הבהלה ליהלומים: כפר בדרום אפריקה הוצף במחפשי יהלומים

יהלום שנמצא ליד כפר קטן בדרום אפריקה הוביל אלפי אנשים להסתער על הכפר

מתנאל ראט , ו' בתמוז תשפ"א

הבהלה ליהלומים: כפר בדרום אפריקה הוצף במחפשי יהלומים-ערוץ 7
האבנים הנוצצות
צילום: iStock

בשבוע האחרון הכפר קוואהלת'י שבדרום אפריקה היה עמוס מתמיד. למעלה מאלף איש הסתערו על הכפר הקטן כאשר לכולם אותו החלום- למצוא יהלומים ולהתעשר במהירות.

במהלך השבוע אנשים מכל רחבי אפריקה התחילו לזרום לכפר על מנת למצוא לעצמם עתיד טוב יותר. ה"בהלה ליהלומים" החלה לאחר שבשבוע שעבר רועה צאן מצא ליד הכפר יהלום, דבר שהוביל לתקווה שניתן למצוא עוד יהלומים באזור.

לאחר שהשמועה התפשטה במהירות, למעלה מאלף איש מרחבי היבשת התחילו לחפור את סביבות הכפר בשביל לסנן את החול ולחפש בתוכו יהלומים. לפי הדיווחים, רוב מחפשי היהלומים הם אנשים חסרי עבודה שרואים ביהלום את התקווה היחידה שלהם לעתיד אחר. בראיון שנתן אחד המחפשים הוא מתאר כי הוא מעולם לא נגע ביהלום עד שהגיע לכפר, ועכשיו הוא מקווה שהיהלומים יוכלו לשנות את המצב הכלכלי במשפחתו.

הבהלה ליהלומים הובילה גם את המחלקה הממשלתית לכרייה וגאולוגיה לשלוח חוקרים שיבדקו את הקרקע באזור. בינתיים, לא ברור האם האבנים השקופות שנמצאות ליד הכפר הן אכן יהלומים או לא, אבל זה לא מונע ממחפשי היהלומים כבר למכור אותם בכ100-300 ראנד דרום אפריקאי (כ70 ש"ח).

בחלקים רבים בדרום אפריקה שורר מצב כלכלי קשה, ורבים מהמחפשים מקווים שהיהלומים יוכלו לסייע גם להפחית את הפשע ברחובות. אחת הנשים שיצאו לחפש את היהלומים התראיינה ואמרה שחלק גדול מהפשעים שמתרחשים נובעים מאנשים חסרי עבודה במצב כלכלי קשה, והיא מקווה שהכסף שיתקבל מהאוצר החדש יוכל לשנות את המצב.

אבל יחד עם ההתלהבות מהאפשרות לשינוי, ראש העיר של קוואהלת'י, בה נמצאו היהלומים, מתריע מפני הבהלה הנוכחית. לדבריו, לא ניתן לאפשר לכל אחד לבוא ולחפור ללא פיקוח ממשלתי, כאשר מלבד החפירה, היהלומים נמכרים לאחר מכן בשוק השחור ולא באופן מסודר. אך למרות שהוא ביקש מהחופרים לחכות לאישור הממשלה, אף אחד לא רוצה להשאיר את היהלומים למישהו אחר.

החופרים לא הסכימו לעזוב גם כאשר המשטרה הגיעה וביקשה מהם להתפנות מתוך חשש להתפשטות נגיף הקורונה. המשטרה בינתיים לא רוצה להשתמש בכוח בשביל לפזר את ההתקהלות, ובכל מקרה נראה שהחלום לעתיד טוב יותר ימשיך להביא אנשים לאזור, אלא אם כן יתגלה בסוף שהאבנים האלו אינם יהלומים אחרי הכל.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!