יהודה גזבר-פניגשטיין חותם על הספר ומחלק ופלים לימון למבקרים
יהודה גזבר-פניגשטיין חותם על הספר ומחלק ופלים לימון למבקרים צילום: אריאל פייגלין

יריד שבוע הספר הוא חגיגה לקוראים אבל לא פחות מזה - הוא החג של הסופרים. הם עומדים כולם מאחורי הדוכן, מחויכים, חותמים על ספרים ומדברים עם קוראים. חלקם עושים את זה כבר כמה שנים, הותיקים שבהם אפילו עשר, עשרים ושלושים שנה, אבל לחלקם השנה זו הפעם הראשונה.

"זה מרגש" משתף אותנו הסופר יהודה גזבר'פניגשטיין שזו לו השנה הראשונה לעמוד מהעבר השני של הדוכן, "אני יודע שזה בנאלי, אבל מה אני אעשה זה ממש מרגש. כל הדרך הלב שלי פעם בטירוף".

אולי תתן לנו איזה דימוי? שנדע להשוות? למשל "מרגש כמו בת מצווה של אחות"?

"לא חושב שזה הדימוי, זה יותר מרגש כמו לפגוש מישהו שלא..." הוא מחפש את הדימוי המדויק ואז חוזר בו, "זה מרגש כמו בדרך לראיון עבודה, רק שיחסי הכוחות קצת התהפכו כאן. זה די מדהים שאנשים קונים את הספר והם לא מכירים אותי, או שבאים אליי ואומרים שהספר היה משמעותי או אפילו יש כאלו שמביאים את העותק שלהם מהבית כדי שאחתום עליו. זה מוזר לי, אז אני מתרגש".

אבל יהודה הוא לא דוגמה קלאסית של סופר שזו הפעם הראשונה שלו בשבוע הספר, כי האמת היא שספר הביכורים של יהודה, ספר סיפורים קצרים בשם 'ופלים לימון', יצא לפני יותר משנה. ואז הגיעה הקורונה...

"כל הבאזז הלך. אין לי ממש למה להשוות אז אני לא יודע להגיד כמה בדיוק זה השפיע, ומה היה קורה אם הייתי מגיע לפה בשנה שהספר יצא. אבל משתדלים לא לחשוב על זה, נכון שהתבאסתי שנה שעברה, אבל זה עבר ואני ממש שמח השנה".

גם לרב חיים נבון, שעומד וחותם על ספריו שני דוכנים שמאלה מיהודה, הקורונה שינתה קצת את התכניות. בדרך כלל בשבוע הספר הוא חותם על ספר חדש אחד, השנה יש לו שניים - 'חופשי זה' (פרוזה) ו'מדינה קטנה לעם גדול' (עיון).

הרב חיים נבון בשבוע הספר
הרב חיים נבון בשבוע הספר צילום: איציק בירן

"תאמין לי" הוא צוחק, "אני כבר לא זוכר מתי היה שבוע הספר הקודם. פשוט תענוג לחזור, אתה רואה את האנרגיות של האנשים, איך ברגע שהיה אפשר הגיעו כל כך הרבה אנשים, וקונים, ומדברים. עם ישראל אוהב ספרים, אוהב ספרי יהדות, וזה פשוט תענוג לראות את זה".

אתה הרב חיים כותב גם סיפורת וגם עיון, אתה יהודה כתבת סיפורים קצרים, מה הכי נמכר? מה הקהל הכי רוצה?

"יש אנשים שמגיעים ומעקמים את האף" משתף יהודה. "'מה? סיפורים קצרים? אני לא אוהב' זו תגובה שאני מקבל, אבל זה בסדר, אף אחד לא אוהב את כל הספרים בעולם".

"האמת שירושלמים מאוד אוהבים עיון" עונה הרב נבון. "היית חושב שדווקא הסיפורת תלך יותר כי היא יותר עממית ופופולרית, אבל אנשים פה מאוד אוהבים גם את ספרי העיון. זה מאוד נחמד לראות".

"הרבה שנים כבר אומרים שאולי נגמר עידן הספר" מסכם הרב נבון, "אבל מספיק לבוא לפה ולראות שזה ממש לא מה שקורה".