מפקד טייסת נכשל בטיסה?!

משום מה, אפילו מתן כהנא שהיה מפקד טייסת קרב – נכשל בעיקרון הטיסה הבסיסי ביותר

אריאל סילברשטיין , ד' בתמוז תשפ"א | עודכן: 09:10

מפקד טייסת נכשל בטיסה?!-ערוץ 7
נפתלי בנט ומתן כהנא
צילום: שימוש חופשי

טייסים לומדים ויודעים המון. אבל יש סכנה אחת שאותה כל טייס משנן לעצמו ונזהר ממנה ביותר.

אחת הסכנות הגדולות ביותר בטיסה הוא ה"ורטיגו". ה"ורטיגו" או בשמו המקצועי Spatial Disorientation הוא הגורם האחראי לכ-25 אחוז מכלל התאונות הקטלניות בתעופה הצבאית.

לא פעם, נאלצים טייסים – ובמיוחד טייסי קרב – לטוס בטיסת מכשירים. כשטייס טס בלילה מעל הים, הוא  מוצא את עצמו מוקף בשחור - מעליו שמיים שחורים ומתחתיו ים שחור משחור. מצב זה מאלץ את הטייס להסתמך אך ורק על המכשירים במטוס המראים לו איפה השמיים ואיפה הים. 

כל עוד הטייס מסתמך עליהם במדויק הוא יכול לטוס בבטחה ולדעת שהשמיים למעלה והים למטה. 

אך יש מצב מאוד מסוכן שיכול לקרות לטייס. מבלי שהוא שם לב, תוך כדי טיסה, המטוס לאט לאט נוטה יותר ויותר הצידה. הטייס לא שם לב מכיוון שהוא לא רואה שום דבר, אך בפועל הוא יכול להגיע למצב שהמטוס לגמרי הפוך וגופו של הטייס חושב שהוא נמצא ישר.

מצב זה הוא מסוכן ביותר, מכיוון שהטייס יכול ברגע אחד לנסוק למעלה – והוא בעצם נכנס הישר לתוך הים.. 

אך הבעיה לא נגמרה.. ברגע שהטייס שם לב במכשירים שהוא נמצא הפוך, הוא ישר חייב להפוך בחזרה את המטוס אחרת הוא יתרסק. אך ברגע שהוא הופך את המטוס בבת אחת, הטייס נכנס לבעיה חדשה בה גופו של הטייס בטוח שהטייס נמצא הפוך כשבאמת הוא ישר..

במצב כזה אי אפשר להמשיך בטיסה, שכן גופו של הטייס מתנהג כמו בן אדם הפוך – סחרחורת, דם לראש, בחילה, הקאה וכו'. 

אז מה עושים? התשובה מפתיעה בפשטותה. 

טסים אל קו החוף. ברגע שעיניו של הטייס יראו את קו החוף שתחתיהן, גופו יבין מה למעלה ומה למטה והכל יסתדר ויבוא על מקומו בשלום. 

אם הטייס והמטוס זה האדם, והטיסה בין הים לשמיים היא החיים ובתוכם השדה הפוליטי – אז קו החוף הוא התורה. 

אדם יכול לחיות את חייו ולחשוב שהוא יודע מה מוסרי, מה ערכי ומה "טובת המדינה". אך לא פעם, המציאות מבלבלת. האדם הוא מושפע ומשתנה. כמו כל דבר סופי בעולם הזה.

ויש מקרים בהם האדם לאט לאט בלי לשים לב קצת יוצא מאיזון ערכי. הוא חושב שהוא עדיין ישר – אבל הוא הפוך. ממש הפוך. זה מצב קשה – אך יש פיתרון. תורה. סם החיים והנצח. מוסר וערכים אובייקטיבים שאינם משתנים ואינם מתהפכים. אם אדם קשור באמת לתורה וגוזר ממנה את ערכיו ומעשיו – חזקה שלא יתהפך, ואם יתהפך ידע להתיישר. אך אם המצפן של האדם זה לא התורה – סופו לחלות ב"ורטיגו ערכי" ולהסתכן בנסיקה ישירות לתוך הים. 

מסתבר, שמתן כהנא מפקד הטייסת, ואיתו שאר חברי ימינה חלו במחלת ה"ורטיגו הערכי". אך נראה, שכמו לא מעט מנהיגי ימין שהיו לפניהם שלא היו מחוברים לתורה (ע"ע אריאל שרון) – גם בנט, כהנא, שקד ושאר חברי ימינה ותקווה חדשה איבדו את הכיוון לחלוטין. זה מה שקורה כשאין חיבור לערכי הנצח. 

אבל אנחנו לא נלחצים. אנחנו עם הנצח. עם תורת הנצח. אנחנו לא מבינים למה הקב"ה מסובב אותנו בסיבוב הזה. אך אנחנו בטוחים שמהחילול ה' הגדול הזה יצמח בירור נוקב וקידוש ה' גדול. בעזרת ה' ובהשתדלותנו הרצינית. 

"וְאָשִׁיבָה שֹׁפְטַיִךְ כְּבָרִאשֹׁנָה וְיֹעֲצַיִךְ כְּבַתְּחִלָּה אַחֲרֵי כֵן יִקָּרֵא לָךְ עִיר הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה" "והסר ממנו יגון ואנחה ומלוך עלינו אתה ה' לבדך בחסד וברחמים".