אסאן נמלט על גגות פריז
אסאן נמלט על גגות פריז Emmanuel Guimier /Netflix

נטפליקס לקחו הימור עם 'לופן'. הייתה להם כבר סדרה ביד, עשרה פרקים לא ארוכים מדי (ממוצע של ארבעים דקות לפרק), והם החליטו לחצות אותה לשניים מתוך ניסיון לסחוט את הלימון עד טיפת המיץ האחרונה.

החצי הראשון של ההימור בהחלט השתלם להם, חמשת הפרקים הראשונים עלו לשירות הסטרימינג בינואר ושטפו את העולם בסערה: לופן היא היא הסדרה הצרפתית הראשונה שדורגה בין עשרת המובילים בנטפליקס ארצות הברית, כשבשיא שלה היא הגיעה למקום השלישי.

בצרפת עצמה היא כמובן כבשה את המקום הראשון, וכך גם בעוד מדינות רבות כמו גרמניה, אוסטריה, איטליה, ספרד, דנמרק, שבדיה, קנדה, ברזיל, ארגנטינה ודרום אפריקה. לפני כחודשיים חשפה נטפליקס כי החלק הראשון של הסדרה היה התוכן הנצפה ביותר שלהם, עם הערכות של מעל שבעים מיליון משתמשים שצפו בו.

חצי שנה אחרי, נטפליקס מתכוונים לפדות את החצי השני של ההימור. חמשת הפרקים ששוחרו שבוע שעבר זינקו מיידית לראש רשימת הצפיות, ומככבים, בין היתר, במקום הראשון ברשימת הצפייה של הישראלים.

לטובת מי שהספיק לשכוח בחצי שנה שעברה ארסן לופן, שעל שמו נקראת הסדרה, הוא דמות דמיונית של פורץ ג'נטלמן ובלש לעת מצוא שמככב בספריו של הסופר הצרפתי מוריס לבלאן, וגם, וזה מה שחשוב לענייננו, גיבור ילדותו ומושא לחיקוי של אסאן דיופ – גנב, ג'נטלמן ואבא של ראול.

אסאן הוא הגיבור הראשי של הסדרה החדשה, ובכל פרק אנחנו מקבלים עוד הצצה לעלילותיו ולניסיון הנקמה שלו במשפחה העשירה שאחראית למות אביו, כשאת הרעיונות ל'טריקים' הגאוניים בהם הוא משתמש הוא שואב מאותם ספרים ישנים שכל ילד בצרפת מכיר.

'לופן' עשויה טוב, מדויק, ובאופן לא פחות חשוב מזה, מהודק. בלי אלימות מיותרת, בלי קטעי עירום או תמונות לא צנועות, בלי גאדג'טים מתוחכמים ובלי יותר מדי דמויות. מספר מצומצם של דמויות, שמשוחקות בידי שחקנים מעולים, עלילה טובה ומעניינת (יש כמה פספוסים קטנים, אבל זה לגמרי נסלח) וגנב אחד בשם אסאן דיופ שקשה שלא להתאהב בו.

אבל, וזה אבל גדול, כל זה היה נכון לחלק הראשון של הסדרה, מ'לופן חלק ב' כבר תצאו עם תחושה מעט שונה. אולי זה הציפיות שלנו שעלו בחצי שנה שחלפה, אולי זה דעיכה טבעית של סדרה אל סופה המתבקש ואולי פשוט הפרקים פחות מושקעים, אבל אין מנוס מלומר שהחצי השני מעט מאכזב.

חורים בעלילה מתחילים להיפער, הם עדיין קטנים, נסבלים, בקושי סדקים, אבל הם בהחלט שם. טריקים והתחמקויות שבחלק הראשון היו עוצרי נשמה, עכשיו מתחילים כבר להעלות פיהוק. היינו שם נטפליקס, ראינו את זה.

בעוד החלק הראשון של הסדרה חגג את הפורמט והצליח להפתיע ולשעשע בכל פרק מחדש בדרך אל פסגת האקשן והמתח של הפרק החמישי, התחושה מפרק שש והלאה שהסדרה פשוט מקרטעת בכבדות אל סופה הטוב, במעין סרט אקשן חביב שחתכו אותו למקטעים.

ואחרי כל זה, למה בכל זאת לראות? כי חלק א היה מספיק שווה את זה כדי שארצה לראות איך זה נגמר, כי כנראה תהיה עונה שנייה שאולי תצליח לשחזר את ההצלחה וגם, כי סרט אקשן חביב זה אחלה סך הכל.