פורום למידה מבצעי לסיכום ראשוני של מבצע ״שומר החומות״ התקיים היום (שני) בראשות הרמטכ״ל, רא״ל אביב כוכבי.

הפורום המבצעי הוא חלק מתהליך התחקור והלמידה שיתקיים בחודשים הקרובים בצה״ל ויכלול צוותי תחקיר מטכ״ליים בתחומי הפעלת ובניין הכוח בין זרועיים ובין ארגוניים.

כמו כן, יתקיימו תחקירים במפקדות הראשיות שיעסקו בהכנות ומוכנות למלחמה, תהליך הלמידה תוך כדי המבצע, לקחים ליישום מיידי, בחינה של המבצע בראי תפיסת ההפעלה לניצחון ומימוש תר״ש ׳תנופה׳ ובדגש ללקחים לזירה הצפונית.

במהלך חודש יולי יוצגו התחקירים בדרגי הפיקוד השונים ובסופו צפוי פורום למידה מטכ״לי שמשכו יומיים בהשתתפות כלל חברי פורום מטכ״ל ומפקדים בכירים נוספים. בחודש אוגוסט יתקיים פורום מבצעי נוסף שיעסוק בהצגת הלקחים ובתהליך הטמעתם בצה״ל.

סיכום ראשוני של ״שומר החומות״
צילום: דובר צה"ל

במהלך הפורום עודכנו המפקדים בעיקרי תמונת המצב המבצעית והמודיעינית, הפקת הלקחים המיידית שנעשתה במגוון תחומי הפעלת ובניין כוח לאור המבצע והצגת מוכנות צה״ל לאפשרות של הסלמה נוספת ברצועת עזה בתקופה הקרובה.

בפורום השתתפו חברי פורום המטה הכללי, מפקדים בכירים ומפקדים משדרת הפיקוד המבצעית של צה״ל בכלל הזרועות והאגפים, ביניהן מפקדי גדודים, שייטות וטייסות.

חלקו הראשון של פורום הלמידה עסק בהשתלשלות האירועים בהיבטים המבצעיים והמודיעיניים במבצע 'שומר החומות', החל מהאירועים המקדימים וכלה בתהליך הסקת המסקנות והפקת הלקחים. במהלכו הציגו, ראש חטיבת המחקר, תא״ל עמית סער, ראש חטיבת המבצעים, תא״ל ירון פינקלמן, ראש חטיבת התורה וההדרכה, תא״ל אבי גיל.

חלק זה התמקד בדינמיקת ההסלמה שהובילה למבצע, הישגי צה"ל במבצע, הערכת המודיעין העדכנית, תהליך הלמידה במהלך ולאחר סיום המבצע וכן את הלקחים להמשך.

בחלקו השני הוצגו לרמטכ"ל עיקרי התובנות מהמבצע מפי המפקדים הבכירים בפיקוד הדרום, חיל האוויר, אגף המודיעין, זרוע הים, אגף התקשוב וההגנה בסייבר, פיקוד העורף ומאגף התכנון ובניין הכוח הרב-זרועי.

בסיום הפורום ובמעמד חגיגי העניק הרמטכ״ל את אות המערכה ברצועת הביטחון לנגד המשמעת של בה״ד 1 מאז 1968 והמשרת הוותיק בצה״ל - רנ״ג יצחק טאיטו שבשירותו השתתף כמעט בכל מלחמות ישראל. רנ״ג טאיטו שחגג אתמול את יום הולדתו ה- 80 התקבל באולם בהצדעה ובמחיאות כפיים על ידי עשרות המפקדים שישבו בקהל.

״מבצע 'שומר החומות' הסתיים ומפגש הלמידה הוא הזדמנות טובה למנות את ההישגים מחדש״, אמר הרמטכ״ל, ״אך לצד זאת להיות ביקורתיים ומפוכחים באשר לחלקים שעשינו פחות טוב. אני רוצה להביע הערכה רבה לכל מי שלקח חלק במבצע ולהעריך את כנות התחקור והרצון להיות טובים יותר. המצב בזירה הפלסטינית נפיץ ואנחנו נערכים לאפשרות של חידוש הלחימה. ככל שזה נוגע לצה״ל מה שהיה הוא לא מה שיהיה. במהלך היום ראיתם את עיקרי התחקירים המטכ״ליים שיערכו בתקופה הקרובה ויש לנו כוונה לתחקר באופן כן ונוקב ולקיים תהליך למידה ושיפור על מנת להיות מוכנים טוב יותר״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו