ד"ר יואב לוריה
ד"ר יואב לוריהצילום: חזקי ברוך

ד"ר יואב לוריה, מומחה לרפואה פנימית ומחלות כבד, מתייחס בראיון לערוץ 7 ליום הראשון ללא מסכות בישראל וגם לכך שבדיוק ביום הזה אנחנו מדווחים על התפרצות קורונה בבית ספר במודיעין.

כבר בראשית הדברים מספר ד"ר לוריה על החלטתו האישית שלא להסיר את המסכה גם אם ההנחיה הרשמית מתירה זאת. לטעמו ניתן לשער שהאזרחים שמקבלים על עצמם החלטה להשאיר את המסכה גם כעת הם המבוגרים יותר שבהתבסס על ניסיונם המצטבר נזהרים יותר מאלה הצעירים, כך גם מול הנגיף וגם מול תאונות דרכים.

ד"ר לוריה רואה באירוע במודיעין תמרור אזהרה שיבהיר לכולנו שעידן הקורונה עדיין רחוק מלהסתיים. לדבריו יש לבצע בדיקה בהולה באשר לנסיבות ההדבקה של אותו תושב מודיעין את הילדים בבית הספר. "אם הוא לא נבדק צריך לבדוק מה קרה, ואם הוא היה צריך להיות בבידוד והוא לא נכנס לבידוד אולי יש כאן עניין פלילי שצריך לבדוק אותו. אני רוצה לדעת מה קרה פה, האם הוא מחוסן ולמה בדיוק הוא מחוסן. הרי אנחנו הקרבנות. רק במקרה לא היינו במודיעין ולא נדבקנו".

את הבדיקות הנדרשות הללו רואה לוריה כצעד משילות מתחייב מהממשלה וממשרד הבריאות. "זו הזדמנות להוכיח משילות", הוא אומר.

לשאלתנו על משמעות האפשרות שאותו תושב מודיעין נבדק וחוסן ובכל זאת הביא לישראל נגיף משודרג, אומר ד"ר לוריה כי במקרה כזה הרי שבהחלט מדובר בתרחיש אימים שמחייב בדיקה בהולה, וכאמור אולי גם ענישה קשה. "אם הוא היה בסדר גמור, נבדק והיה מחוסן וזה לא התגלה, אנחנו בצרות גדולות מאוד, כי זה אומר שאו שיש וירוס שיודע לחמוק מהבדיקות הסטנדרטיות, או שיש כאן וירוס שגובר על החיסון".

"כל חוקר יודע שגם הוירוסים וגם החיידקים חכמים יותר מבני האדם והם מתגברים על אנטיביוטיקות ועל תרופות אנטי ויראליות, ואם זה התרחיש זה תרחיש אימה". לזאת מוסיף לוריה ומציין כי למיטב הבנתו "גם אם הוא היה בסדר, הבידוק אמור היה להיות קו ההגנה המאסיבי וההחלטי", ותמוה כיצד קרה שקו ההגנה הזה לא הועיל לבלימת ומניעת ההדבקה.

על האפשרות שזלזול בחובת הבידוד, אולי מתוך תחושה של 'אווירת סוף קורס', היא שהובילה לאבדן המחסום שנותר מול ההדבקה, משיב לוריה: "אם זו אווירת סוף קורס אז פולטים ירייה מהנשק ויש נפגעים... זו אווירת סוף קורס לא מוצדקת, כי הקורס לא נגמר כל עוד הוא לא נגמר בעולם, והעולם רחוק מלסיים את העניין".

בדבריו מדגיש ד"ר לוריה כי ההתייחסות הקשה למקרה היא מבחן משילות לו שותפים משרדי ממשלה שונים בהם משרד הבריאות, המשרד לביטחון פנים ועוד. ענישה קשה למקרה שכזה אמנם לא נעשתה בשיא תקופת הקורונה, אך לטעמו זו אחת הסיבות לטענות על אבדן משילות, וכעת ממשלה חדשה יכולה וצריכה להוכיח מדיניות שונה ואחרת. "יש כעת עולם חדש וצריך להראות אכיפה, הרי יכול להיות שמדובר בתרחיש אימה".

עוד שאלנו את ד"ר לוריה אודות תקיפותו של החיסון, האם נצטרך להתחסן שוב בקרוב, בתום חצי שנה או שנה מהחיסון הראשון? "אני לא יודע איך לענות על כך", אומר לוריה. "אני קורא הרבה מאמרים בנושא אבל גם בהם אין תשובה לשאלה הזו".

ד"ר לוריה מדגיש כי "מדובר בחיסונים שהם נס, במיוחד החיסונים של פייזר שאותם יש לנו בארץ. כשיש מחלה חדשה חולף פרק זמן ארוך מאוד עד שלומדים אותה, ובתקופה הזו אתה מגשש באפילה".

ומה באשר לחיסון ילדים? האם הוא מוצדק לטעמו? "נאמרו דברים חכמים ונכונים על ידי משרד הבריאות, אם יש ילד בסכנה, או שיש בבית מישהו בסכנה, או שהילד עתיד לנסוע לחו"ל ועלול להידבק שם, סביר מאוד לחסן את הקבוצות הללו. פרט לכך מי שרוצה יבורך, אבל הייתי מחכה עוד שבועות בודדים כדי לבטח את הסוגיה".

לדבריו עדיין לא תמו הקונספירציות סביב החיסונים, למרות העובדות המתבררות בחודשים שחלפו מאז החל החיסון בישראל. "יש לצערינו גם רופאים בעמדות לא זוטרות שממשיכים עם הדבר הזה. אין מילים בשפה נקייה שיכולות לתאר את זה. באוקטובר נובמבר אולי אפשר היה לדבר על זה, אבל ביוני 21 לדבר על זה? משהו בתהליך עיבוד הנתונים של המתנגדים לחיסונים לא בסדר. ברור לכל אחד שמדובר בנס עם שליחים טובים כמו החוקרים המדהימים, מערכת הבריאות וכו'".