ח"כ משה ארבל
ח"כ משה ארבל צילום: ערוץ 7

ח״כ משה ארבל (ש"ס) עתר היום (רביעי) לבג״ץ נגד יו״ר הכנסת ח״כ מיקי לוי בשל החלטתו למנוע מחברי הכנסת להגיש הצעות חוק בחודש הקרוב.

"אזרחי ישראל הם המשלמים לנו את המשכורת. לא יו״ר הקואליציה. ולא יו״ר האופוזיציה. המניעה מחברי הכנסת להגיש הצעות חוק בחוסר סמכות היא פגיעה אנושה בתפקידה של הכנסת כרשות מחוקקת. ומונעת מאינטרסים זרים. מצפה מבג״ץ לעשות צדק גם כשיו״ר הכנסת מהשמאל", דברי ארבל.

בעתירה נטען בין היתר כי "העובדה שאנו מצויים לאחר תקופת בחירות ארוכה שתחילתה בחודש דצמבר 2020, במהלכה לא היו יכולים חברי הכנסת להעלות הצעות חוק פרטיות להצבעה, מהווה שיקול נוסף בעד מתן הזכות לחברי הכנסת להעלות את הצעותיהם כעת, משהוקמה ממשלה קבועה הנהנית מרוב בכנסת (גם אם רוב זה תלוי גם בהצבעותיהם של חברי הממשלה, שלושים ואחד במספר)".

עוד צויין בה כי "מזכירת הכנסת ציינה בשיחתה עם העותר כי נוהג הכנסת הוא להמתין לאחר הקמת הממשלה ולא לאפשר באופן מיידי העלאת הצעות חוק פרטיות. לבקשת העותר בשיחה בע"פ עם מזכירת הכנסת כי תציג בפניו נתונים בדבר החלטות קודמות שניתנו ויצרו נוהג ו/או סיכומי ישיבות השיבה כי אין בידיה אלא מזכרונה בלבד. ואולם, נוהג זה היה מותנה בכנסות קודמות בהסכמת מרכזי הקואלציה והאופוזיציה. מקום שיש מחלוקת בין נציגי סיעות הקואליציה והאופוזיציה לא ראוי שיושב ראש הכנסת המייצג רק את סיעות הקואליציה יקבע על דעתו הוא בלבד כי לא יועלו הצעות חוק פרטיות אף של חברי כנסת מסיעות האופוזציה. בהיעדר הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה יש בהחלטה זו פוטנציאל פגיעה קשה במרקם החיים הדמוקרטיים, בתפקודה של הכנסת, באינטרס הציבורי בדבר כמסת פעילה שמבצעת את תפקידה ומפעילה את סמכויותיה, ובזכויות חברי הכנסת.זאת ועוד, אף "נוהג" זה אם התקיים בעבר אושר בהסכמת נשיאות הכנסת ולא התקבל מעולם כהחלטת יחיד של יו"ר הכנסת בחוסר סמכות".