יש להם מאחד
יש להם מאחד צילום: רענן כהן

ראש התכנית להכרת המערכת הפוליטית הישראלית במרכז הבינלאומי לדיפלומטיה ציבורית ישראלית, ערן שכטר, מתייחס בראיון לערוץ 7 לתמורות הצפויות בהתנהלותה של ממשלת בנט לפיד לעומת קודמותיה בהנהגת בנימין נתניהו.

כבר בפתח דבריו מציין שכטר כי להערכתו לממשלה החדשה יש דבק אידיאולוגי משמעותי הרבה יותר מכפי שנדמה בתקשורת. דבק זה, הוא אומר, הוא החתירה לשינוי בנושאי דת ומדינה. אמנם קיימות שתי מפלגות שעניינן בסוגיה זו שונה, אך שאר המפלגות מלוכדות סביב השאיפה לחולל שינוי בנושאי הסטטוס קוו.

המפלגות שלכאורה מגיעות עם עמדות שונות הן רע"ם וימינה, אך את רע"ם הנושא אינו מעסיק וב'ימינה' מזוהים עם האגף הדתי-לייטי המבקש למצוא פתרונות מקלים בעולם ההלכה לסוגיות הגיור האקוטיות לעתיד מדינת ישראל.

"עד היום נושאי דת ומדינה פעלו לפי הסכמי הסטטוס קוו שנחתמו עם הקמת המדינה וכוללים את כל נושאי הדת בישראל", אומר שכטר ומציע למקד את תשומת הלב לסוגיית הגיור שהפכה לבוערת ביותר. "היא הבסיס שעליו הממשלה הוקמה. עולי ברית המועצות וחלק מאלה שנולדו בארץ או שעלו כילדים קטנים הגיעו לגילאי חתונות והיום אנחנו במשבר גדול של עולים שלא יכולים להתחתן עם יהודים באופן רגיל. אנחנו בשנות השיא של המשבר הזה והדבר מוביל לכך שאנחנו רואים את הנושא צף יותר מתמיד".

"העולים שנתקלו בבעיות הללו הפכו אותו לנושא הדגל שלהם. שנת 2019 הייתה לנקודת מפנה כאשר היו שני מועמדים, נתניהו המחובר לחרדים ולסטטוס קוו הקיים, ומולו בני גנץ, רמטכ"ל העבר שעבור יוצאי חבר העמים הדבר נותן לו נקודות רבות, וכשהוא סוגר את הפינה הביטחונית ומציע שינוי בנושאים הדתיים אנחנו מקבלים שינוי בדפוסי ההצבעה. השינוי הזה הוביל לשינוי של ליברמן. השינוי של ליברמן התחיל את כל המערכת הזו ואנחנו רואים עכשיו התעסקות בנושאי דת ומדינה", אומר שכטר הסבור כי "הסכנה מהצד השני היא שנושא הגיור נוגע לפתח הכניסה לאזרחות בישראל וכל שינוי הוא שינוי באופי היהודי של המדינה ובהרכבת אזרחי ישראל".

באשר לימינה ורע"ם מציין שכטר כי כאמור את מנסור עבאס הנושא לא ממש מעניין, בעוד ימינה "מחוברת למה שנקרא הדתיים הלייטים, וכאן נראה שיש קבוצה של רבנים שידועה כקבוצה המקלה שמגיעה מתוך מחשבה חיובית וזו קבוצת רבני צוהר, אבל הם מנוצלים כדי להתחיל את השינוי. 'ימינה' תחפש דרכים מקלות בסוגיית הגיור. הם ינסו להגדיל את העמדה של רבני צוהר גם בנושא הנישואין והכשרות כפי שניתן לראות בהסכמים הקואליציוניים בפתיחה של תחרות בכשרות, וכך גם בגיור שתכניס את צוהר לתחרות בתחום זה".

בהקשר זה מזכיר שכטר את מינויו של הרב הרפורמי חבר הכנסת גלעד קריב ליו"ר ועדת חוקה ומשפט מה שיאפשר לו קידום חקיקתי של מסלולי גיור חלופיים. האם העובדה הזו לא צפויה להפריע לאנשי 'ימינה'? "אם זה היה מפריע להם הם לא היו נותנים לו להיות ראש ועדת חוקה ומשפט. זו הפשרה שלהם, למרות שמלכתחילה הם לא היו מעוניינים בכך".

להערכתו של שכטר תמורות בהיבט הסטטוס קוו ישפיעו משמעותית גם על ההיבט המדיני. "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ואופיה משפיע על פניה המדיניות והביטחוניות, ואם מייצרים הבדלים בין ערים יוצרים בעיות נוספות שבעתיד בתחום הביטחוני מדיני יצופו".

עוד הוא מעריך כי "ברגע שגם הפלשתינים עצמם יתחילו להבין את מה שהממשלה הזו עושה הם ירגיעו את הלחץ, כי נושאי דת ומדינה מביאים לתוצאות שישפיעו גם בנושא המדיני הפלשתיני. לדוגמא, אם איילת שקד שרת הפנים מדברת על שינוי ביחס למסתננים ואם במקביל עושים שינוי בנושא הגיור, החיבור בין שניהם מגלה שאנחנו פותחים למעשה למסתננים אפשרות להתגייר במסלול גלעד קריב כדי להצטרף לעם ישראל. זה כיוון שגם אם הממשלה הזו לא מתכוונת לו היא עלולה לפתוח אותו. הרי מה הבעיה של מסתנן להתגייר דרך המסלול של גלעד קריב ולקבל תעודה ישראלית?", שואל שכטר ומעיר כי "לא רק מסתננים יכולים לעשות זאת. גם פלשתינים יוכלו לנצל את המתכונת הזו לטובת מימוש זכות השיבה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו