שמעון סבג
שמעון סבגצילום: עמותת יד עזר לחבר

עמותת יד עזר לחבר נוסדה בשנת 1995 כשהסיבה להקמתה היה מצבם הכלכלי והחברתי העגום של ניצולי השואה שרבים מהם סובלים ממצוקה כלכלית וחברתית.

"נכון לשנת 2021, חיים בישראל כ-175,000 ניצולי שואה. למרבה הצער מרביתם מקבלים מהמדינה קצבה זעומה של כמה מאות ש"ח בחודש. ברור שלא ניתן להתקיים כך בכבוד", אמר שמעון סבג, מנכ"ל עמותת יד עזר לחבר.

לשם כך הקימה עמותת יד עזר לחבר, שכל פעילותה ממומנת על-ידי תרומות, מתחם מגורים רחב היקף בעיר חיפה. במתחם חיים כ-120 ניצולי שואה שזוכים למגורים בסטנדרט הולם, חדר אוכל בניהול שני שפים בעלי ניסיון רב, חוגים, טיפולי פיזיוטרפיה, טיפולי שיניים, טיפולים רפואיים, הופעות – וליחס חם ומחבק שהפך את המקום לבית אמיתי.

"המתנדבים הרבים שמגיעים להתנדב בבית החם מלמדים עד כמה עם ישראל ערב זה לזה. ניצולי השואה שרדו את הנורא מכל, ואני ויתר מתנדבי העמותה התחייבנו לא להשאיר אותם מאחור" הסביר שמעון סבג, מנכ"ל עמותת יד עזר לחבר.

בנוסף לבתים החמים מחלקת עמותת יד עזר לחבר מאות ארוחות חמות כל יום לניצולי שואה ולמשפחות נזקקות, וזאת באמצעות בתי תמחוי ומשלוח חבילות לבתים. העמותה מפעילה גם בתי מחסה להומלסים ולנוער בסיכון, מרפאת שיניים שמטפלת ללא עלות בילדים ובמבוגרים, שני בתי ילד שבהם יכולים ילדים ממשפחות מועטות יכולת לבלות בשעות אחר-הצהריים, ועוד מגוון רחב של פעילויות למען נזקקים מכל שכבות האוכלוסייה.

העמותה נוהגת גם לארגן מידי שנה אירועי בר-מצווה לעשרות ניצולי שואה ברחבת הכותל המערבי בירושלים. באירועים המרגשים הללו ניתנת הזדמנות למי שנגזלה ממנו האפשרות בתקופת השואה לעלות לתורה..

עמותת יד עזר לחבר אף התרחבה לאחרונה ופתחה בית הארחה לניצולי שואה בירושלים. שוויו של כל פרויקט בית הארחה עומד על כ-10 מיליון ש"ח. בבית הארחה יוכלו ניצולי השואה להתארח ללא עלות, בהזמנה מראש בכל ימות השנה. פרויקט זה נרקם שנים רבות תחת חזונו מר שמעון סבג ובעזרת התרומה העניפה והאדיבה של ד"ר מייק אוונס וארגון "ידידי ציון" מארה"ב.

העמותה אינה מתוקצבת על ידי המדינה או הרשויות וכל פעילותה ממומנת ע"י תרומות פרטיות ואנשים טובים באמצע הדרך. לתרומות לעמותת יד עזר לחבר חייגו 04-866-6988 או היכנסו לאתר העמותה בכתובת: https://yadezer.org.il

בר מצווה לניצול שואה
בר מצווה לניצול שואהצילום: עמותת יד עזר