לא להשאיר מאחור
לא להשאיר מאחור צילום: iStock

לפני היציאה לתקופת החופשות קוראים בהתאחדות הישראלית לכלבנות שלא לשכוח לדאוג לכלב שלכם כאשר אתם מתכננים את החופשה המתקרבת. טל יפה, דובר ההתאחדות נותן דגשים לבעלי הכלבים.

"עם ישראל חוזר לנפוש וזה יפה ומבורך, אבל לפעמים אנחנו משאירים את הדאגה להולך על ארבע לרגע האחרון. אנחנו ממליצים לחשוב על זה מראש בתכנון המסלול, לברר, אם רוצים שהכלב יצטרף לנופש בהתאם לגזעו יכולותיו וסוג הנופש, אם מדובר בטיול שטח שמצריך הכנות, ואם מגיעים להחלטה שהכלב לא יכול להצטרף, מה הפתרון ההולם. לפעמים מחפשים ברגע האחרון לא עושים עבודת חקר מספיק רצינית", אומר יפה.

במידה והחלטנו שהכלב יצטרף איתנו לחופשה יש שורה של סוגיות שיש לברר ולהסדיר לפני שיצאנו לדרך, וכפי שיפה מדגיש, הבירורים צריכים להתבצע לא ברגע האחרון. "צריך לבדוק האם המקומות שנגיע אליהם יכולים לקבל את הכלב יחד איתנו, ומדובר במלונות, מסעדות, צימרים ומסלולים. יש פארקים לאומיים שלא ניתן להיכנס אליהם עם כלבים. את זה צריך לברר מראש".

כמו כן יש לבדוק מבעוד מועד "האם התכנית מתאימה מבחינת סרגל מאמצים ליכולות של הכלב. בנוסף, כשלוקחים את הכלב לחופשה צריך לבדוק מה קורה בחירום אם הכלב נפצע, מתייבש וכו'. חשוב לוודא איפה נמצאת הקליניקה הקרובה", אומר יפה ומציין כי ישראל מרושתת היטב בווטרינרים, "אבל צריך לברר את הדברים מבעוד מועד, טלפונים ושעות פעילות בשעות יום ולילה".

עוד נותן לנו יפה כמה טיפים להליכה עם הכלב במסלולים השונים: "נעדיף שהכלב יהיה קשור ברצועה לאורך המסלול ואם הוא מסתובב חופשי אז לא עם רתמות שמסבכות, לדאוג לתיק מים גם לכלב ולא רק לנו, להיות קשובים ליכולות של הכלב להסתובב שעות שמש וכו'".

ההתאמה של משפחה לכלב מסוים חשובה, אומר יפה, גם לימי שגרה ולא רק בטיולים. התאמה נכונה וראויה מונעת או מצמצמת משמעותית את תופעת נטישת הכלבים. "כשמתאימים כלב למשפחה צריך לוודא את הצרכים והאופי של המשפחה, האם זו משפחה ספורטיבית או משפחה של קניונים, כזו שרוצה את הכלב איתה או לא, ובהתאם ניתן לחפש את הגור המתאים. כשיש התאמה אידיאלית בין המשפחה לכלב אנחנו מקטינים את תופעת נטישת הכלבים שקורית לא רק בתקופת החופשות".

באשר לתופעה זו אומר יפה כי אנו בתקופת פוסט הקורונה וגם לכך יש השלכות על נטישת כלבים. "בתקופת הקורונה עלה הביקוש להוספת כלב למשפחה כמפיג בדידות או כשעשוע, אבל עם החזרה לשגרה אנחנו נתקלים במשפחות שעבורן כבר לא צריך תעסוקה לילדים והכלב הופך למטרד ומתחילים לנטוש".

ובחזרה לתכנון החופשה עם או בלי הכלב: אם החלטנו להשאיר את הכלב מאחור יש לבחון את הדרך הנכונה לעשות זאת, ולבחון זאת מבעוד מועד, שוב, לא ברגע האחרון. "ישנם פנסיונים שונים ברחבי הארץ שדואגים לכלב ושומרים עליו. צריך לעשות עבודת בירור מבעוד מועד ולא ברגע האחרון. לבדוק כמה כלבים מוחזקים שם בכל תא, כמה יטפלו בו, האם הוא יוכל לברוח וללכת לאיבוד וכו', וגם לבדוק אם יתכן ומתאים לכלב שלנו פנסיון או שיבוא אדם ויטפל בו אצלנו בבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו