקומות והחוויה כאן בישראל נתנה לה פרספקטיבה. יחד עם עליית האנטישמיות בתקופה האחרונה בניו יורק היא הבינה שישראל היא כנראה המקום בשבילה".

דבורי פליישמן, בת 19 מברוקלין, מספרת כי הטיול הזה גרם לה להרגיש מחוברת עוד יותר לתורה ולעם ישראל. היא אמרה שהקורונה ממחישה עוד יותר את הצורך בישראל. היא לא מאמינה ''שכל העולם נמצא עדיין תחת הקורונה אבל ישראל הצליחה לצאת מזה''.

עמוס חרמון, מנכ''ל חברת 'החוויה הישראלית', סיכם: "מידי שנה אנו מביאים לארץ אלפים רבים של צעירים יהודים מכל העולם. בתקופת הקורונה צעירים ששאפו להגיע לכאן לא יכלו לעשות זאת, והנה עכשיו עקב בצד אגודל הם מגיעים. הגעת בית הספר מרכז בברוקלין מסמנת בעיקר את ההתעקשות שלנו לא לוותר על אף צעירה או צעיר יהודים שיקבלו הזדמנות להגיע לכאן בצומת כה חשוב בחייהם ולחזק את הקשר שלהם לישראל''.

חנה פרי-זן, יו"ר החוויה הישראלית: "החוויה הישראלית ממשיכה במאמציה בכל הקהילות היהודיות בעולם לאתר צעירים מחוסנים לממש את חלומם להגיע לסיור חינוכי בישראל..״