בית ראש הממשלה
בית ראש הממשלה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תנועת 'קריים מיניסטר' פנתה היום (שלישי), באמצעות עו"ד גונן בן יצחק, לעו"ד שלומית ברנע פרגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, במכתב מיצוי הליכים דחוף לפני עתירה לבג"ץ.

במכתב, אשר נשלח לאור חוסר הבהירות סביב שהייתם של יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו ובני משפחתו, במעון הרשמי בירושלים, דורשת התנועה מברנע פרגו להורות על מועד ברור שבו מר נתניהו ובני משפחתו יפנו את המעון, לא יאוחר מיום א', ה -21.6, המהווה שבועיים מיום השבעת הממשלה החדשה.

עוד דורשת התנועה במכתב כי ברנע פרגו תבהיר למר נתניהו כי חל איסור מוחלט לעשות שימוש במעון ראש הממשלה לצרכיו הפוליטיים, לא כל שכן לקיים בו פגישות, כפי שקיים נתניהו עם השגרירה לשעבר ניקי היילי אמש.

לדברי אנשי התנועה, "לא ניתן לנאשם שהפסיד בבחירות להתבצר במעון ולהפוך אותו לאמצעי פרטי שלו למאבק בממשלה הנבחרת. הפגישה אמש היא אבסורד ששובר את כל שיאי החוצפה גם בסטנדרטים המעוותים של מר נתניהו. הגיע הזמן שאחרי 12 שנות ניכור וניתוק, יבינו במשפחת נתניהו שהמעון הוא משאב ציבורי ויואילו בטובם להתפנות תוך זמן קצר, כפי שנהוג בדמוקרטיה מתוקנת. לצערנו, ניסיון העבר מלמד שמדובר במשפחה צינית וחסרת גבולות, לכן זוהי חובתנו האזרחית והמוסרית לדרוש ממשרד ראש הממשלה להורות על מועד פינוי, ובמידת הצורך, נעתור לבג"ץ".

במכתב מבהירה התנועה בין השאר כי: .." החוק מחייב את העברת הסמכויות כמו גם ההטבות השונות הניתנות לראש הממשלה ובכלל זה מעונו הרשמי של ראש הממשלה הנמצא ברחוב סמולנסקין 9 בירושלים. עד כה, לא פינה יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו את המעון, ובשלב זה כלל לא ברור מתי יש בכוונתו לעשות כן. הניסיון מראה, כי כאשר היה אמור לעזוב את המעון לאחר ההפסד בבחירות בכהונתו הקודמת, פינוי המעון ארך כשישה שבועות. יובהר כי ההחלטה הנוגעת למעונו הרשמי של ראש הממשלה התקבלה בשנת 1982"( החלטת שכר שרים וסגני שרים, התשמ"ב-1982 .) החלטה זו, ככל שהח"מ מבין אותה, אינה מעניקה סמכות לאדם שאינו ראש הממשלה לגור במעון או לעשות בו שימוש".

במכתב מתייחסת התנועה לפגישה עם השגרירה היילי: ..."מעבר לעובדה שהדבר נוגד לכאורה את החוק, הרי שמדובר גם בחתירה תחת ראש הממשלה הנבחר, ופגיעה ממשית בסמלי שלטון ודמוקרטיה (לצד קמפיין שמתנהל כנגד הלגיטימיות של ממשלת בנט, קמפיין בו מר נתניהו משמש שחקן ראשי)".

עוד מציינת התנועה במכתב: "..בתרבות הדמוקרטית הבריטית, נהוג כי משאית חונה ליד מעונו של ראש הממשלה ברחוב דאונינג עשר בליל הבחירות ובמידה וראש הממשלה הפסיד את הבחירות, הרי שבו ביום עליו לעזוב את המעון. מדינת ישראל לא אימצה את המודל הבריטי. יחד עם זאת, ראוי כי הייעוץ המשפטי של משרד ראש הממשלה יגדיר כללים מפורשים".