אורה מורג ויעל הדס
אורה מורג ויעל הדס צילום: אריאל פייגלין

דוכני ספרים מסביב והמולת של הורים וילדים מהווים את התפאורה הקבועה לאירועי שבוע הספר, תפאורה שרק לא מזמן נראתה עדיין כמו חלום רחוק.

"זה היה ממש הימור אם הקהל יגיע" אומרת ד״ר יעל הדס מנהלת הוצאת שוקן, "כי בגלל הקורונה עד הרגע האחרון לא ידענו אם יהיה שבוע הספר, אם יתנו לילדים להיכנס למתחם, ואז גם הייתה מלחמה, ככה שממש עד הרגע האחרון לא ידענו".

"בדרך כלל לשבוע הספר אנחנו נערכים חודשים מראש, ועכשיו היו לנו רק עשרה ימים. ובאמת, שבוע הספר הזה התחיל מעולה, ואנשים באים וקונים ונהנים, אז כן, אני מרגישה שההימור הצליח".

"חזרנו לשגרה" משתפת גם הסופרת הוותיקה והפופולרית אורה מורג שמשדרת עסקים כרגיל, "שבוע הספר הוא כמו כל מה שקורה לנו עכשיו. אנחנו כל הזמן רק חוזרים וחוזרים וחוזרים, אז עכשיו חוזרים לזה. אתה תראה שמסתגלים מהר מאוד, זה לא כזה טראומטי".

בכל זאת עברנו קורונה, אין משהו שונה השנה? מורג חושבת מעט ואז עונה "דילגתי על ספר אחד". מורג רגילה להוציא ספר חדש כל שנה, ועכשיו יצא שעל הספר החדש היא עובדת שנה וחצי. "לא הצלחתי להוציא ספר עכשיו לפני שבוע הספר, אז בעצם הספר משנה שעברה קיבל את המקום שלו עכשיו".

"הספר שהיה אמור להיות לצאת השנה יצא בערך עוד חצי שנה, ככה שחצי שנה הלכה לה לאיבוד. למרות שבעצם" היא מתקנת, "ניצלתי את הזמן הזה לכתוב משהו אחר, אז היא לא באמת הלכה לאיבוד".

על השולחן מונח הספר האחרון שכתבה על המרגל אלי כהן, אבל אני מבקש ממנה שתספר דווקא על הספר שעדיין בתהליכי עבודה והיא נעתרת ברצון. "הנושא של הספר החדש הוא רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, והוא מתחיל מהרצח עצמו וממשיך למרדף אחר הרוצחים".

"גולדה מאיר, שהייתה ראש ממשלה, אמרה לא להשאיר אף אחד מהמתכננים והרוצחים בחיים, והמוסד נכנס לפעולה ורדף אחריהם וחיסל אותם במקומות שונים בעולם. האחרון שנשאר, הכינוי שלו היה הנסיך האדום, חסן עלי סלאמה, והמרדף אחריו הוא בעצם לב הספר. הוא היה כל כך חמקמק, שהחיסול שלו דרש תחכום אדיר".

בעצם הסיפור האמיתי עשה לך חיים קלים, הוא כבר היה ספר מתח בפני עצמו? "בדיוק, כל הספרים שאני כותבת זה ככה. ככה אני בוחרת את הנושא, אם הסיפור עצמו לא מותח אני בכלל לא ניגשת לזה. אם צריך לכתוב על חמישים שנה להסתדרות אני לא הכתובת" היא מסכמת בחיוך, "נשאיר את זה לאחרים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו