יומן אורות
יומן אורות צילום: עצמי

למי שמגיעים לירידים, לחנויות הספרים, וגם למי שלא - יש לנו המלצה מיוחדת – 'יומן אורות' מאת ד"ר שפרה מישלוב בהוצאת 'ידיעות ספרים' - יצא לאור ממש עם התפרצות הקורונה, ולכן לא זכה בשנה האחרונה לתשומת הלב הראויה לו. דומה שכעת הגיע הזמן לפגוש את הספר המיוחד הזה.

רבים כתבו על הרעיונות הכלליים, הגאוליים, העולמיים של הרב קוק, שהינם אכן מאד מרכזיים בתפיסתו וכתיבתו. אבל בכתיבה של הרב קוק יש גם נגיעות מאד עמוקות ברבדים פנימיים של הנפש והרוח. הוא משתף אותנו בתחושות, בחוויות של חיים. הספר הזה מתמקד בעבודה נפשית אישית פרטית של כל אחד ואחת. בהתבוננות שמקדמת את היכולות האישיות עד להרגשת שלמות ופעולה מיטבית.

הייחודיות של הספר הם לא הדיון והניתוח התיאורטי של הדברים, אלא היישום בחיי היומיום. הפסקאות של הרב קוק מלוות בפרשנות שמתווכת לקוראים את המילים הגבוהות ומראה את הרלוונטיות שלהם בהתמודדות היומיומית שלנו עם עצמנו, עם זוגיות, משפחה, עבודה, ילדים, חברים.

הפרקים קצרים במכוון, כשכל אחד מהם מאיר תכונת נפש או מצב חיים, והעיקר מצוי בסוף הפרק – בשאלות להתבוננות שמופנות לקוראים ומזמינות אותם לכתיבה, להסתכלות פנימה, לאימוץ מבט שמעלה אותם מעבר לכאן ולעכשיו ונותנות כלים להתקדמות. הספר מתמודד עם הצורך בחיזוקים מבחוץ, עם חולשות, ייאוש, בריחה לפתרונות שלא מיטיבים אתנו, פחד מהתקדמות, מהשקעה, ממאמץ, רצון להשיג מטרות שמעבר לכוחנו, פערים בין רצוי למצוי. הספר נותן כלים של קבלה עצמית, אמון בכוחותינו, תעוזה, הבנת המציאות שסביבנו, הבנת התפקיד ועוד.

בחסידות מדברים לא מעט על חשיבות ייחוד זמן להתבוננות באופנים שונים ומגוונים, ובהם כתיבה המאפשרת הפנמה. גם הרב קוק מתייחס לכתיבה כדרך לתיקון עצמי והעלאת האישיות: 'אי אפשר לאדם להגביה את עצמו משפלותו כי אם על ידי מה שכותב מערכי לבבו...' (שמונה קבצים, קובץ ו, פסקה לד). ספר זה נועד לפתוח את הלב ואת ההזדמנות להתבוננות מקדמת.

ד"ר שפרה מישלוב, מלמדת ולומדת שנים במדרשות ובאקדמיה, בעלת תארים מתקדמים במשפטים וברוח, מגישה את היומן בצורה בהירה ומאירת עיניים.