ח"כ משה ארבל מציג: התנהלות צבועה של מרצ

במהלך נאומו במליאה טען ח"כ ארבל כי מרצ נכנסה לקואליציה המורכבת ממנגנון החילופין בראשות הממשלה נגדו עתרה לבג"ץ לפני כשנה.

מיכל לוי , ו' בתמוז תשפ"א

ח"כ משה ארבל מציג: התנהלות צבועה של מרצ -ערוץ 7
משה ארבל
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

המשחק הכפול של מרצ? במהלך נאומו במליאה טען ח"כ משה ארבל (ש"ס) כי מרצ נכנסה לקואליציה המורכבת ממנגנון החילופין בראשות הממשלה נגדו עתרה לבג"ץ לפני כשנה.

ארבל ציטט מתוך מסמך משפטי שהוגש לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ שכך נכתב בו: "התיקון לחוק היסוד מביא לשינוי משמעותי במשטר במדינת ישראל, במקום ממשלה שבראשה עומד ראש ממשלה אחד, התיקון יוצר ממשלה דו ראשית שבה כל אחד מהשרים וסגני השרים הוא במירכאות נאמנו של או בעל זיקה - בלשונו הנקייה של התיקון לחוק היסוד - של אחד מן השניים".

"חוק יסוד ממשלת החילופים יוצר מנגנון שמתוכה כל אחד מראשי הממשלה אוחז בגרונו של השני כראוי להסכם בעולם התחתון ולא לחוקתה של מדינה דמוקרטית", כתבו מרצ בהעתירה.

ארבל אמר במליאה כי "את המילים הללו כתבה סיעת מרצ בעתירה שהגישה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"צ כנגד חוק ממשלת חילופים" תקף ארבל, וחידד כי מדובר ב-"עתירה שעדיין תלויה ועומדת ועדין לא הוכרעה והנה 'אופס' התחלף השלטון, וחברי וחברות מרצ יושבים להם סביב שולחן ממשלת החילופים ולמדו אותנו דוגמא קלאסית למשמעות של ביזוי בית המשפט".

"כך מבזים את בית המשפט העליון של מדינת ישראל, רוממות הדמוקרטיה בגרונם ורוממות שלטון החוק בגרונם, ומעשיהם הם מעשי ביזוי בית המשפט".

לדברי ארבל, "מרצ הדגימה איך בג"צ מהווה את מפלטו של הפוליטיקאי שהפסיד בבית המחוקקים".

"ביזיתם את בית המשפט וביזיתם את הכנסת, אפילו לא טרחתם דקה לפני ההשבעה לבוא ולבקש למשוך את העתירה, כאשר זה משרת הפוזיציה וכאשר זה משרת את האינטרס הצר, האינטרס הציבורי הולך ונעלם שלטון החוק נעלם ונכחד ולכן אני באמת באמת קורא לכם חברי בממשלה המאוד מאד משונה הזו, תתעשתו", סיכם.