אלכס קושניר
אלכס קושניר צילום: חזקי ברוך

ועדת הכספים הזמנית אישרה אחר הצהריים (רביעי) את המלצת הוועדה המסדרת למנות את ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) ליו"ר הוועדה הזמנית.

קושניר החליף בתפקידו את ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

"אני חייב להגיד שאני מאוד מאוד נרגש לנוכח המעמד והאתגר, בכל זאת רשות ועדת כספים זו אחריות משמעותית וגדולה", אמר קושניר. ''התקופה האחרונה, שנתיים וחצי אחרונות, היו מלאות זעזועים. כעת הזמן לייצב את המשק ולתת אופק לאזרחי המדינה.

''יש לנו אתגר משמעותי – להעביר תקציב. במרץ 2018 עבר פה בפעם האחרונה תקציב, ומאז אנחנו מתנהלים על פי סדר עדיפויות שנקבע פה אז. יש פה גרעון מטורף, יש פה חוב אסטרונומי שאנחנו משלמים עליו כל שנה 40 מיליארד ₪ ריבית. אנחנו עדים לזינוק במחירי הדיור ובמחירי מוצרי הצריכה, יש גם חוזר איזון בתעסוקה, עשרות אלפי משרות פנויות ומנגד עשרות אלפי עובדים בחל"ת. ההיצע והביקוש לא נפגשים. גם כשרואים שהמדד ירד מעט יחסית לעולם זה נשמע אופטימי, אבל כשצוללים לנתונים רואים כלכלה קוטבית, מצד אחד ענף ההייטק והשירותים המתקדמים צומח, מצד שני הענפים עם עובדים בשכר נמוך צונחים למטה''.

''יש כאן כלכלה חזקה על הנייר אבל עובדים ואזרחים עניים בפועל. בתים מתחת לקו העוני, למרות ששני בני הזוג עובדים. אישור התקציב הוא המשימה החשובה שלפנינו, ואפשר לעשות את זה בהצלחה, רק אם נעשה את זה יחד. אני מצפה מהחברים לשיתוף פעולה, לתת כתף כדי שנוכל לעשות זאת ולהביא וודאות למשק. במהלך השבועות הקרובים נפגוש כאן גורמי מקצוע, גם כדי להכין את עצמנו לדיוני התקציב, אני מקווה לשיח ביקורתי אך מכבד".

ח"כ קושניר הוסיף: "התקציב הדו שנתי אמור לאפשר למשק להתאושש תוך צמצום הגרעון ויצירת מנועי צמיחה, כדי להגדיל את הכנסות המדינה מבלי להטיל עול נוסף של מיסים על האזרחים. נקבע סדר ציבורי חדש, חדש וצודק, נתחשב בצרכים של כלל הציבור אבל ניתן דגש על אלו שעובדים, משרתים מיסים, משרתים בצבא ועושים מילואים, העברת תקציב הוא אינטרס של כלל העם וכלל חברי הכנסת, אני מקווה שגם הקואליציה והאופוזיציה ישתפו פעולה, אני רוצה לאחל לכולנו בהצלחה. סדר העדיפויות הולך להשתנות, אבל כל ציבור, כולל הציבור החרדי יזכה פה להבנה וצומת לב, ויקבל את מה שמגיע לו".