הטבלה לנצרות. אילוסטרציה
הטבלה לנצרות. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

בג"ץ ביטל היום (שלישי) את החלטת ועדת הכספים לשלול הטבת מס לעמותת "יחד, רמת השרון", עמותה המרכזת פעילות של קהילה דתית של מי שמזהים עצמם כ''יהודים משיחיים''.

כזכור, בשנת 2015 סירבה ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני לאשר הטבת מס לעמותה המדוברת. לדברי ח"כ גפני: "העמותות האלה עושות פעולות מיסיונריות לשם העברת יהודים על דתם, ואנחנו כוועדה מתנגדים לאשר להן הקלות לאור כך". בנוסף אמר גפני כי מדובר בארגון "המטביל יהודים לנצרות".

על פי חוק, עמותה המוגדרת כשנויה ב"מחלוקת ציבורית עמוקה" לא זכאית לקבל את הטבת המס (סעיף 46). "מחלוקת ציבורית עמוקה" לצורך זה תוגדר לאחר שלפחות שני שליש מחברי ועדת הכספים יצביעו נגד העמותה. ועדת הכספים דחתה בכל הזדמנות, פה אחד, את בקשת העמותה הנוצרית לקבלת הטבת המס.

בעתירה שהגישה העמותה לבג"ץ היא טענה כי "מדובר בהחלטה מפלה, שהתקבלה על יסוד שיקולים זרים אך בשל השתייכותה לקהילת היהודים המשיחיים". העמותה העותרת השוותה בין פעילותה הדתית שלא קיבלה את הטבת המס לבין פעילות דתית אך יהודית שכן קיבלה את הטבת המס.

בנוסף טענה העמותה כי החלטת ועדת הכספים התקבלה בחוסר סבירות קיצונית, כי נפלו פגמים פרצדורליים בהחלטת ועדת הכספים - ודרשה מבית המשפט להורות על ביטול החלטתה של ועדת הכספים בכל הנוגע אליה ולקבוע כי יש להכיר בה כמוסד ציבורי לעניין סעיף 46(א) לפקודת מס הכנסה.

בתשובת המדינה לעתירה נאמר כי "עמדתם של חברי הוועדה כי במדינת ישראל אין זה ראוי לתמוך או לעודד פעילות מסיונרית שעניינה המרת דת של יהודים, אף אם הדבר נעשה מרצון ולא מכורח, ואינו
מגיע כדי עבירה פלילית".

המדינה דחתה את הטענה לאפליה פסולה משום שהעמותה העותרת "לא הצביעה על מוסד אחר בעל מאפיינים דומים לפעילותה ואשר הוכר כמוסד ציבורי וכי דחיית בקשתה של העותרת מתבססת על הבחנה רלוונטית שאינה עולה כדי פגיעה בשוויון".

בג"ץ, בהרכב של שלושת השופטים דפנה ברק ארז, יצחק עמית וענת ברון, קבע פה אחד כי ועדת הכספים חרגה מסמכותה כשהחליטה שלא לאשר לעמותה את הטבת המס.

שי גליק, מנכ"ל 'בצלמו', מסר: ''שוב בג"ץ פוגע ברשות המחוקקת. בצורה חסרת תקדים תמכו כל חברי הכנסת מכל הסיעות קואליציה והאופוזיציה בהחלטה לא להעניק הטבת מס לארגון מיסיון. אבל כמובן שבג"ץ הוא הרשות הקובעת ובמחי החלטה מבטל את סמכות הכנסת וקובע שאין לה סמכות כלל להחליט בדבר".

"אנחנו נפעל להגיש הצעת חוק שתקבע שארגון מיסיון או כל ארגון שפועל נגד אזרחי ישראל לא יוכל כלל לקבל הטבת מס סעיף 46, ובטוחים שהדבר יעבור בתמיכת חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה כמו שעבר בועדת הכספים", כך גליק.